Інколи здається, що історія нічого не вчить. Але це не так. Вона таки вчить — якщо в цієї вчительки життя НАВЧАЮТЬСЯ
Володимир Панченко, український літературний критик, літературознавець, письменник

359 героїв

На Житомирщині вшанували українських воїнів, розстріляних біля села Базар
24 листопада, 2014 - 17:01

У селі Базар Народицького району цих вихідних урочисто вшанували пам’ять полеглих героїв Другого зимового походу армії УНР 1921 року. Щоб вклонитися пам’яті воїнів, до меморіального комплексу Героям Базару прибули представники обласної влади, Народицької райдержадміністрації, Базарської сільської ради, з багатьох міст України приїхали активісти численних громадських організацій і політичних партій, військові, духовенство, журналісти, ветерани УПА, місцеві жителі.

 У Базарі, яке на той час було містечком, 21 листопада 93 роки тому було розстріляно 359 українських вояків — учасників ІІ Зимового антибільшовицького походу армії УНР із території, захопленої Польщею. Група під керівництвом Юрка Тютюнника 17 листопада 1921 року потрапила в оточення біля села Малі Миньки і була розбита більшовиками. Лише 120 вояків зі штабом змогли пробитися до кордону, а понад 400 воїнів у тому бою загинули. Крім того, 537 захоплено в полон. Київська комісія ЧК відправила для додаткових допитів до в’язниці 41 старшину та 42 козаків, решту 359 воїнів засуджено до розстрілу. Їх відправили до містечка Базар, де замкнули в церкві. Тим часом у балці під містечком селян змусили викопати довгий рів. Для залякування непокірних людей із навколишніх сіл 21 листопада їх зігнали на екзекуцію. Українські вояки, яких розстрілювали з кулеметів, поводилися гідно. Вони відмовилися каятися і переходити на службу до більшовиків, помирали із співом українського гімну «Ще не вмерла Україна...».

 Перший пам’ятний хрест на честь Героїв Базару було виготовлено на початку 90-х років минулого століття. 2000 року на місці розстрілу воїнів УНР відкрито величний Меморіал пам’яті Героїв Базару з іменами полеглих. Кошти на нього зібрали у Великобританії — благодійниками виступили Об’єднання українських вояків і Українська автокефальна церква у Великобританії, Фундація імені Симона Петлюри у Великобританії, Українська громада у Великобританії. Автор проекту — житомирський архітектор Олександр Борис.

Оксана КЛИМЧУК, Житомирська область
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ