У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

Наукове шаленство у вересні

Міжнародні конференції, пікніки, презентації, екскурсії у Києві, Львові та Вінниці
31 серпня, 2018 - 11:32
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Невтомні популяризатори науки підготували на перший місяць осені багато захоплюючого. От у Києві відбудуться конференції зі спікерами з NASA, Mars Society, потужних університетів і компаній — українських й іноземних. Винахідники матимуть кілька солідних майданчиків, щоб представити свої розробки, зокрема у Львові. А наприклад, у Вінниці школярам і студентам, які повертаються за парти, розкажуть про нові можливості для навчання за кордоном і допоможуть зробити щось корисне для громади. Осіння хандра скасовується — вивчайте наш календар і розписуйте план на вересень.

КИЇВ

ПОДОРОЖ У СВІТ ІДЕЙ

Вже десята конференція TEDxKyiv відбудеться 8 — 9 вересня у виставковому центрі АККО Інтернешнл. Організовує подію платформа TEDxKyiv, гасло заходу — «Спадок майбутнього».

Нагадаємо, TED — відома щорічна конференція, присвячена «ідеям, вартим поширення», яка триває в Лонг-Біч, штат Каліфорнія, США. Назва — абревіатура від Technology Entertainment Design, тобто «Технології, Розваги, Дизайн».  TEDx — окрема програма, започаткована TED, щоб люди в усьому світі могли презентувати свої ідеї в форматі, подібному до знаменитої конференції.

Загалом на 10-ту TEDxKyiv запланований 21 виступ. З надихаючими промовами виступатимуть громадські діячі, митці, освітяни і, звісно, науковці. Серед останніх — Андраш Арато, 73-річний угорець, за фахом інженер-електрик, колишній віце-президент Угорської спілки світла, який першим ввів одиниці комп’ютеризованого вимірювання електричного світла. Інтернет-користувачі точно упізнають Арато, бо, як підказують організатори TEDxKyiv, 2010 року він погодився стати моделлю для кількох стокових фотосесій і тепер по всьому світу знають створеного ним персонажа — «Гарольда, який приховує біль». Також виступатиме Наталя Атамась — учений-орнітолог, зоолог, співорганізаторка науково-популярного проекту «Дні науки», яка вивчає гніздову біологію водно-болотних колоніальних птахів і витоки їхньої колоніальності.

ЗАГАЛОМ НА 10-ТУ TEDXKYIV ЗАПЛАНОВАНИЙ 21 ВИСТУП. З НАДИХАЮЧИМИ ПРОМОВАМИ ВИСТУПАТИМУТЬ ГРОМАДСЬКІ ДІЯЧІ, МИТЦІ, ОСВІТЯНИ І, ЗВІСНО, НАУКОВЦІ. СЕРЕД ОСТАННІХ — АНДРАШ АРАТО, 73-РІЧНИЙ УГОРЕЦЬ, ЗА ФАХОМ ІНЖЕНЕР-ЕЛЕКТРИК, КОЛИШНІЙ ВІЦЕ-ПРЕЗИДЕНТ УГОРСЬКОЇ СПІЛКИ СВІТЛА, ЯКИЙ ПЕРШИМ ВВІВ ОДИНИЦІ КОМП’ЮТЕРИЗОВАНОГО ВИМІРЮВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНОГО СВІТЛА / ФОТО З САЙТА TADXKYIV.COM

Крім цього, на гостей чекають воркшопи, майстер-класи і навіть можливість представити свою TED-ідею.

Квитки можна купити за посиланням на сторінці події в «Фейсбуці».

ЯК МАШИНАМ ПРАЦЮВАТИ З МОВОЮ?

Абревіатура NLP означає не лише сумнівне нейролінгвістичне програмування. Крім neuro-linguistic programming, існує natural language processing, тобто обробка природної мови, напрям на перетині інформатики, штучного інтелекту та математичної лінгвістики, що вивчає проблеми комп’ютерного аналізу та синтезу природної мови. Як пояснюють відкриті джерела, щодо штучного інтелекту аналіз означає розуміння мови, а синтез — генерацію розумного тексту. І саме про таке NLP 12 вересня в Київському будинку учених розповідатиме Дмитро Новицький, кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Інституту проблем математичних систем НАН України.

Доповідь «Natural Language Processing. Огляд» відбудеться в межах проекту «Науковий семінар. Інформаційне суспільство: досягнення та виклики» і буде присвячена методам роботи з природною мовою та використанню машинного навчання в цій галузі.

«Ми ознайомимося з класичними методами аналізу тексту, такими як морфологічний аналіз, синтаксичний аналіз і його спрощеним різновидом — парсінгом, а також семантичним аналізом. Вивчимо апарат онтологій, лексичних функцій та семантичних мереж... Ми розповімо про застосування рекурентних мереж, моделей типу seq2seq та їх використання в перекладі та діалогових системах (чатботах)», — йдеться в описі події.

Зареєструватися на зустріч можна на її фейсбук-сторінці.

«КОСМІЧНІ» СПІКЕРИ І ДИСКУСІЇ

Очікувана подія — 13 і 14 вересня в Києві відбудеться INSCIENCE Conference, глобальна науково-популярна конференція та експозиція в межах проекту INSCIENCE.

Подія розташовуватиметься на двох локаціях. 13 вересня в ArtHall D12 відбудуться виступи на теми клімату, астрофізики, біотехнологій і штучного інтелекту, виставка наукомістких стартапів і винаходів, а також інтерактивні дискусії. Наступного дня в інноваційному парку UNIT.City на відвідувачів чекають воркшопи від спікерів, знов-таки, дискусії, пітчинг винаходів і стартапів, а також нетворкінг.

Детальну програму можна знайти на сайті події. Самі імена спікерів надихають: Майкл Хесс, заступник директора космічного центру Ліндона Джонсона в NASA, який також очолює відділ космічної медицини і відповідає за захист і покращення здоров’я астронавтів, інженерів і науковців космічного центру; Роберт Зубрін, аерокосмічний інженер, письменник і засновник Mars Society, що популяризує ідеї колонізації інших планет; Колін Райс, креативний директор Virgin Hyperloop One, відповідальний за запуск вакуумного потяга в Дубаї; Юрій Гогоці, учений українського походження, який понад 20 років працює в Дрексельському університеті в США, де займається нанотехнологіями.

Квитки на конференцію теж можна знайти на сайті події. Ученим, студентам і ветеранам АТО надається знижка 50%.

І ЗНОВ — НАУКОВІ ПІКНІКИ

Навесні Медичні пікніки відвідали сотні людей — дітлашня, їхні батьки, дідусі й бабусі, неформали і професура. Зрозуміло, що було весело і цікаво. Тож не пропустіть Наукові пікніки 22 вересня в парку імені Шевченка.

Організовує подію ініціатива «Наукові пікніки в Україні», захід відбувається в межах Року науки і завдяки підтримці Громадського проекту Києва.

НАВЕСНІ МЕДИЧНІ ПІКНІКИ ВІДВІДАЛИ СОТНІ ЛЮДЕЙ — ДІТЛАШНЯ, ЇХНІ БАТЬКИ, ДІДУСІ Й БАБУСІ, НЕФОРМАЛИ І ПРОФЕСУРА ТОЩО. ЗРОЗУМІЛО, ЩО БУЛО ВЕСЕЛО І ЦІКАВО. ТОЖ НЕ ПРОПУСТІТЬ НАУКОВІ ПІКНІКИ 22 ВЕРЕСНЯ В ПАРКУ ІМЕНІ ШЕВЧЕНКА / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

До речі, у вас ще є можливість стати учасником події. «Шукаємо науковців від 7 до 107 років, ентузіастів, аматорів, шкільних вчителів, наукові гуртки, ГОшки, всіх хто популяризує науку і хоче цікаво розповісти про свою наукову роботу або про те, як влаштований наш світ киянам та усім-усім», — заохочують організатори події. Участь для неприбуткових організацій, шкіл, університетів та інститутів безоплатна. Охочі не лише дивитися, а й показувати і розповідати, мають до 10 вересня реєструватися за посиланням на сторінці події в «Фейсбуці».

А так можна просто приходити до парку 22 вересня, вхід вільний.

ХИМЕРНІ РИБИ І НЕЗВИЧНА ПРОГУЛЯНКА

Національний науково-природничий музей НАН України 23 вересня представить новинку, яка з’явилася завдяки відвідувачам закладу (принаймні його фейсбук-сторінки).

«У нашому повідомленні про риб, що за два тижні виростають із ікринки до дорослого стану, ми попросили вас про 100 вподобань взамін іхтіологічної демонстрації. Ви зі сторицею нагородили нас «лайками», й ми засіли за підручники про риб. Повірте, буде дуже цікаво. Можете навіть не вірити, але «Химерні риби» — подобаються нам вже зараз, а до 23 вересня демонстрація обросте інтерактивом та дослідницькими пригодами — даємо за це свою луску!» — обіцяють у музеї. Початок демонстрації «Химерні риби» об 11.15.

А 29 вересня музей працюватиме просто неба. По-перше, о 10.30 почнеться квест «Біосфера-3» із майстер-класом із виготовлення міні-екосистеми в лампочці розжарювання. О 13.00 — ще одна новинка, інтерактивна екскурсія «Ліс чекає на зиму», де ознайомлять із пристосуваннями рослин, тварин і грибів до приходу осені. Учасники події мандруватимуть відкритою частиною Ботанічного саду імені академіка Фоміна.

У музеї нагадують, що на всі події слід реєструватися заздалегідь, а незрозумілі запитання можна з’ясувати за телефоном 063 616 49 56.

ЛЬВIВ

ДНІ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ СПАДЩИНИ

Із 7 по 9 вересня Дні європейської спадщини у Львові. Цей традиційний захід, започаткований Радою Європи, відбудеться вже увосьме. Цього року його тема — «Від ремесел до професій: спадок тих, хто творить Львів».

Організатори обіцяють розповісти історії зниклих професій, культових підприємств і маленьких крамниць, інноваційних відкриттів і мистецьких шедеврів. Особливу увагу сконцентрують на конкретних людях, малознаних і забутих іменах, історіях професійних об’єднань через екскурсії, лекції, зустрічі та виставки.

На ці три дні заплановані десятки історичних лекцій, ось кілька прикладів: «Митрополит Андрей Шептицький: монах, менеджер і підприємець», «Друкарі та друкарні Львова ХVI — XVIII століть», «Франкова кузня професіоналізму», «Історія освітніх споруд Львова через життя і діяльність особистостей», «Бізнес-леді Галичини: історії успіху й неуспіху», «Мистецтво ділитися: Меценати». З детальною програмою заходів можна ознайомитися на сайті події.

Усі заходи у межах Днів європейської спадщини є безоплатними і базуються на ініціативі людей, яким не байдужа історія їхнього міста. Кількість місць на більшість подій — обмежена. Реєстрація триває з 30 серпня з 15.00 до 6 вересня 15.00 на сайті lviv.travel, а також за телефоном +38 067 37 33 652 щодня з 10.00 до 18.00.

«ЖІНОЧІ ІСТОРІЇ ВІЙНИ»

Історик Марта Гавришко 7 вересня презентуватиме книжку «Долаючи тишу. Жіночі історії війни». На зустрічі вона прочитає лекцію на однойменну тему.

Книжка Марти Гавришко — це збірка історій-сповідей жінок, які не просто бачили Другу світову війну та брали активну участь у тогочасних подіях, а прожили її. Авторка обіцяє відверті розповіді про те, що означало бути жінкою під час війни, подаючи унікальні спогади селянок і міщанок, жінок із різною освітою та соціальним становищем, тих, хто обіймали керівні посади в ОУН і були рядовими підпільницями.

Лекція-презентація розпочнеться о 17.30 у музеї «Територія Терору». Вхід вільний.

«ДІЙ ЗА КЛІМАТ»

8 вересня десять українських міст долучаться до всесвітньої мобілізаційної акції на захист клімату Rise for Climate, тобто «Дій за клімат». Загалом у події беруть участь сотні тисяч людей із різних міст на п’ятьох континентах Землі, роблять це заради того, щоб усі усвідомили: зміна клімату — це реальність.

Мета заходу — стимулювати дії щодо зниження впливу на клімат та направляти урядам чітке повідомлення про те, що населення готове до переходу на чисту енергію та економіку сталого розвитку.

Львів також долучиться до ініціативи. Тож 8 вересня, з 15.00 до 16.15 усі охочі зможуть поспілкуватися на теми відновлюваних джерел енергії, електротранспорту, урбанізму та мінімалізму в повсякденному житті в межах кліматичного лекторію, який відбудеться в офісі №108 Інституту міста, що розміщується в Ратуші.

Опісля дискусії на площі Ринок відбуватиметься збір підписів під листівками за перехід Львова на 100% відновлюваних джерел енергії. Акція завершиться о 17.00 передачею підписаних листівок представникам мерії.

«ВОДА ТА ЕНЕРГІЯ»

На 13 — 14 вересня у Львові запланований IV Міжнародний екологічний форум «Вода та енергія». Акцент робитимуть на проблемах у сфері водопостачання, водовідведення, на впровадженні інноваційних технологій і досвіду виробництва енергії з відновлюваних джерел.

НА 13—14 ВЕРЕСНЯ У ЛЬВОВІ ЗАПЛАНОВАНИЙ IV МІЖНАРОДНИЙ ЕКОЛОГІЧНИЙ ФОРУМ «ВОДА ТА ЕНЕРГІЯ». АКЦЕНТ РОБИТИМУТЬ НА ПРОБЛЕМАХ У СФЕРІ ВОДОПОСТАЧАННЯ, ВОДОВІДВЕДЕННЯ, НА ВПРОВАДЖЕННІ ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ І ДОСВІДУ ВИРОБНИЦТВА ЕНЕРГІЇ З ВІДНОВЛЮВАНИХ ДЖЕРЕЛ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Серед анонсованих тем — реформи в екологічному законодавстві, європейський досвід реорганізації ринку комунальних послуг; технологічні інновації у сфері охорони довкілля, політика заміщення традиційних енергоресурсів альтернативними джерелами енергії; поводження з твердими побутовими відходами й перетворення їх на енергію; інвестиції в модернізацію, енергоощадні та екологічні проекти в Україні

Безоплатно взяти участь у заході можуть наукова та студентська спільноти, громадські організації, ЗМІ, представники водопровідно-каналізаційних підприємств України, муніципальні та державні органи влади. Необхідна попередня реєстрація на сайті події. Місце проведення форуму — «Арена Львів».

СТАРТАПИ ЙДУТЬ ДО ВАС!

Львівська політехніка та Tech StartUp School запрошують стати учасниками масштабної події «StartUp Прорив», яка збере стартаперів та інноваторів, успішних підприємців, інвесторів, представників великих технологічних корпорацій і влади. Офіційне відкриття «StartUp Прориву» відбудеться 27 вересня.

У межах заходу заплановане безоплатне навчання стартаперів і майстер-класи від практиків, які мають досвід реалізації успішних проектів. Також відбудеться конкурс стартапів Tech Startup Challenge — пітчинг перед потенційними інвесторами та бізнес-ангелами.

До 26 вересня на сайті проекту триватиме реєстрація на навчання з технологій розробки стартапів і розвитку проектів. Навчальний процес учасників програми запланований на жовтень — листопад цього року.

ВIННИЦЯ

У ФОРМАТІ «ЖИВОГО» МУЗЕЮ

У другі вихідні вересня на території Історико-меморіального комплексу пам’яті жертв фашизму (ставці Гітлера «Вервольф»), що у селищі Стрижавка, відбудеться ІV Міжнародний фестиваль військово-історичної реконструкції «Жива історія: Вервольф. Грац 1945». На учасників події чекає відтворення побуту воїнів УПА, Вермахту та Червоної армії, екскурсія від вінницьких істориків і багато іншого. Фестиваль відбуватиметься в форматі «живого» музею, де експонатами виступатимуть самі люди-реконструктори. Відвідувачі зможуть вільно спілкуватися з ними, фотографуватися та гостювати в автентичних військових таборах.

Заїзд учасників розпочинається 8 вересня з 11.00. Загальне шикування та урочисте відкриття фестивалю заплановане на 12.00. Та найбільш видовищною обіцяє бути історична реконструкція умовного бою між радянською армією з союзниками (США та Великобританія) і німецькою армією (Вермахт, СС, національні підрозділи, фольксштурм), яка відбудеться 9 вересня о 12.00.

Вхід глядачів на фестиваль вільний. Необхідно буде лише заплатити за відвідування Історико-меморіального комплексу пам’яті жертв фашизму.

ЩОБ УСВІДОМИТИ СВОЮ РОЛЬ У СОЦІУМІ

Для активних учнів восьмих-десятих класів із усієї України, які прагнуть засновувати і розвивати ініціативи, спрямовані на вдосконалення життя своєї громади в реаліях українського сьогодення, у Вінниці запрацює Школа «Агенти змін». Дізнатися про переваги навчання вінничани зможуть 11 вересня о 16.00 у NGO-хабі «Місто змістів».

ДЛЯ АКТИВНИХ УЧНІВ ВОСЬМИХ-ДЕСЯТИХ КЛАСІВ З УСІЄЇ УКРАЇНИ, ЯКІ ПРАГНУТЬ ЗАСНОВУВАТИ І РОЗВИВАТИ ІНІЦІАТИВИ, СПРЯМОВАНІ НА ВДОСКОНАЛЕННЯ ЖИТТЯ СВОЄЇ ГРОМАДИ В РЕАЛІЯХ УКРАЇНСЬКОГО СЬОГОДЕННЯ, У ВІННИЦІ ЗАПРАЦЮЄ ШКОЛА «АГЕНТИ ЗМІН»

«Кожна школа Вінниці може подати по три активних учні віком 13 — 16 років. Для участі в проекті вони мають заповнити анкету та есе, — розповідає координаторка проекту у Вінниці Тетяна Красновецька. — Навчання в школі сформує в учасників усвідомлення своєї ролі у соціумі, участі та можливостей впливу на його розвиток і поглиблять розуміння понять «громадянське суспільство», «громада», «відповідальна участь». Усі заняття відбуватимуться в ігровій та творчій атмосфері з застосуванням неформальних інтерактивних методик з досвідченими тренерами і запрошеними лекторами. Участь безоплатна. Одна школа проводиться у кілька етапів протягом року».

Загалом протягом 2018 — 2019 навчального року стати учасниками Школи «Агенти змін» зможуть 125 учнів зі всієї України. На відмінників чекає навчальна поїздка до Італії. Завершиться освітній проект конференцією, де учасники школи поділяться власним досвідом та отримають порцію натхнення для подальших змін.

МІСТОК ДО ВИЩОЇ ОСВІТИ НІМЕЧЧИНИ

Публічну презентацію «Міст до вищої освіти в Німеччині» проведуть 14 вересня о 17.00 у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського. Проект орієнтований на школярів, які планують навчатися в Німеччині за технічними та природничими спеціальностями. Ініціатива будує зв’язки між школами-партнерами та вищими навчальними закладами Німеччини, надаючи українським студентам можливість вступити до німецьких університетів без підготовчих курсів і вступних іспитів.

«Якщо ти навчаєшся в школі і мрієш вчитися в одному з німецьких університетів, найшвидший шлях до цього — участь у проекті Ґете-Інституту «Міст до вищої освіти в Німеччині». Прийди і докладніше дізнайся на інформаційному заході у Вінниці», — повідомляє Центр вивчення німецької мови у Вінниці, який є партнером Ґете-Інституту.

З 2015 року університети-партнери Німеччини щорічно виділяють для програми «Міст до вищої освіти в Німеччині» відповідну кількість місць. Учні, які успішно закінчили програму підготовки до навчання в університеті, можуть подавати заявки на вступ безпосередньо в університет Німеччини. Також заплановано, що після завершення навчання в Німеччині їм надаватиметься підтримка для продовження навчання або з працевлаштування в Україні.

Підготували Марія ПРОКОПЕНКО, Дмитро ПЛАХТА, Львів, Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments