Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

На честь повстанського отамана

Представники козацтва та інших патріотичних організацій Січеславщини вшанували пам’ять Головного отамана Холодного Яру Костя Пестушка (Степового-Блакитного)
11 лютого, 2019 - 16:47
ПАМ’ЯТНИК КОСТЮ ПЕСТУШКУ В ЙОГО РІДНОМУ СЕЛІ ГАННІВЦІ НА КРОПИВНИЧЧИНІ

У сквері біля Криворізького історико-краєзнавчого музею, де стояв донедавна декомунізований пам’ятник місцевому більшовику і чекісту Василю Валявку, зібралися представники козацьких організацій «Інгульська паланка Війська Запорозького низового», «Тернівське козацтво», «Степ», громадського формування «АКС», представники інших патріотичних організацій міста, щоби віддати шану Головному отаману Холодного Яру Костеві Пестушку (Степовому-Блакитному). Справа в тім, що саме на цьому місці патріотична громадськість пропонує встановити пам’ятник з нагоди 100-річчя антибільшовицького повстання, яке в травні 1920 року відбулося неподалік у Криворізькому повітовому військкоматі під проводом Костя Пестушка. Таке рішення було прийняте громадським оргкомітетом під час відзначення минулого року 120-річчя від дня народження провідника повстанського руху. А поки-що на постаменті, який залишився від колишнього декомунізованого пам’ятника більшовицькому ватажку, козаки встановили меморіальні дошки на честь Костя Пестушка (Степового-Блакитного) та очолюваної ним повстанської Степової дивізії, формування якої почалося саме під час криворізького повстання.

Поклавши квіти до меморіальної дошки на постаменті декомунізованого пам’ятника, учасники меморіального заходу відвідали потім село Ганнівка в Петрівському районі на Кропивниччині, в якому народився і загинув Кость Пестушко. Десять років тому в рідному селі повстанського отамана активістами Тернівського козацтва було встановлено на його честь пам’ятний знак, а торік вже стараннями патріотичної громадськості Кропивниччини та місцевої громади було відкрито пам’ятник. З нагоди 121-ї річниці від дня народжеження провідника повстанського руху до ганнівського меморіалу прибули козаки з Дніпра, Кривого Рогу, Павлограда і Нікополя вшанувати  пам’ять українського достойника.

Меморіальні заходи завершились у Кривому Розі, де їх учасники й зацікавлені містяни змогли оглянути в Тернівському індустріальному коледжі художню виставку «Борці за незалежність України» та виставку козацької зброї, організовані стараннями провідника ГО «Степ» Ігоря Дедюхіна. Обидві виставки привезли з Дніпра власники колекцій – голова ГО «Козацька спадщина» Віталій Мирончук і заступник голови творчого об’єднання «Золота паланка» й засновник «Козацького похідного музею» Олег Черненко (козак Ворон). На художній виставці та в експозиції «Козацького похідного музею» було представлено близько 60 портретів діячів запорозького козацтва і кількасот одиниць козацької зброї, предметів побуту доби козацтва і старожитностей більш давнього періоду. Слід зазначити, що всі картини з художньої колекції, а їх загалом близько ста, написані прикутим до ліжка художником Миколою Фішером. Колекцію ж «Козацького похідного музею» створено переважно з артефактів, придбаних на аукціонах чи то в приватних колекціонерів.

На проведеному спільному зібранні козаки Січеславщини обговорили плани своєї подальшої діяльності, участі в патріотичних заходах, а також форми співпраці з місцевою владою та навчальними закладами у справі військово-патріотичного виховання учнівської молоді на основі козацьких традицій та проведення вишколу в козацьких таборах. Зокрема козаки Інгульської паланки поділилися своїми планами щодо будівництва козацької Січі, яке поки-що обговорюється на рівні ескізних розробок майбутнього проекту.

ЗВЕРНЕННЯ ПІДПИСУЄ КОЗАК ВАСИЛЬ ПЕВНЕВЕЦЬ

По завершенні меморіальних заходів представники козацьких та інших патріотичних організацій поставили свої підписи під зверненням до криворізького міського голови Юрія Вілкула з пропозицією щодо встановлення першого на Криворіжжі пам’ятника учасникам національно-визвольного руху – провідникові криворізького антибільшовицького повстання Костеві Пестушку (Степовому-Блакитному) та його соратникам з нагоди 100-річчя зазначеної історичної події.

Володимир СТЕЦЮК, журналіст, Кривий Ріг; фото автора

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ