Нації, де переважають «нейтральні»... неминуче засуджені на смерть і рабство.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

На суходолі, у повітрі та на воді

Україна подвоює кількість морських піхотинців
15 січня, 2014 - 10:45
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Напередодні нового року на центральній набережній міста Керч військовослужбовці 501 окремого батальйону морської піхоти склали присягу морського піхотинця. Новостворений підрозділ постав на базі окремого механізованого батальйону берегової оборони. Відтепер у складі Військово-Морських cил України є два батальйони морської піхоти.

Історія ж цього роду військ в Україні сягає ще часів Української держави Павла Скоропадського та УНР. Цікаво, що й сьогодні «морпіхи» не забувають про своє походження. Так кілька років тому у 1-му Феодосійському окремому батальйоні морської піхоти, який  до останнього часу був єдиним підрозділом цього роду військ в Україні, виникла традиція комплектування однієї з рот винятково вихідцями з Прикарпаття — на честь 1-го та 2-го Гуцульських полків, що входили до складу бригади морської піхоти УНР. А у новітній історії морські піхотинці, зокрема, відіграли особливу роль при перепідпорядкуванні частин колишнього Чорноморського флоту СРСР незалежній Україні.

Нагадаємо, що до першочергових завдань цього роду військ належить участь у морських операціях, зокрема й штурм кораблів, портів і морських баз супротивника, а також охорона командування флоту, штабів, важливих об’єктів інфраструктури. Крім того, на морську піхоту покладається захоплення ворожої берегової лінії і забезпечення висадки основних сил десанту. «Морпіхи» традиційно вважаються однією з найбільш боєздатних сил української армії. Цього вдалося досягти, зокрема й завдяки участі «чорних беретів» у численних міжнародних навчаннях і миротворчих місіях. Стати морським піхотинцем було мрією багатьох солдатів строкової служби, адже, на відміну від інших частин, левову частка часу тут відводять саме бойовій підготовці, а не вирішенню різноманітних господарських питань. Однак у минулому році, ще до скасування призову в Україні командування вирішило комплектувати 1-й Феодосійський окремий батальйон морської піхоти винятково контрактниками.

Водночас експерти вже давно наполягали на тому, що загальна чисельність українських морських піхотинців не є достатньою — мова йшла про необхідність створення однієї або навіть двох бригад. Для прикладу, у складі Чорноморського флоту РФ є 810-та бригада морської піхоти, дислокована у Севастополі, і 382-й окремий батальйон морської піхоти у місті Темрюк у Краснодарському краї. Однак поки що командування вирішило обмежитись утворенням ще одного батальйону. За повідомленням прес-служби Міністерства оборони України, попереду у колишнього окремого механізованого батальйону берегової оборони — збільшення чисельності особового складу, оновлення парку бойових машин, вивчення елементів морської десантної підготовки та злагодження у новій якості для виконання завдань за призначенням.

— Незалежно від того, які конкретно мотиви були у командування Збройних сил України при прийнятті цього рішення, вважаю такий крок правильним, — наголосив у коментарі «Дню» директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій ЗГУРЕЦЬ. — На мою думку, поява ще одного батальйону морської піхоти свідчить про те, що Україна в рамках загального скорочення армії робить ставку на створення більш ефективних підрозділів, до яких належать сили спеціальних операцій, а також і морська піхота. Однак реальна ефективність цих підрозділів  залежатиме від рівня бойової підготовки та оснащення сучасним озброєнням. Слід пам’ятати, що морська піхота потребує цілого комплексу техніки — йдеться не лише про кораблі, а й про гелікоптери, бронетранспортери, здатні висаджуватися з десантних кораблів тощо. Кожен  підрозділ у складі 1-го Феодосійського окремого батальйону морської піхоти має своє особливе призначення й відповідно проходить окрему підготовку й отримує специфічне оснащення.  Якщо у новому батальйоні застосовуватиметься такий самий підхід і все не обмежиться лише перейменуванням, він може певним чином вплинути на розстановку силу у регіоні. Звичайно, з погляду загальної чисельності збройних сил не варто переоцінювати значення одного батальйону, але недооцінювати його також не слід — війська, які спроможні виконувати завдання в межах різних стихій, апріорі є більш ефективними, ніж решта. Крім того, велике значення має рівень боєздатності інших підрозділів, у взаємодії з якими діятимуть «чорні берети». У перспективі, на мою думку, оптимально було б довести чисельність морської піхоти до рівня бригади, щоб забезпечити, з одного боку, більшу ефективність збройних сил у потенційних конфліктах, а з другого — посилити участь України у миротворчих операціях. Водночас поки що говорити про перспективи підготовки й оснащення нового батальйону зарано, адже досі невідомим є бюджет армії на 2014 рік. Якщо він буде мізерним, це може вкрай негативно позначитися не лише на «морпіхах», а й на рівні боєздатності українського війська в цілому.

Роман ГРИВІНСЬКИЙ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ