Найвища мудрість — знати самого себе
Галілео Галілей, італійський мислитель епохи Відродження, засновник класичної механіки, фізик, астроном, поет

Релігійна полеміка в системі освіти

3 жовтня, 2017 - 11:59

У п’ятницю, напередодні Дня працівника освіти, розгорівся скандал, пов’язаний із примусовим відвідуванням студентами педуніверситету ім. Драгоманова релігійного дійства. Студенти прийшли під Володимирський кафедральний собор із наклеєними на спинах написами: «Мене змусили сюди прийти замість пар». Також було зазначено, що викладачі відмічали пропуски тим, хто відмовився прийти на службу. У соціальних мережах виникла гостра дискусія з цього приводу, яка зачепила не лише студентське середовище, а й науково-педагогічне.

Відомий український мовознавець, перекладач, громадський діяч Іван Пилипович Ющук доволі гостро звернувся до мітингувальників: «Студенти Драгоманівки! Можете вірити в Бога чи в Українську Церкву або не вірити, але знати, який Володимирський собор, ви повинні. I побувати там повинні, бо це одна із найбільших святинь України. І викладачі правильно зробили, що змусили вас туди піти, щоб ви не були невігласами». Справді, Володимирський собор, який належить до Київського патріархату, є однією з перлин стародавнього Києва, проте чи законні такі дії? Відповідно до нового закону про освіту, що набув чинності 28 вересня 2017 року, зокрема у п. 4 ст. 31 сказано: «Керівництву закладів освіти, педагогічним, науково-педагогічним і науковим працівникам, органам державної влади та органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам забороняється залучати здобувачів освіти до участі в заходах, організованих релігійними організаціями (крім закладів освіти, визначених частиною другою цієї статті) чи політичними партіями (об’єднаннями), крім заходів, передбачених освітньою програмою».

Таким чином виникає питання: чи є відповідний наказ ректора університету про відвідини храму або компонент у системі, з якої складається освітня програма. Ректор НПУ імені Драгоманова Віктор Андрущенко заперечує, що студентів примушували прийти на молебень до Володимирського собору замість пар та відмічали їхню присутність. За його словами, «це просто злі голоси говорять, але студентів ніхто не змушував». Тоді батькам і педагогам варто з’ясувати, яким чином студенти опинилися під час занять у храмі, і якщо це було в навчальний час, належним чином відреагувати.

Колишній голова студентської ради університету Сергій Зайченко на своїй сторінці у Facebook опублікував наказ ректора № 365 «Про організацію добровільного загальноуніверситетського заходу «Урочистий молебень»». У ньому йдеться про те, що студентам-новачкам перші кілька занять переносяться на наступний тиждень, отже, вони їх так чи інакше відпрацюють. Тим, хто справді хотів відвідати богослужіння, таким чином надається відповідна змога.

Конституція України передбачає вільний вибір релігійних уподобань, отож не варто примушувати людей робити те, до чого не лежить їх душа. Проте, якщо розглядати можливу ініціативу університету, то варто проводити такі заходи на добровільних засадах у позанавчальний час, наприклад, у вигляді екскурсії. Тим паче, що головний корпус НПУ імені Драгоманова знаходиться за кілька сотень метрів від Володимирського собору, а більшість студентів і справді жодного уявлення не мають про цю визначну пам’ятку культури.

Олександр ПОДВИШЕННИЙ, Літня школа журналістики «Дня»-2017
Рубрика: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments