Люди, які мають свободу вибору, завжди оберуть мир.
Рональд Рейган, 40-ий Президент США

Київський «Лаокоон»

Історичні садиби столиці продовжують руйнувати. Влада далі ігнорує проблему
11 липня, 2017 - 12:50

Знайомий колись зізнався, що мріє відреставрувати так званий будинок зі зміями та каштанами. Будинок у стилі модерну в центрі Києва, на вулиці Великій Житомирській, 32, спорудили у 1911—1912 роках за проектом архітектора Ігнатія Ледоховського. Назва походить через ліпнину у вигляді змій та листя каштанів, що прикрашає фасад і балкони. Замовником стала Софія Чоколова, це мав бути прибутковий будинок. Спочатку будівля мала три поверхи, а після 1945 року добудували ще один. «Будинок зі зміями» має статус пам’ятки архітектури місцевого значення і давно перебуває в аварійному стані. 

Недавно фотограф Віктор Марущенко розмістив у Facebook свіжі світлини будинку з оголошенням про продаж і написав: «Час знімати охоронну табличку. Доки тривають дискусії і суперечки з приводу нової будівлі Театру на Подолі, Київ втрачає один зі своїх шедеврів, будинок №32 на Великій Житомирській. Оголошено продаж... Табличка «Пам’ятка архітектури» вже не працює — держава так і не змогла зберегти унікальну будівлю».

ЛІНИВА ПОЛІЦІЯ

«Табличка про продаж на цьому будинку давно, — зітхає Олена ТЕРЕЩЕНКО (ЄСКІНА), громадська діячка та екс-депутат Київради. — Будинок справді продають. Власник обіцяє, що з земельною ділянкою не виникне жодних проблем і там можна робити перебудову».

Про руйнування будинку в інтернеті можна знайти статті, датовані ще 2011 роком. Якихось змін з того часу не відбулося — пам’ятка як розвалювалась, так і розвалюється, добре, що взагалі стоїть.

Наприкінці травня за ініціативи Об’єднання громадських організацій «Київське Віче», де Олена є членом координаційної ради, біля «будинку зі зміями» відбувся флешмоб, щоб привернути увагу до стану пам’ятки. Під час акції її учасники викликали поліцію та слідчо-оперативну групу, яка примусила приїхати представника власника — ТОВ «Акваплаз». Активісти подали заяву про злочин, але жодних зрушень не відбулося.

Олена Терещенко (Єскіна) захищала будинок від нечесного власника ще у 2015 році, коли була депутатом Київради. «ТОВ «Акваплаз» зараз збанкрутіло, тому нічого на тому місці не робитиме. Компанія хотіла заволодіти земельною ділянкою під будинком, але ми заблокували це питання в Київраді. Ділянка була потрібна їм, щоб знищити будинок і зробити протиправну перебудову, — пояснює Олена. — Щоб виконувати свої зобов’язання за охоронним договором, земельна ділянка власнику не потрібна — він має зареєструвати проект реставрації в Управлінні охорони культурної спадщини КМДА. Але «Акваплаз» нічого не реєструвало і не збирається це робити. А недобросовісний покупець, який міг би зацікавитись ділянкою, навряд чи купить будинок без землі, оскільки не зможе зробити протиправну реконструкцію».

Активістка нарікає на пасивність поліції Шевченківського району Києва. Відкрите за її заявою кримінальне провадження щодо «будинку зі зміями» слідчий Шевченківського управління поліції закрив на підставі п. 1. ч. 1 ст. 284 Кримінально-процесуального кодексу України (тобто встановив, що кримінальне правопорушення начебто відсутнє). За іншими заявами з аналогічного приводу поліція теж не відкрила кримінальних проваджень. Активісти поскаржились до Київської місцевої прокуратури №10 і в червні звідти відписались, що триває перевірка законності таких рішень. Якщо виявляться порушення з боку поліції, постанову про закриття кримінального провадження скасують.

Про «будинок зі зміями» активісти писали у зверненні до Президента, міністра внутрішніх справ і міністра культури, столичного міського голови і навіть керівника СБУ, розісланому після Ходи на захист Києва наприкінці травня.  Вирішення проблеми, на думку Олени Терещенко (Єскіної), таке: розпочати процедуру відчуження будинку до комунальної власності з подальшою реставрацією і притягнення власника до кримінальної відповідальності через свідоме доведення до руйнування об’єкта культурної спадщини (стаття 298 Кримінального кодексу України).

НЕЗАКОННЕ БУДІВНИЦТВО ТИХЦЕМ ВІДНОВИЛИ

Неподалік «будинку зі зміями» ледь тримається інша пам’ятка — садиба Терещенків на бульварі Тараса Шевченка, 32. Зараз впритул до неї намагаються звести багатоповерхівку, через що стара неоготична будівля може розвалитись. Наприкінці травня біля садиби теж проводили флешмоб, і протизаконні роботи вдалось припинити. Але днями Олена Терещенко (Єскіна) випадково помітила, що вони тривають.

«Так зрозуміли, що ці роботи лише розпочалися, робочі почали розкопувати котлован. Ми затримали автівку, яка вивозила звідти каміння, і зупинили роботи, викликали поліцію. Коли почали все це фіксувати на відео, охоронець з будівництва напав на мене, хотів вихопити телефон. Добре, що завдяки моєму чоловіку це не вдалося, — розповідає Олена Терещенко (Єскіна). — Ми написали колективну заяву, що незаконні роботи протиправно відновлені. Але слідчо-оперативна група відмовилась приїжджати. Пояснення — вони вже тут були і кримінальне провадження відкрите. Я вважаю це злочинною змовою з представниками «Інтергал-Буду» (компанія, яка є генеральним підрядником на об’єкті. — Ред.). Ми написали скаргу до міністра внутрішніх справ, звернулись до прокуратури, наступного дня пішли до поліції Шевченківського району. Нам пообіцяли підняти справи, які мають розслідувати, і з’ясувати, з яких причин їх не розслідують. Але нас не влаштовує, якщо все просуватиметься такими темпами».

Олену дивує позиція департаменту культури Київської міської держадміністрації: там на її запит відповіли, що роботи зупинені, поки забудовник не надасть дозвільні документи, які він у принципі не може отримати. Принаймні, законно. «Взагалі мер Києва має дати доручення департаменту благоустрою, а той на підставі акту департаменту культури щодо аварійного стану пам’ятки повинен демонтувати паркан будівельників і анулювати дозвіл на порушення об’єктів благоустрою, адже пам’ятка у величезній небезпеці», — додає активістка.

До речі, щодо сусідства з висотками. Урбаніст Володимир Хенгістов написав недавно у Facebook стосовно вибуху в будинку на столичному Голосіївському проспекті: «Місцеві жителі звинувачують у події забудовника, який вперто «виганяє» 25-поверхівку приблизно в п’ятнадцяти метрах від їхнього будинку (через це він ще до обвалення покривався численними тріщинами)». Нагадаємо, 8 липня у житловій триповерхівці на Голосіївському проспекті, 70 стався вибух. Причини події з’ясовують. За інформацією Державної служби з надзвичайних ситуацій, двоє людей загинули, шестеро потерпілих. Ще десятки залишилися без житла.

Загалом, акцентує Олена Терещенко (Єскіна), поліція Шевченківського району Києва не розслідує багато справ за статтею 298 Кримінального кодексу. В роботі активісти спираються на Київську місцеву прокуратуру №10. Надають туди інформацію про протиправні дії забудовників, і часто прокуратура відкриває провадження, які поліція відкривати відмовляється.

ЖОДНОГО НАЛЕЖНОГО РОЗСЛІДУВАННЯ

Ми розпитали Олену про реакцію влади на звернення учасників Ходи на захист Києва — все-таки минуло більше місяця. Вимог в учасників ходи було чимало, вони звертали увагу на ситуацію з не одним десятком пам’яток. Але головну вимогу можна звести до забезпечення виконання пам’яткоохоронного законодавства і покарання його порушників.

«Нещодавно ми отримали відповідь від Генеральної прокуратури, яка просто переслала наші матеріали міській прокуратурі. Хоча з місцевою прокуратурою ми і так працюємо постійно, тут вже потрібно, щоб генпрокурор продемонстрував політичну волю. У зверненні було багато об’єктів і загальних вимог, для їх опрацювання потрібен час. Але незабаром відповіді мають надійти, ми їх чекаємо, — говорить Олена Терещенко (Єскіна). — Доки поліція не працюватиме належним чином, ми нікуди не просунемося. Доходимо до етапу звернень, і все. Ще не бачили жодного кримінального провадження щодо знищення об’єктів культурної спадщини, розслідуваного належно і переданого до суду».

Все, як завжди, впирається у необхідність політичної волі, проявляти яку українські керманичі не квапляться. Ми з Оленою ще довго говоримо про інші проблемні забудови — тема безкінечна, бо постійно з’являються нові гарячі точки. Змії на легендарному будинку ледь тримаються, проте сам Київ, як міфічного Лаокоона, оплутують незаконні забудови, що витискають з міста його дух.

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments