Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети.
Євген Маланюк, український письменник, поет, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик

Де має бути Пантеон українських героїв?

Ініціатива перевезення праху Євгена Коновальця в Україну викликала дискусію
27 червня, 2013 - 13:11
ЄВГЕН КОНОВАЛЕЦЬ

Основним мотивом такого рішення стало закінчення терміну оренди на цвинтарі Кросвейк у місті Роттердам Королівства Нідерландів, де сьогодні поховано Євгена Коновальця. Рішення про перенесення його праху депутати Львівської обласної ради ухвалили під час сесії 25 червня. Незабаром планують створення організаційного комітету з питань увічнення пам’яті та перенесення праху Євгена Коновальця в Україну.

Ініціювали такі заходи, за словами заступника голови Жовківської районної ради Богдана ЮРДИГИ, представники місцевої громади села Зашків, де народився політичний діяч. «Дискусії щодо перепоховання виникали ще минулого року. Цьогоріч під час святкування 122-ї річниці від дня народження полковника Української Народної Республіки Євгена Коновальця, порадившись із громадськими діячами, ми вирішили діяти конкретно та звернулися до ЛОДА. Щодо членства у майбутньому оргкомітеті: ми плануємо, що з нашої сторони туди увійдуть голова та заступник голови Жовківської районної ради, місцеві депутати та активні діячі села Зашків», — розповів він «Дню».

Ось як коментує ситуацію із утворенням оргкомітету депутат Львівської обласної ради, професор Львівської національної академії мистецтв Ярослав КРАВЧЕНКО:

— Окрім комісії з питань культури, історико-культурної спадщини, духовного відродження та засобів масової інформації та комісії з питань євроінтеграції, транскордонного співробітництва та зв’язків з українцями за кордоном, ми плануємо залучити до оргкомітету і громадських культурних діячів, можливо, Ігоря Калинця або Юрія Шухевича. Планується, що оргкомітет буде сформовано протягом липня-серпня, аби уже у вересні він зміг розпочати свою активну роботу.

Водночас рішення про перевезення праху Євгена Коновальця в Україну викликало дискусію серед істориків. Так, кандидат історичних наук, президент благодійного фонду «Літопис УПА» ім. В. Макара Микола ПОСІВНИЧ вважає: «Сучасні громади ОУН кілька років тому висловили свою офіційну позицію про те, що перепоховання Андрія Мельника, Степана Бандери, Євгена Коновальця та Симона Петлюри має бути символом державності, а оскільки нашу політику національної пам’яті сьогодні не узгоджено, то, на мою думку, зарано перепоховувати українських діячів такого масштабу. Перепоховання Коновальця у Львові не матиме такого великого звучання та символізму. До того ж Євген Коновалець виступав за загальнонаціональні інтереси, був соборником та державником, який заслуговує на те, аби його перепоховали в українській столиці».

А на думку автора книжки «Євген Коновалець — творець ОУН» Ярослава СВАТКА, який виступає за продовження оренди на цвинтарі у Роттердамі, приймаючи подібні рішення, політики обирають істориків та експертів, думки яких дотичні до їхніх, і таким чином чимало ініціатив отримують беззаперечне схвалення: «Навколо цього питання виникає кілька проблем. Варто з’ясувати, чи це є перепоховання заради перепоховання, чи справді національний акт. Якщо національний акт, то з цього приводу у Євгена Коновальця є політичні нащадки, які висловлюють свою позицію. Попри розподіл в ОУН, обидві організації — мельниківська та бандерівська — виступають за те, що Євген Коновалець має бути перепохований у Пантеоні українських героїв у Києві, першого однак поки що не існує. Про волю самого Коновальця нам відомо мало, зокрема, він говорив — «шлях до вільного Львова лежить через вільний Київ». Поховати його у Львові є політичною помилкою з усіх точок зору. Сьогодні й так «Русский мир» веде пропаганду за те, що визвольна боротьба України за самостійність — це «галицький проект». І почати у Львові подібний пантеон — це підігрувати цьому «Русскому миру». Цікавою альтернативою щодо перепоховання є шлях, яким пішов останній командир УПА Василь Кук. Ще за життя, усвідомлюючи власну історичну знаковість, він влаштовував приватні дискусії щодо власного місця поховання, радився і зі мною, і з Володимиром В’ятровичем. Та зрештою вирішив, якщо у Києві немає того, про що говорила ОУН, — Пантеону українських героїв — в такому разі він заповідає, щоб його поховали у рідному селі Красне, так і сталося. Отже, Євгена Коновальця можна було б перепоховати у його селі Зашків, Петлюру — у Полтаві і так далі. Ми уже маємо досвід перепоховання президента Західноукраїнської Народної Республіки Євгена Петрушевича, могила якого вціліла під час радянських часів. До перепоховання цей діяч був похоронений на одному з цвинтарів у Західному Берліні. Оскільки Євген Петрушевич був президентом, то після прибуття в Берлін урядової делегації з України чиновники повинні були, згідно з протоколом, класти квіти до його могили. Сьогодні ж могила Євгена Петрушевича — на Личаківському цвинтарі у Львові і фактично знищена. Це перепоховання значно спростило життя багатьом людям. Адже коли прибуває урядова делегація, разом з нею мають приїхати і журналісти, які повинні пояснити, хто це похований, який президент, якої держави, чому вона розпалася, чому цей діяч похований саме у Берліні і таке інше. А тепер, коли ніхто не ставить цих незручних запитань, антиукраїнську кампанію проводити значно ефективніше. Тому сьогодні, доки могила Євгена Коновальця у Роттердамі, вона досі викликає важливі запитання».

Марта КОВАЛЬЧУК, Львів
Газета: 
Рубрика: