Борітеся – поборете, Вам бог помагає! За вас правда, за вас сила І воля святая!
Тарас Шевченко, український поет, письменник, художник, громадський та політичний діяч

28 березня світ відзначає День історика

Лариса ІВШИНА: «Я хочу, щоб здобутками «Дня» повномасштабно користувалося українське суспільство, медіа, українська школа»
28 березня, 2018 - 16:57
Фото з архіву "Дня"
Фото з архіву "Дня"

Варто пригадати, що в гіллястому дереві проектів «Дня» історична спрямованість є далеко не останньою. Більш того, саме «День» першим запровадив історичну тематику в медіа, а в 2002-му році вийшла в світ фундаментальна історична праця «Україна Incognita» під загальною редакцією головного редактора «Дня» Лариси Івшиної. Ця книга стала прологом до серії історичних книжок «Дня», в яких українці пізнають себе, а світ дізнається про нас з позиції в тому числі невідомих до того сторінок.

«Майже з самого початку свого існування газета «День» приділяє історії дуже багато уваги, - писала в передмові до чергового видання «Україна Incognita» Лариса Івшина ще у 2004-му році, - Ми неповторні - зі своєю національною вдачею, культурою, мовою, минулим. Але це повинні усвідомити всі в Україні: від першокласників з Чернівців або Ялти до найвищих державних службовців».

В 2015-му році за круглим столом «Політика пам’яті. Як знання історії допоможе нам перемогти» гостями редакції «Дня» став голова Комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький та нині міністр освіти України Лілія Гриневич.

Тоді Лариса Івшина заявила: «Гуманітарна політика газети «День», мені здається, може бути корисною країні. Ми працюємо, часто випереджаючи кремлівську адміністрацію. Тому що вони намагаються продовжити традицію окупації нашої історичної спадщини і нав’язують історичні міфи. Зокрема, коли вони тільки бралися за свою стратегію «русского мира» в масштабній розкрутці в Україні, ми вже зробили книжку «Сила м’якого знака», яка була реальною «протиотрутою» і розставила все на свої місця. Для мене це принципово, і я хочу, щоб цими здобутками повномасштабно користувалося українське суспільство, медіа, українська школа».

«Не забуваймо про значення історичної пам’яті. Історія була й залишається полем битви, часом доволі жорсткої. І щоб перемогти у цій битві — її, історію, треба добре знати. Отоді ми матимемо шанси на перемогу», — говорить в передмові до книги «Повернення в Царгород» літературознавець, письменник та один із авторів газети «День» Володимир Панченко. Окремо в коментарі Володимир Панченко додав: «На шпальтах газети читаю політичну аналітику, матеріали, що стосуються історії, сучасної літератури, мистецтва. Особливо добре поставлено історичний «лікнеп» — статті про минувшину, як правило, мають виразні проекції на сучасність. Це важливо, тим паче, що й сама наша історія має «звичку» повторюватися».

В свій час доктор філософських наук, академік Національної Академії Наук України Мирослав Попович, якого нещодавно втратила наша країна, сказав: «газета «День» і «Україна Incognita» є унікальними ресурсами, які обернені на загальний рівень культурних та історичних проблем. Але хочеться, щоб таких кроків робилося більше, і щоб питання про історію і культуру зайняло істотне місце в житті українського суспільства. На жаль, в Україні ідеї членів якогось клубу інтелектуалів не виходять за рамки власне клубної дискусії. Тут потрібно виходити на рівень широкої громадськості».

Серед проектів «Дня» особливе місце займає і сайт www.incognita.day.kiev.ua, на якому розміщуються в тому числі і віртуальні музеї. Цим проектом користуються зокрема українські школярі на уроках.

Слід нагадати, що «День» запровадив традицію оголошувати кожен рік іменем конкретної історичної персони. 2018-й рік було вирішено назвати на честь гетьмана Павла Скоропадського. В газеті і на сайті «Дня» регулярно публікуються присвячені цій особистості матеріали.

Валентин ТОРБА, «День»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments