Люди, які мають свободу вибору, завжди оберуть мир.
Рональд Рейган, 40-ий Президент США

Медреформу – «в ящик»?

У народних депутатів залишилось кілька днів, щоб нова система охорони здоров’я запрацювала з наступного року
11 липня, 2017 - 11:08

Зранку під Верховною Радою з’явилось... маленьке імпровізоване кладовище. Вітер шарпає натягнені на дерев’яні хрести футболки з написами: «Соня, 7 місяців», «Степан, 50 років», «Юля, 32 роки» — це ніби надгробки тим, хто помер через недбальство медиків або нестачу коштів на лікування, і водночас — пам’ятник медичному популізму. Так активісти нагадали народним депутатам, у яких закінчується сесійний період, що медична реформа вже не може чекати.

«Є в Конституції України 49-та стаття, яка стверджує, що медицина у нас безплатна. Але ж ми знаємо, що це неправда, — каже Ольга СТЕФАНИШИНА, виконавчий директор благодійного фонду «Пацієнти України». — За даними дослідження «(БЕЗ)платна медицина», 97% українців ніколи не отримували ліків державним коштом, усе оплачували самі. Майже половина відкладає лікування, бо не має коштів».

Покращити ситуацію має реформа галузі, суть якої зводиться до трьох принципів. По-перше, гроші йтимуть не на рахунок медичного закладу, а за пацієнтом, який сам обиратиме лікаря та клініку для отримання кваліфікованої послуги. Це надасть можливість медикам, які приймають більше пацієнтів та ефективніше з ними працюють, отримувати вищі зарплати. По-друге, всі українці матимуть рівний доступ до медичних послуг, незалежно від соціального статусу і доходу. По-третє, держава оплачуватиме кожному гарантований пакет медпослуг — звернення до сімейного лікаря, невідкладну та паліативну допомогу, а також пологи. За спеціалізовану консультацію та діагностику пацієнти сплачуватимуть за чітко визначеними тарифами, єдиними для лікарень усіх типів і форм власності. Крім того, людина та держава можуть ділити вартість лікування між собою.

В. о. міністра охорони здоров’я Уляна СУПРУН каже, що депутати хочуть скасувати таку співоплату і залишити тільки «зелений» (безплатний, гарантований) і «червоний» (платний) списки послуг. На думку очільниці МОЗ, держава не має грошей, щоб оплачувати всі медичні послуги, проте за рахунок співоплати бюджетними коштами можна покрити значно більше запитів від громадян. «Це як в енергетиці, — пояснює Уляна Супрун. — Ті, хто може сплачувати за тепло- та електроенергію, роблять це самі, а тим, хто не може, держава допомагає субсидіями, пільгами та цільовими програмами. Люди вже зараз платять за все, але неофіційно. Тому ми хочемо запровадити прозорі й чіткі тарифи на кожну послугу, які прописані законно та є однаковими для всіх, а не визначаються лікарем з огляду на ваш матеріальний стан».

Щоб запустити реформу, депутати мають ухвалити законопроекти №6327 та №6604. Перший, основний, уже ухвалили в першому читанні. Другий стосується змін до Бюджетного кодексу. До головного запропонували понад 800 правок, які опрацьовували в профільному комітеті парламенту спільно з представниками міністерства. Активісти побоюються, що депутати «виплеснуть» суть реформи з такою кількістю коректив або й узагалі провалять її, прикриваючись гаслами про збереження безплатної медицини в Україні. Громадські організації раніше звинувачували голову комітету ВР з питань охорони здоров’я Ольгу Богомолець у саботажі й вимагали її відсторонення. Проте робота над законопроектом триває, і у вівторок-середу комітет мусить дати свій висновок по ньому — без цього текст не допустять до голосування в сесійній залі.

«Сподіваємося, що цього тижня спільними зусиллями дотиснемо і проголосуємо, попри те, що, за словами апарату, порядок денний перенасичено. Найкраще було б зробити це в середу, адже у четвер — голосування стосовно депутатської недоторканності, і деякі можуть зробити колегам сюрприз», — коментує народний депутат Ганна ГОПКО. Вона, до речі, пообіцяла активістам передати спікерові парламенту Андрію Парубію їхнє звернення щодо термінового розгляду законопроектів по реформі.

Середа або четвер — останній термін, щоб проголосувати реформаторські закони. Формування бюджету на наступний рік завершується в середині вересня. Тож без ухвалення відповідної нормативно-правової бази МОЗ не встигне вирахувати і закласти у бюджет показники, необхідні для трансформації первинної ланки медичної допомоги та початку змін у вторинній і третинній ланках. За умови вчасно проголосованих законів оновлена система охорони здоров’я має всі шанси запрацювати з 1 січня 2018 року. Якщо депутати підуть на канікули, залишивши це питання на наступну сесію, очікувати старту реформи доведеться щонайменше рік, до формування наступного бюджету.

Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments