Та й що ж то за народ, коли про свою користь не дбає і очевидній небезпеці не запобігає?
Іван Мазепа, український державний діяч, гетьман Лівобережної України, гетьман Війська Запорізького обох берегів Дніпра

«Це фігура світової політики і дипломатії»

Харківський юридичний університет вшановує Ярослава Мудрого і підтримує ініціативу газети «День»
29 травня, 2015 - 10:03
Харківський юридичний університет
ШАНС ДЛЯ МОЛОДІ — НЕ РОЗМИНУТИСЯ З РОЗУМНОЮ КНИЖКОЮ / ФОТО АВТОРА

28 травня у Харківському національному юридичному університеті відбулася студентська наукова конференція «Ярослав Мудрий — найуспішніший великий київський князь». Це один із низки заходів, які заплановано цьогоріч у закладі, що носить ім’я видатного діяча нашої держави. Таким чином тут відзначають 1000-річчя правління найвпливовішого державного діяча на підтримку ініціативи — проголошення газетою «День» 2015 року Роком Ярослава Мудрого.

Конференція зібрала кількасот студентів першого курсу, приблизно сто з них підготували доповіді і власні дослідження. Відкрив виступи голова організаційного комітету, проректор з наукової роботи професор Анатолій Гетьман, який наголосив на значенні розуміння постаті великого законодавця для майбутніх юристів. Студенти у своїх доповідях говорили про високий рівень освіти, що його впровадив Ярослав Мудрий, про «золотий вік» України за часів його правління, про політичний та дипломатичний геній та юридичний спадок цього видатного діяча, яким ми користуємося і досі.

«Ми вирішили зробити цю конференцію, бо зараз відбувається «очорнення» Ярослава Мудрого, — окремо зауважив професор, доктор історичних наук Григорій ДЕМИДЕНКО. — Російські пропагандистські ресурси виливають на нього потік неправдивих звинувачень, наприклад, у вбивстві братів Бориса і Гліба, називають узурпатором, позбавляють його досягнень. Треба захистити його чесне ім’я, бо сам він не може себе захистити. З метою відновлення історичної істини я написав дві книжки, де робив дослідження не тільки з точки зору історичних фактів, а й кримінального права».

Деякі з доповідачів вразили серйозним заглибленням в тему і емоційним поданням історичних фактів, пов’язавши їх із теперішнім часом. Президент БО «Фонд підтримки ініціатив газети «День» Микола Гриценко нагородив кількох студентів-учасників книжками під редакцією Лариси Івшиної, а також передплатою газети до кінця року, висловив надію на подальше розширення відносин видання з вишом і на те, що тепер молодь уже не розминеться із розумною Бібліотекою «Дня».

Одним із нагороджених став Іван Середа із Сум, який розповів про роль християнства в законотворчій діяльності Ярослава Мудрого, додавши, що наробки великого князя саме зараз необхідні для встановлення миру в Україні. Студент отримав книжку «Сила м’якого знака». «Він вільно володіє матеріалом та працював з першоджерелами, це дуже важливо, — погодився з вибором очільника Фонду підтримки ініціатив «Дня» професор Григорій Демиденко. — Студентам часто не вистачає роботи з першоджерелами, а саме ці документи передають дух епохи». Григорій Григорович, який також виступив із доповіддю, запевняє, що постать Ярослава Мудрого має світове значення: «Це фігура світової політики, дипломатії, типу правителя. Приклад вибудовування взаєморозуміння між людьми. Йому дуже важливо було організувати антивізантійську коаліцію. Бо Візантія тоді скрізь одних зіштовхувала у війнах, а других переманювала на свій бік різними подачками. «Візантизм» — це і є імперська політика, яка перейшла і вкорінилася в Росії».

У Ярослава Мудрого є багато того, що можна і треба запозичити сьогоднішнім політикам України, вважає професор Григорій Демиденко. І передусім це його соціальна політика. «Князь, заможна людина, він мав можливості привласнити собі землі та багатства, але не робив цього. Вражає його релігійна толерантність. Він міг придушити повстання мирян в 1030-х роках, але іде на порозуміння, шукає компромісу», — перераховує важливі риси Ярослава Мудрого дослідник.

Найголовнішим взірцем для роботи теперішніх політиків України професор Демиденко називає те, що Ярослав Мудрий любив книгу та поширював освіту. І сподівається, що сьогоднішнє керівництво України повернеться до найголовнішої цінності — людини.

Альона СОКОЛИНСЬКА, Харків
Газета: 
Рубрика: