Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Не лише скульптурна, а й архітектурна пам’ятка

Українські майстри Олесь Сидорук та Борис Крилов найближчим часом почнуть працювати над фігурою Костянтина Острозького
14 лютого, 2019 - 10:28

Тристороння Mіжпарламентська асамблея Верховної Ради України, Сейму Литовської Республіки та Сейму і Сенату Республіки Польща ще в червні 2016 року зініціювала відтворення надгробного пам’ятника Костянтину Івановичу Острозькому — видатному князю і полководцеві (нагадаємо, «День» писав про це на своєму сайті day.kyiv.ua). Саме під його командуванням об’єднані війська Великого князівства Литовського та Королівства Польського 1514 року під Оршею розгромили армію Московського царства.

Проект реалізовується за підтримки Литви, зокрема Благодійного фонду «Корона князів Острозьких». Над макетом надгробка працювали українські скульптори Олексій Сидорук та Борис Крилов разом із литовським професором, завідувачем кафедри візуального дизайну Клайпедського факультету Вільнюської академії мистецтв Арунасом Сакалаускасом.

Це буде точна копія надгробного пам’ятника, заввишки 7 метрів, яка стане не лише скульптурною, а й архітектурною спорудою. Внизу розміщуватиметься власне сам нагробок князя Костянтина Острозького, а зверху — металева конструкція, яка була на оригінальному пам’ятнику. Надгробок планують встановити в Києво-Печерській лаврі.

На facebook-сторінці Благодійного фонду «Корона Князів Острозьких» йдеться про те, що восени минулого року, за клопотаннями Посольства Литви в Україні та Міністерства закордонних справ Литовської Республіки, директор Фонду Робертас Габулас разом із скульпторами Олесем Сидоруком та Борисом Криловим здійснили робочу поїздку до Італії. Вони відвідали мармуровий кар’єр у Sant’Ambrogio di Valpolicella, що неподалік від Верони (регіон Венето). Мистецький досвід та знання матеріалу допомогли скульпторам виявити «історичний» камінь, аналогічний тому, з яким працювали майстри в XVI ст. Знаменитий рожевий мармур (Rosso Verona), що видобувають у веронських каменярнях, завдяки своїй структурі й вишуканому кольору повністю задовольняє вимоги вибагливих скульпторів.

«Нещодавно, після попередніх переговорів із представниками веронських фабрик, Робертас Габулас та Олесь Сидорук здійснили новий візит до Італії. ...Вони обрали найкращий блок чистого мармуру, з якого незабаром й буде виконуватися фігура Острозького для надгробка в Успенському соборі Києво-Печерської лаври. Крім того, вони домовилися про поставки каменю, необхідного для роботи над іншими деталями пам’ятника», — повідомляється на facebook-сторінці.

Днями мармуровий моноліт перетнув кордон України, і найближчим часом українські скульптори Олесь Сидорук та Борис Крилов уже зможуть працювати над фігурою Костянтина Острозького в натуральний розмір.

Олексій КОСТЮЧЕНКО, Острог
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ