Історія - найвищий учитель, в якого найгірші учні
Індіра Ганді — прем'єр-міністр Індії.

«Корона «Дня» — за приклад ефективної самоорганізації

Горизонтальні ініціативи «Євромайдан SOS», «Крим SOS», «Донбас SOS» та інші під час Майдану і війни на сході взяли на себе функцію держави — захищати права громадян
26 грудня, 2014 - 10:12

Тимчасові переселенці, коли потрапляють у мирні міста, насамперед звертаються до волонтерів. Іноді чиновники самі скеровують людей до громадських активістів. Одна з найбільших ініціатив, яка опікується питаннями сходу України, — «Донбас SOS», що існує з березня цього року. «Головний напрям нашої діяльності сьогодні — транспорт гуманітарної допомоги до зони АТО. Це — своєрідний гуманітарний діалог, встановлення контакту з територією, яку всі покинули», — пояснює головний координатор «Донбас SOS» Олександр Горбатко. Крім цього, в «Донбас SOS» допомагають полоненим зі сходу, переселенцям, консультують людей у зоні бойових дій. Також волонтери працюють на інформаційному фронті: наприклад, роблять листівки і брошури, де розповідають, як поводитися під час артобстрілів і на блокпостах. Ці листки потім розповсюджують на сході. А напередодні різдвяних свят активісти відсилають цукерки та іграшки до інтернатів Донбасу — як до міст, що під контролем «ДНР» і «ЛНР», так і до тих, де є українська влада. Волонтерам постійно потрібні кошти і запас продовольства — щоб швидко надсилати допомогу. Втім, головні складнощі не матеріальні, а психологічні. Олександр Горбатко пояснює: «Наша «гаряча лінія» — місце, де звучить «голос Донбасу». В основному, цей голос просить допомоги. Працівникам «гарячої лінії» морально дуже важко слухати стільки сліз, горя. Це виснажує». Активісти «Донбас SOS» у майбутньому прагнуть вдосконалювати державу. Ініціатива співпрацює з міжнародними організаціями, зокрема ООН, і може поділитися таким досвідом із чиновниками. «Іноземні донори шукають в Україні проекти для покращання ситуації. А держава не готова до цього і пропонує застарілі ідеї, — акцентує Олександр Горбатко. — Тому хочемо трансформувати цю систему, побороти бюрократію. Не зрозуміло, де була б зараз лінія фронту, якби не було волонтерів».

У листопаді виповнився рік іншій масштабній ініціативі — «Євромайдан SOS». Після Майдану організація зайнялася напрямами, пов’язаними з тимчасовою окупацією Криму і війною на сході. «Ми зосередилися на інформаційній роботі, — розповідає активіст «Євромайдан SOS» Назарій Боярський. — Ми висвітлюємо події в зоні конфлікту. Також провадимо громадський контроль щодо розслідувань злочинів проти учасників Майдану».

Учасники громадської ініціативи документують свідчення людей, які були у полоні бойовиків «ДНР» та «ЛНР», створюють бази жертв катувань. Також активісти лобіюють законодавчі зміни та реформи у галузях, дотичних до прав людини. Кількість волонтерів, які цього року працювали з «Євромайдан SOS», рахується сотнями. Мобільні групи організації діють на сході, до активістів звертаються у соцмережах. Великий кредит довіри від спільноти допомагає бути ефективними.

«Через руки наших волонтерів пройшли сотні переслідуваних учасників протесту в Києві та регіонах. Адвокати «Євромайдан SOS» тримали бій за кожну людину з репресивною державною машиною — міліцією, прокуратурою, судами, — наголошує координатор «Євромайдан SOS» Олександра Матвійчук. — Зараз ми продовжуємо роботу в світлі нових загроз, з якими зіштовхнулася Україна. Власне ми працюємо для того, щоб жити у країні, де «Євромайдан SOS» буде непотрібний».

Марія ПРОКОПЕНКО, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments