Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Кончу-Заспу — під заповідник

Письменників-лауреатів Національної премії ім. Тараса Шевченка турбує майбутнє неповторної природи під Києвом
12 вересня, 2008 - 00:00

Понад шість років народні депутати України попередніх і нинішнього скликань Микола Жулинський, Іван Драч, Дмитро Павличко, Павло Мовчан — письменники, лауреати Шевченківської премії Павло Загребельний, Валерій Шевчук, Юрій Мушкетик, Олександр Сизоненко та інші письменники звертаються до Президенту України, уряду України, Генеральної прокуратури України та до Верховної Ради України з вимогами припинити плюндрування рідкісної за багатством і унікальністю флори та фауни території заплави Кончі-Заспи. На жаль, усі ці звернення, вимоги, волання нічого не змінили. Це змусило поважних людей звернутися за допомогою до ЗМІ, зокрема, газети «День».

«На очах сучасників знищується унікальний біосферний ареал, утворений численними затоками Дніпра та інших водоймищ. Такого національного природного багатства тваринного і рослинного світу площею більш ніж 5 тисяч гектарів, яким була донедавна Конча-Заспа, жодна країна Європи не має. На жаль, більшість цих реліктових лугів, що було розкинулися від Чапаївки до Плютів, поховані під пісками», — наголошують письменники.

Їх непокоїть що вже знищені цінні нерестові пойми, засипані озера, на яких селилися рідкісні птахи, своєрідні плантації лікарських рослин та поляни з орхідеями, вся берегова лінія до Українки замита піском.

«Конча-Заспа до 1991 року нічим не поступалася найкращим біосферним заповідникам. Усі бачать, як «новими українцями» замиваються піском під забудови надзвичайно цінні заплавні екосистеми, якою є луги, озера, луки Кончі-Заспи. Знищуються унікальні реліктові луги, кількасотлітні дуби і сосни, оперативно викорчовуються могутніми екскаваторами пеньки, як це відбулося протягом другої половини листопада 2007 року на території, де планувалося, як свідчить запевнення Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 29.05.2006 р., № 4715-С/29-1-ЗП, «створити заказник загальнодержавного значення «Конча-Озерна» орієнтовною площею 40 га», — говориться у зверненні.

На думку авторів листа, на плюндрування природи йдуть свідомо, тому що штрафи за це мізерні, а приписи, судові позови, вказівки державних органів контролю нічого не змінюють. «Така вакханалія із землею твориться по всій Україні. Усі бачать, що органи охорони навколишнього середовища, земельних ресурсів, держрибінспекцій та інших державних інституцій безпорадні, пасивні, здебільшого прикуплені хабарями або, як-то кажуть, «входять в долю», — вважають лауреати Національної премії імені Тараса Шевченка..

На їхню думку, необхідні рішучі кроки з боку Верховної Ради України: передусім слід прийняти закон про мораторій на будь-які дозволи на будівельні, днопоглиблювальні роботи, видобування піску, гравію, прокладання ліній електропередач, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду України, зокрема, на заповідних територіях Кончі-Заспи. Адже вони переконані, що «ця руйнівна вакханалія знищує екологічний баланс в заплаві Дніпра, від гирла річки Десна до гирла річки Стугна, в тому числі руйнує нерестилища річкових риб, рідкісних тварин та лісово-лугової рослинності».

«Ми вже вкотре звертаємося до Генеральної прокуратури України зупинити засипання піском шляхом гідронамиву заповідних заплав Кончі-Заспи з обох боків дамби, що на 27-ому кілометрі Обухівської траси в бік Дніпра — там, де донедавна стояли охоронні щити «Відтворююча зона», «Заповідна зона», «Мисливське господарство «Київське», «Полювати заборонено», які оберігали реліктові дуби, сосни, поселення сірої чаплі, яка занесена до Червоної книги, бобрів, білок, ласок, видр, — наголошують письменники. — Невже знову, як це було останні шість років, Генеральна прокуратура України заніміє в страху перед владними олігархами і не почне діяти — не включиться в боротьбу за збереження у природному стані тих територій, де ще дихає дика природа? А урочище «Конча-Заспа» є саме тією територією, де вкрай необхідно зберігати базові параметри біосфери...».

Вони нагадують генеральному прокуророві України О.І.Медведьку про доручення Президента України В.Ющенка від 16 травня 2006 року: «Прошу створити спеціальну робочу групу, ретельно перевірити законність рішень, пов’язаних із територією Кончі-Заспи та відповідно зреагувати». Президент України також звернувся до Мінприроди: «Якою бачить свою роль Мінприроди в усьому, що відбувається? Що заважає створити Державний заповідник?» Українські письменники хочуть вірити, що не все ще втрачено — за умови, якщо територія заплави Кончі-Заспи буде оголошена державним заповідником або заповідною зоною, яка буде охоронятися законом і на якій заборонять будь-яке будівництво.

Газета: 
Рубрика: