Люди, які мають свободу вибору, завжди оберуть мир.
Рональд Рейган, 40-ий Президент США

Бути свідомим споживачем

11 вересня, 2018 - 11:47

 Сьогодні ми спостерігаємо, як світові тренди намагаються змінити нас на краще. Зробити більш свідомими, пропонуючи перехід на все екологічне, з мінімальною шкодою для навколишнього середовища. Планета задихається від пластику, площа великої сміттєвої плями у Тихому океані продовжує збільшуватися, наземні та підводні тварини страждають від сміття. Тож з’являються такі нові поняття, як екомода, етична мода, ресайклінг, апсаклінг та інше. Нас відмовляють купувати пластикові пакети, пропонують альтернативи. Але що натомість робить кожен українець? Він повертається з роботи чи навчання, заходить до супермаркету. І це добре, якщо має з собою сумку чи рюкзак. Тоді ж не треба і зайві 2 гривні витрачати. А коли всі ті продукти не помістяться до маленької сумочки, ми купуємо пакет. Той самий – пластиковий і абсолютно не екологічний, який розкладається до тисячі років, плюс один до нашої колекції пакетів з пакетами. Вибачте за тавтологію. Тобто свідомість наших людей зараз розвивається трохи в іншому напрямі. Так, ми можемо думати про екологічність, але це вже на другому місці після економії. Наприклад, моя мама раніше постійно давала мені пакет з дому, коли я виходила за покупками. Ця звичка так вкоренилася, що я досі намагаюся постійно брати з собою пакет, щоб не купувати новий.

Існує ще одна хибна думка, що з нашої домівки сміття потрапляє на той світ. Насправді воно продовжує жити разом з нами. Щось спалюється, може, щось перероблюється, а інше так і лежить на сміттєзвалищах і навіть не перегниває. А потім нас шокують факти, цифри, пов’язані з максимальними показниками забрудненості нашої планети. Тож нам пропонують альтернативу пластиковим пакетам: авоськи, стильні сумки та мішечки. Звичайно, брендові речі хоча і якісні та гарні, але задорогі для середньостатистичного покупця. А ось маленькі торбинки досить доступні, головне не забувати їх брати з собою та прати, коли необхідно.

Щоб стати свідомим, досить почати просто сортувати сміття. І дійсно, вже у багатьох мікрорайонах є спеціальні блоки, куди треба викидати пластик, папір, скло чи алюміній. Але поблизу мене такого сортування ще немає і люди скидають все в одну купу.

Нам радять починати з себе. Я задумалася, скільки разів я мріяла вивезти всю макулатуру з дому в місце, де її приймають. Я, накопичувала її, певно, з 10 років. А потім це все прекрасно палилося в бабусиній плиті чи в батьків за городом. На шафі десь лежить новий стіс, обіцяю собі, коли накопичиться хоч кілограм, сходжу і здам десь за дві гривні.

А нещодавно я дізналася взагалі про окрему гілку в цьому напрямі. Про sustainable fashion, свідому моду, що включає в себе одяг з екологічних матеріалів, носіння вінтажу, обмін одягом, ресайклінг і апсайклінг, етичне виробництво. 8-9 вересня в рамках Mini Maker Faire відбулася Sustainable Fashion Pad. Цими по-справжньому осінніми днями доречно було поговорити не лише про повільну моду, але й про перехід на новий сезон і від купівлі яких речей варто відмовитися. Бренди розповідали про свою продукцію. Як це важко – виробляти речі абсолютно екологічними і не завжди це виходить. Звучали заклики переходити на повільну моду і поменше купувати одяг у відомих магазинах, які пропонують постійну зміну речей за доступними цінами. Власниці вітчизняних брендів наголошували: якщо річ якісна, вона послугує нам набагато довше. Але ціни мало обговорювалися. Зараз одяг чи взуття українських брендів буде радше доступний «зіркам», ніж звичайним людям. Коштують вони від двох тисяч гривень і вище. Хоча ще існують вінтажні магазини та секонд-хенди. За кордоном досить поширеними є своп-вечірки, де люди обмінюються непотрібними речами. Але не всі погодяться купувати одяг, який хтось вже носив до тебе.

А ось для себе самого можна стати sustainable. Не обов’язково купувати дорогі брендові речі чи відмовлятися від звичних улюблених речей мас-маркету. Досить просто правильно доглядати за своїм одягом і не вмикати пральну машинку заради двох речей. Віддавати одяг на благодійність. У Києві є багато пунктів прийому старих непотрібних речей, які можна здавати як на переробку, так і тим, хто цього потребує. Робити більш свідомі покупки. Не брати специфічні речі, що будуть модними лише сезон. А у повсякденному житті намагатися відмовитися від пластикового пакету, сортувати сміття, у кав’ярнях не брати пластикові трубочки. Варто розпочати з маленьких кроків, хоча і вони іноді бувають не легкими. Але до цього рухається світ, українці теж мають бути в тренді.

Дар’я Чиж, Літня школа журналістики «Дня»-2018

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments