Безлад не створює порядку. Якщо око зодчого — хаос, будівля буде Вавилонською вежею.
Віктор Гюго, французький письменник

Не відбирайте у киян газет!

Єдина централізована мережа розповсюдження друкованої преси в столиці судитиметься з Департаментом містобудування й архітектури та Департаментом благоустрою
19 липня, 2018 - 20:09
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Ранок четверга 19 липня почався для багатьох киян з голоду. Інформаційного. На кіосках Агентства «Союздрук», що поширюють друковану продукцію, столичні жителі побачили такі оголошення: «Вибачте. Ми страйкуємо». Тож киянам, що звикли до ранкових газет, залишалося тільки нервово палити біля торгових точок, розвертатися і йти...

Тим часом на Хрещатику під мерією стояли понад 300 працівників ТДВ «Агентство Союздрук» — чинних та колишніх, а також представники видань-партнерів. Деякі з них тримали прапори з написом «Союздрук» та плакати: «Європейській столиці — вільний доступ до ЗМІ», «Чиновник! Наносячи удар по пресі, в чиїх ти дієш інтересах?», «Руки геть від вільного доступу до інформації» тощо.

В такий вже давно неоригінальний і, відверто кажучи, віднедавна — малоефективний спосіб, Агентство «Союздрук» намагається привернути уваги до того, що міська влада зносить їхні кіоски. Поки що демонтували три. На черзі — 10. Але через неофіційні канали підприємству вдалося дізнатися, що в Департаменту благоустрою Київської міської державної адміністрації планують демонтувати ще 50 кіосків мережі. Формальний привід — порушення умов договору оренди. Але в «Союздруці» клянуться, що провини, які їм приписують чиновники КМДА — надумані. А насправді причина в землі, яка під цими кіосками. Мовляв, її хочуть передати у користування більш «прибутковим» торговим точкам з тютюном та шаурмою. Адже кіоски Союздруку розміщені по всій столиці у зручних для киян місцях, у визначених потокових транспортних точках.

ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

«До мене люди приходили, дзвонили — вони шоковані», — розповідає пані Оля, яка працює в кіоску №508. Вона під КМДА прийшла теж — захистити своє робоче місце, і... свого покупця. Тому тут же, користуючись нагодою, що спілкується з кореспондентом всеукраїнського видання, жінка зауважила: «ще маємо проблему, нам не постачають українські дитячі видання і українські кросворди. У нас запитують, а ми не знаємо, що запропонувати. Бо така продукція у нас тільки російською мовою».

«У нас пенсіонери весь час купляють газети, кросворди, журнали. А коли з владного боку нам кажуть, що ми продаємо сигарети або алкоголь, то ми в шоці. Хоча за законом ми маємо продавати 50% преси, а ще 50% — супутних товарів. Тобто, канцелярських. У нас взагалі десь 80% преси, а супутних менше», — розповідає пані Алла, яка працює у кіоску № 512.

«Ми змушені себе захищати і вийшли під КМДА. Так як в п’ятницю закриття сесії, то всі чиновники поїдуть на канікули, відпочивати, а тим часом люди будуть лишатися робочих місць і фінансової підтримки, а кияни головного — інформування», — пояснює у коментарі «Дню» директор ТДВ «Агентство «Союздрук» Ганна КУЛАКОВСЬКА.

Жінка зізнається, що багато від акції не чекає. Каже, що до того як вийти на вулицю під стіни КМДА, вона просила підтримки у багатьох видань, які Союздрук розповсюджує, а це понад 600 найменувань, писали листи Президенту, прем’єру, міському голові Києва, провели навіть комітетські слухання в Верховній Раді, але результат — нульовий. Чиновники КМДА мовчать, а працівники департаменту благоустрою продовжують демонтовувати кіоски. Так, за інформацією, наданою «Дню» Ганною Кулаковською  вчора Союздрук отримав припис на знесення ще 10-х кіосків мережі. І рішення буде виконано вже цими вихідними.

«Зараз ми мирно страйкуємо, кричимо, не будемо тут весь день, бо фінансова складова нашого підприємства не така уже й велика, що ми можемо собі дозволити заплатити комусь, щоб тут стояли, а літні люди довго не зможуть триматися на акції. Наші ж працівники в основному — пенсіонери. І вони не від хорошого життя працюють у своєму віці. Їм треба заробіток», — розповідає Кулаковська. 

Директор «Союздруку» посилається на Постанову Верховної Ради України № 901-VI від 16.01.2009 року «Про запровадження мораторію на виселення редакцій друкованих засобів масової інформації, закладів культури у тому числі бібліотек, видавництв, книгарень, підприємств з розповсюдження книг та преси», якою заборонено органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування здійснювати знесення існуючих кіосків з продажу друкованих засобів масової інформації. Кулаковська каже, що чиновники КМДА цей документ порушують. Більше того, за її словами, в мерії — фальшують документи.

ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

«На сьогодні не отримали жодного акта обстеження, жодного протоколу. Ми це видобували. Наш адвокат робив запити. Відповідь була підготовлена, але вона лежала у чиновника на столі. Вони не збиралися її направляти. І ми з’ясували, що там одна брехня. Тобто нам пишуть, що кіоск за адресою вул. Шота Руставелі 19 продає тютюнові вироби (хоча це не наш), а знімають кіоск за адресою Шота Руставелі, 23 (наш). Акт складений у п’ятницю 15 червня, і того ж дня Департамент благоустрою пише звернення на голову Архітектури, на комісію про розірвання договору і вже у понеділок 18-го числа тут же включається на порядок денний і наше питання виносять на комісію. На комісії розглядали акт від 15 червня, якого ми навіть не бачили. Фото і відеофіксації ми не мали. Коли ми починаємо все це з’ясовувати, то нам видають припис, що демонтаж був на основі припису, який був складений 26 лютого 2018 року. Так, у лютому ми мали припис, але там було написано, щоб ми не надали документацію. Ми маємо офіційний лист, що ми цю документацію наддали», — розповідає Кулаковська.

В мерії про проблему знають, але переконують, що ніякої катастрофи не відбулося і не буде. Ситуація — штатна.  Закони дотримані. Процедура виконана.  І наполягають, що «Союздрук» сам винен в тому, що їх кіоски демонтовують. У телефонній розмові з «Днем» перший заступник директора Департаменту — начальник управління контролю за благоустроєм КМДА Тарас ПАНЧІЙ пояснив: «Частина тимчасових споруд Союздруку замість того, щоб продавати пресу, продавали супутні товари. В деяких з них були виявлені сигарети. Коефіціент на сплату пайової участі для розповсюдження підакцизних товарів — 3%. Для розповсюдження друкованих засобів масової інформації — 0,5%. Різниця 2,5%. Це недоплата в міський бюджет. На цій підставі Департамент містобудування та архітектури КМДА на основі рішення комісії анулював документи на ці тимчасові споруди. А вже після цього вживалися заходи з демонтажу». За його словами Союздруку вручали попередження з вимогами усунути порушення. Але агентство — за встановлені три дні — цього не зробило. «Підприємець свідомо ж йде на порушення умов договору. Так демонтаж — різка дія. Але вона, на мою думку, стане уроком для всіх інших, що порушувати умови договору не можна», — говорить Панчій.

В «Союздруці» слова Панчія заперечують. Кажуть, що жодних доказів порушень департамент не продемонстрував. «Нехай повезуть вас на штраф майданчик і покажуть той наш кіоск з Шота Руставелі, де вони буцім-то знайшли цигарки. І ви самі переконаєтесь, що ніяких цигарок там не було і бути не могло», — говорить Кулаковська.

«Якщо «Союздрук» знищити, то це призведе до зниження тиражів, а це в стою чергу призведе до підвищення цін на газети та журнали. А в Києві, за даними Асоціації видавців друкованої преси, продається від 30 до 60% усього накладу періодики», — зауважує заступник директора Агентства «Союздрук» Олексій БАБАНСЬКИЙ.

Панчій цей ризик заперечує. Каже, що у киян сьогодні достатньо місць, де вони можуть придбати газети, журнали.

«По-перше, ми ж не всі кіоски мережі Союздрук демонтували. А по-друге, є приватні розкладки. Є туристично-інформаційні центри, які встановлювалися по інвест конкурсу. Вони ж також розповсюджують»,— говорить Панчій. 

А головне — підкреслює чиновник — йдеться про тимчасові споруди. І вже потрібно зрозуміти, що їх з кожним роком в Києві буде меншати.

Що ж до того як мерія планує захищати права киян на доступ до інформації Панчій відповів: «якщо є попит, буде пропозиція». Його позиція проста  — ринок сам створить умови для розповсюдження друкованої преси. «Будете купувати газети, журнали в супермаркетах, або ж на зупинкових комплексах, заправках», — наводить приклад Панчій.  

Агенство «Союздрук» така перспектива не влаштовує. Тому вони...будуть судитися. «По тим документах, що ми отримали, завтра ми подаємо позов до суду проти Департаменту містобудування та архітектури та Департаменту благоустрою», — заявила вчора на прес-брифінгу адвокат Анна ВАКУЛЬЧУК.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»; Яна ХРОМ’ЯК, Літня школа журналістики «Дня»-2018
Газета: 
Рубрика: