Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Готовий до експлуатації

Французька компанія «Новарка» передала зведений нею новий безпечний конфаймент над четвертим енергоблоком в управління Чорнобильській АЕС
10 липня, 2019 - 20:09
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Багатофункціональний комплекс для перетворення об’єкта «Укриття» на безпечну екологічну систему поставили у проектне положення ще наприкінці 2016 року. Протягом останніх років його готували до введення в експлуатацію, у квітні 2019 року три доби тривала його пробна експлуатація. Восени розпочнеться рік дослідно-промислової експлуатації конфайнмента, після якої об’єкт запрацює повноцінно. Він виконуватиме не тільки захисну функцію: під аркою будуть демонтовувати рештки об’єкту «Укриття», а потім вилучати паливні маси. Проектний термін експлуатації — 100 років. Будівництво об’єкта коштувало 1,5 млрд євро, а витрати на його утримання можуть становити до 50 млн доларів на рік.

На урочисту передачу конфайнмента завітали представники ЄС, найбільшого донора конструкції, та української влади, зокрема і Президент Володимир Зеленський. Він вручив орден «Золота Зірка» і присвоїв звання «Герой України» ліквідаторам аварії на ЧАЕС Олексію Ананенку і Валерію Беспалову. Звання також присвоїли посмертно третьому з ліквідаторів, які запобігли повторному вибуху реактора, — Борису Баранову.

ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Зеленський заявив, що зону відчуження потрібно перетворити із символа корупції та порушень закону на точку економічного зростання України, науковий і туристичний магніт. Він наголосив: потрібно припинити вивіз металобрухту, хабарі, незаконне використання природних ресурсів, натомість створити «зелений коридор» для туристів, зокрема іноземців, і «показати це місце світу: вченим, екологам, історикам».

Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ