Історія – наука про людей у часі, наука, в якій безперервно треба пов’язувати вивчення мертвих з вивченням живих.
Марк Блок, французький історик

ЦЕРКВИ СВIТУ

7 лютого, 2007 - 00:00

Папа Римський виступив за союз розуму й віри

Папа Римський Бенедикт ХVI ще раз повернувся, у зв’язку з днем пам’яті св. Томи Аквінського — філософа і теолога — до теми розриву між вірою і розумом у сучасному суспільстві. За його словами, цей розрив «призводить до деякої «шизофренії» в сучасній культурі» і перебуває в повній суперечності з ученням св. Томи, який ще 700 років тому виступав за гармонію віри й розуму. Сьогодні ж відносини між вірою і розумом є одним із серйозних викликів західній культурі. Досягнення сучасної науки неможливо заперечувати, сказав Папа, але цей прогрес супроводиться тенденцією вважати правдивим і істинним лише те, що можна перевірити експериментально. Такий підхід обмежує людський розум і «виробляє жахливу шизофренію, ясно розрізнювану сьогодні, при якій раціоналізм і матеріалізм співіснують так, як гіпертехнологія співіснує з нічим не обмеженими інстинктами». Бенедикт ХVI також сказав, що людство надзвичайно потребує того, щоб повернутися до християнського бачення раціоналізму, відкритого не тільки досвідові, але й божественному началу. (CNS)

«Клянуся Зевсом!»

Сьогодні в Греції став дуже помітним «новий» релігійний рух — поклоніння античним еллінським богам — шанування Зевса, Афіни, Афродіти, Гефеста та інших. Цікаво, що це сталося через понад 16 сторіч зневаги до цих богів (як відомо, в IV сторіччі нової ери, після визнання Римською імперією християнства як державної релігії, всі язичницькі культи було заборонено). А сьогодні в Афінах можна зустріти групи уквітчаних чоловіків і жінок, які виспівують орфічні гімни, звертаються до античних богів і приносять їм належні жертви. Збираються вони, звичайно ж, біля зруйнованих античних храмів, яких чимало в Греції; моляться там, приносять жертви біля колон, співають і танцюють. Як сказала одна з учасниць цих обрядів, «ми дуже довго чекали. Але після сторіч християнського переслідування можемо, нарешті, звертатися до Зевса, попросити в нього милості, наприклад, успіху на Олімпійських іграх (2008 рік). Це священний для нас час». Головним завданням грецьких язичників сьогодні є отримання в користування одного з античних храмів Греції, які перебувають під охороною держави як витвори мистецтва. Активізація шанувальників стародавніх грецьких богів вмить привернула увагу Елладської православної церкви Греції і відвернула її від боротьби з католиками, іудеями, мусульманами, гомосексуалістами, Свідками Ієгови, «варварами-турками» та іншими — вся енергія православних проповідників зосереджується на «сатанинських ідолопоклонниках». Але поклонники богів Олімпу не розкаюються, а вимагають, щоб уряд країни надав їм один із стародавніх храмів Афін — там вони молитимуться, приноситимуть жертви богам, відспівуватимуть небіжчиків. Як стало відомо, сьогодні в Греції нараховується близько 100 тисяч прихильників стародавнього культу країни та співчуваючих їм. ( The Guardian)

Муфтій Росії — проти «Основ православної культури»

Минулого тижня один із співголів Ради муфтіїв Росії — «глава російських мусульман» Равіль Гайнутдін заявив про неприпустимість запровадження в освітніх установах Росії «культурологічного предмета» під назвою «Основи православної культури». «Нас не можуть не турбувати спроби по-новому оцінити російську історію, пов’язані зі звеличенням одного народу й приниженням ролі інших. На порушення принципу конституції нашої держави, вже в 74 суб’єктах Федерації запроваджено в школах предмет «Основи православної культури», — сказав Гайнутдін на нараді представників регіональних громадських організацій у Москві. За його словами, те твердження, що кожний росіянин повинен знати православну культуру своєї країни, «є нав’язуванням всьому суспільству ідей переваги одного народу над іншими … Викладання предмета «Основи православної культури» ставить мусульман, іудеїв і буддистів у становище молодших братів». Гайнутдін також повідомив, що на одній із зустрічей з міністром освіти та науки Росії А. Фурсенком він — від імені всіх російських мусульман — відверто заявив, що позиція Ради муфтіїв з питання викладання релігії в школах країни «трошки відрізняється від позиції Російської православної церкви». І що прийняття однобокої ухвали є закладенням бомби на десятиріччя вперед. (Інтерфакс-релігія).

P.S. Інтерфакс-релігія називає виступ Гайнутдіна «черговою скандальною заявою, спрямованою проти Російської православної церкви».

Угода про співробітництво

У приміщенні ватиканського радіо 29 січня відбулося підписання угоди про співробітництво між «Радіо Ватикану» і Національною радіокомпанією України. Документ підписав Генеральний директор «Радіо Ватикану» о. Федеріко Ломбарді й президент Національної радіокомпанії України Віктор Набруско. У процедурі підписання брав участь Український відділ «Радіо Ватикану». З 13 лютого 2007 року, щовівторка і щочетверга, о 22.05 за київським часом українські передачі «Радіо Ватикану» повторюватимуться на 3-му каналі загальнонаціональної радіопрограми України. З 6 квітня українська передача Ватиканського радіо виходитиме в ефір о 22.30 за київським часом на 1 каналі Національної радіокомпанії України. (Католицький медіа-центр)

Ювілей буддійського храму

Буддійському храму Таньчжеси в Пекіні, відомому як «перший храм китайської столиці», виповнилося 1700 років. Урочисті заходи, приурочені до цієї знаменної дати, проводитимуться в Пекіні протягом усього року. Площа храмового комплексу становить 2,5 гектара. В 1998 році влада Пекіна виділила кошти на дворічний капітальний ремонт храму. На початку 1997 року Таньчжеси було знову відкрито для віруючих, а в 2001 році його було внесено в число пам’яток культури, що перебувають під охороною держави. (Інтерфакс-релігія)

Залізниця до Тибету

Наприкінці січня Далай-лама XIV заявив, що залізниця, яка веде з Китаю до Тибету, згубно позначається на цьому автономному регіоні: «Ця залізниця є справжньою загрозою», — зазначив духовний лідер тибетських буддистів.

Залізницю в тибетську столицю було відкрито в липні минулого року. Це — найбільш високогірна залізнична колія в світі: деякі її ділянки проходять на висоті 5000 метрів над рівнем моря. У Пекіні твердять, що дорога покликана принести ізольованому Тибету фінансові вигоди та соціальний розвиток. Однак тибетські біженці — в Індії їх живе понад 80000 — назвали відкриття залізниці «другим вторгненням» до Тибету. За словами Далай-лами, влада Китаю силою відправляє бідних селян заселяти Тибет, а також висилають до гірського регіону молодих дівчат, які стають там повіями. «У результаті збільшується небезпека поширення СНІДу, — говорить нобелівський лауреат. — Залізниця також небезпечна для природи Тибету, оскільки дає змогу китайцям вести розробку земних надр на великих висотах.

1 лютого в Нью-Делі лідер тибетських буддистів зустрівся з іншим лауреатом Нобелівської премії миру — англіканським архієпископом Дезмондом Туту, який прилетів до Індії, щоб отримати державну премію імені Махатми Ганді. Отримуючи нагороду з рук індійського президента Абдули Калама, англіканський лідер виступив з різкою заявою з приводу Тибету. Він також сказав: «Індія надала притулок одному з найбільших людей нашого часу — Його Святості Далай-ламі, і ми молимося про те, щоб ви (Індія) допомогли Тибетові домогтися свободи». (Портал Credo.ru)

Готуються тили для відступу

Ігумен Кирило Сахаров РПЦ МП (настоятель храму св. Миколи на Берсеневці, Москва), учасник конференції «Москва — Третій Рим», яка відбулася нещодавно, після розмови з працівником Київської митрополії Московського патріархату висловив свої думки щодо ситуації в Україні. Виявилося, що процес «повзучої автокефалії» нібито перебуває зараз у завершальній стадії. За таких умов необхідно серйозно говорити про гарантії, які має отримати та частина духівництва УПЦ МП, яка не погодиться на автокефалію та єдність православ’я в Україні. (Портал Credo.ru)

Підготувала Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ