Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Олешківські піски» — відвоювали

Урядовці шукатимуть альтернативне місце для полігона, щоб не знищити єдину в Україні піщану пустелю
14 липня, 20:55
ФОТО IO.UA

Стрільба артилерійськими снарядами, включно із застосуванням системи залпового вогню «Град», бомбометання авіацією... Для таких військових навчань Міністерство оборони просило в Міністерства екології та природних ресурсів виділити майже 20 тисяч гектарів землі, що є територією Національного природного парку «Олешківські піски». Так звана українська Сахара являє собою унікальну піщану пустелю на Херсонщині. 15 років тому оборонне відомство орендувало ці землі під полігон і військову частину. Однак термін оренди завершився, військову частину згодом розформували, а за указом президента 2010 року 19500 гектарів єдиної в Україні пустелі стали Національним природним парком «Олешківські піски». Задля його порятунку екологічні організації підготували лист до Міноборони та Мінекології, щоб створили робочу групу чи зібрали спеціальну міжвідомчу нараду й підшукали альтернативні території для полігона. Така нарада нещодавно відбулася.

АПЕТИТИ МІНОБОРОНИ ЗМЕНШИЛИСЬ

Еколог Міжнародної благодійної організації «Екологія — Право — Людина» Олексій Василюк, котрий був автором більшості листів і звернень до обох відомств, вважає таку зустріч перемогою. Адже донедавна військові навчання таки відбувалися на території нацпарку, попри відсутність необхідних дозволів. Активісти на свій страх та ризик здійснили таємну вилазку до «Олешківських пісків» і побачили, які пошкодження залишають такі навчання.

У Міноборони на пошуки альтернативи погодилися не одразу. На міжвідомчій нараді представники міністерства озвучували позицію, що для військових навчань потрібні саме ці земельні ділянки, бо йдеться про захист Батьківщини на півдні. Відомство навіть хотіло винести це питання на розгляд Вищого адміністративного суду. Від імені міністра оборони Степана Полторака надіслали листа до Президента України Петра Порошенка, щоб голова держави переглянув указ про присвоєння «Олешківським піскам» статусу нацпарку та передав земельні ділянки в користування військовим. Останні місяці все йшло до того, що замість унікальної пустелі буде полігон.

Переламним моментом стала заява Державного агентства лісових ресурсів стосовно того, що для полігона готові підшукати інші території, тільки б не зачіпати «Олешківські піски». До речі, агентство досі не передало всі землі в користування парку: із 20 тисяч гектарів природно-заповідному об’єкту належать лише п’ять. Звідси й ризики, що унікальна пустеля може перетворитися на військовий полігон. Добре, що помилки визнано. Представник Держлісагенства Володимир Романовський зазначив, що шукатимуть іншу ділянку для полігона за рахунок так званих нелісових земель. Після початку діалогу апетити Міноборони зменшились, виявилось, що їм достатньо не 20 тисяч гектарів, а всього п’ять з половиною тисяч.

ЕКОЛОГІВ ПУСТЯТЬ НА ПОЛІГОН

Куди передислокуються військові з «Олешківських пісків», вирішать під час виїзної наради 20 — 21 липня. Її організатором стане Херсонська обласна державна адміністрація, участь візьмуть представники Міноборони, Мінекології та екологічної спільноти. Саме на вимогу останньої межі нацпарку можуть не просто зберегти, а й розширити. Тобто лісівники мають віддати «Олешківським піскам» усю площу, передбачену під заповідання.

«Херсонська область, як і решта регіонів, отримала державне завдання — до 2021 року збільшити площу природно-заповідного фонду, — пояснює Олексій Василюк. — Україна має збільшити втричі кількість об’єктів ПЗФ, яких зараз близько восьми тисяч. «Олешківські піски» точно повинні підпасти під виконання цього рішення. Цей національний парк з’явився невипадково, це — один із перших п’яти заповідних об’єктів, створених на території України в 1930-х роках. Те, що людей, причетних до його створення, розстріляли у 1932 — 1937 роках, а згодом тут створили полігон, було потім, це — вже історія. Зараз важливо зберегти парк таким, як він є, бо відновити його буде неможливо».

Ще один позитив міжвідомчої наради щодо «Олешківських пісків» — у структурі майбутнього полігона, хоч де б він розташовувався на Херсонщині, діятиме екологічний підрозділ. Екологам не доведеться проникати до військових таємно, буде змога стежити за станом довкілля та давати рекомендації на цілком законних підставах.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати