Віднайшовши героїчний життєвий ідеал, нація не боїться вже ніяких фізичних ударів
Олег Ольжич, український поет, політичний діяч, археолог, очолював культурно-освітню референтуру ПУН (1937)

«Документ» з передової для президента Литви

Українсько-литовський прапор, на якому залишили свої автографи бійці з передової, вінницькі волонтери і добровольці подарували Дaлі Грибаускайте
21 квітня, 2017 - 12:08
ФОТО З ОФІЦІЙНОГО САЙТА ПРЕЗИДЕНТА ЛИТВИ

Вінницькі волонтери виготовили триметрове знамено двох держав — України і Литви. З цим прапором вони майже рік їздили на передову. Стяг побував у багатьох гарячих точках зони бойових дій. Майже всі автографи зроблено, в окопах, бліндажах, на бойовій техніці, навіть на коліні чи на спині. Найбільш вагомий напис, на думку волонтерів, належить Герою України офіцеру Василю Божку. 23-річний командир у бою замінив у танку навідника і підбив три ворожі танки.

«Це не просто волонтерська ініціатива — задумали і зробили. Це виконана обіцянка, яку ми дали нашим бійцям АТО. Саме вони звернулися з проханням виготовити бойовий прапор для президента Литви, бо саме вона сміливо виступила проти Путіна з його ядерними ракетами. На знак подяки вирішили виготовити спільний українсько-литовський прапор і зібрали на ньому автографи з побажаннями тих, хто захищає країну від бойовиків, — розповідає голова правління «Всеукраїнського об’єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО» Анатолій Слівінський. — Про нашу ініціативу дізналися у Посольстві Литви в Україні, і завдяки зусиллям багатьох людей наша зустріч з Далею відбулася. Це надзвичайна людина. Великий лідер маленької країни. Перше, що вразило, вона дозволила нам спілкуватися українською мовою і попросила вибачення, що розмовляє мовою агресора. Було дуже приємно це чути. Кілька разів пані Президент повторювала, що усвідомлює, настільки важливою є Україна для миру в Європі. Якби не наша держава, Росія пішла б далі. Саме тому Литва підтримує Україну і на політичному фронті, і в гуманітарній сфері, і в моральному плані. Щира розмова не залишила нікого байдужим. А на знак подяки ми вручили пані президенту волонтерську відзнаку «Залізний хрест» (символ часів українсько-визвольної війни 1917—1921 років. — Авт.), за захист європейських цінностей, свободи, демократії і незалежності своєї країни».

«ДАВНЯ ВІЙСЬКОВА ТРАДИЦІЯ»

Учасник бойових дій, головний спеціаліст сектору Державної служби у справах ветеранів війни та учасників АТО Центрального регіону Олег Дмитрійчук каже, що коли підписував прапор, то навіть не думав, що за рік йому випаде нагода особисто передати цей пам’ятний стяг Далі Грибаускайте.

«Вручення Державного прапора як символу відваги та патріотизму, це ознака нашого часу, — запевняє Олег Дмитрійчук. — Ця традиція з’явилася під час бойових дій на Донбасі. Вона знайшла широке поширення. Якщо я скажу, що прапор з автографами побратимів для нас, учасників АТО, є найдорожчим подарунком, то це правда... Перед зустріччю хвилювався неймовірно. Те, що мав сказати, кілька разів прокручував у голові. Хоча відверто, просто хотів подякувати за хлопців — і тих, хто на передовій, і тих, хто лікувався чи зараз лікується у Литві. Пані Даля — сильний європейський лідер, історичний друг України і надзвичайно харизматична жінка».

«ТРЕБА ТИСНУТИ РАЗОМ НА ОКУПАНТІВ І АГРЕСОРА»

Передали волонтери президенту Литви і ще один дуже хвилюючий документ — це список полонених з різних областей України, які зібрали активісти ГО «Берегиня». Дізнавшись про візит волонтерів з Вінниці до Литви, вони підготували звернення до президента Литви та попросили волонтерку Валентину Вельган передати прохання Далі Грибаускайте від матерів, чиї сини нині у полоні. Більшість з них потрапили у полон при виході з Іловайського котла. Президент звернення прийняла, питання взяла під контроль.

«Процес обміну останнім часом загальмувався. Мінські угоди не працюють. А тому батьки і рідні заручників шукають інші шляхи, звертаються до міжнародних інстанцій і «ловлять» дипломатів. І це дає результат, бо треба тиснути разом на окупантів і агресора, лише тоді вдається повернути синів додому, — каже Валентина Вельган. — Даля Грибаускайте, коли ми розповіли їй про цю проблему, зауважила: «Ви, волонтери, головне — не продавайтесь і не втрачайте віри!». Маючи такі віру і підтримку, ми не підведемо».

«ВИ ВЧИТЕ НАС ПАТРІОТИЗМУ І ЛЮБОВІ ДО СВОЄЇ КРАЇНИ»

У розмові з українцями Даля Грибаускайте зазначила, що від початку воєнної агресії на Донбасі гуманітарна допомога, яку надала Литва нашій державі, становить 1,2 мільйона євро. Литва твердо підтримує Україну на міжнародній арені, допомагає їй вести боротьбу з корупцією, здійснювати важливі перетворення в юридичній сфері, економіці, громадському секторі.

«Бійці та волонтери України захищають свободу і майбутнє своєї країни. Такі українці є прикладом мужності, громадянської позиції та самовідданого служіння Батьківщині для всієї Литви і Європи. Саме ви вчите нас патріотизму і любові до своєї країни, — підсумувала президент Литви. — Та, окрім зовнішнього ворога, в Україні потужний внутрішній ворог, побороти який можуть тільки вдалі реформи. Проводити їх в умовах війни складно, але необхідно. І результати, нехай скромні, та все ж помітні: Європарламент нещодавно схвалив введення безвізового режиму для громадян України. Але на шляху реформ важливо не зупинятися і скористатися усіма можливостями для створення прозорої держави. Захищати свою свободу треба щодня і щохвилини».

Прапор, який подарували українці Далі Грибаускайте, «житиме» у музеї при адміністрації президента Литви. Глава Литовської держави була задоволена зустріччю. Про це свідчить хоча б той факт, що за протоколом українські добровольці та волонтери мали на зустріч з пані президентом 30 хвилин, але розмова затяглася. А все тому, що Даля хотіла почути від простих українців правду про війну, ситуацію в тилу та Україну загалом. Навіть посол України в Литві Володимир Яцинківський, який супроводжував делегацію, був здивований, що пані президент перетворила протокольну зустріч на щиру бесіду за філіжанкою кави, і майже годину приймала гостей із України.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments