Свобода, друже мій, священна, це одна з найбільших цінностей, яку ми повинні врятувати за будь-яку ціну.
Ернесто Сабато, аргентинський письменник, фізик і художник

Паспорт за новими правилами

Громадськість підготувала законопроект, який має спростити підготовку закордонних і внутрішніх документів
8 серпня, 2018 - 12:37
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Хоча процедуру отримання закордонного паспорта в Україні сьогодні регламентує закон «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», чимало громадян при оформленні цього документа стикаються з багатьма проблемами. Зокрема, у різних областях вимагають різні документи, тоді як для оформлення закордонного паспорта треба подати паспорт громадянина України та довідку про присвоєння ідентифікаційного коду. Також насторожує неоднакова плата за цю послугу: фахівці наголошують, що вартість паспорта громадянина України, і внутрішнього, і для виїзду за кордон, має бути єдина в усіх установах, уповноважених видавати такі документи.

«Плата за внутрішні та зовнішні паспорти є непрозорою, бо включає кілька окремих складових. Їх визначає Кабінет Міністрів і поліграфічний комбінат «Україна». Це типовий ручний режим. Цією непрозорістю користуються у держпідприємстві «Документ», яке знаходиться у сфері управління Державної міграційної служби та яке додатково незаконно стягує ще по 400 гривень на кожному закордонному паспорті», – вважає Віктор ТИМОЩУК, член правління неурядової організації «Центр політико-правових реформ».

Також експерти зауважили, що за два роки після початку паспортної реформи вони виявили низку недоліків у використанні нового паспорта громадянина України у вигляді ID-картки. Вони наголошують, що існує проблема з цифровими чіпами, адже новий паспорт громадянина України, який має вигляд картки, повинен містити так званий цифровий чіп (безконтактний електронний носій, БЕН), а це робить паспорт суттєво дорожчим. При цьому, щоб прийняти заявку для виготовлення такого документа, організація повинна мати спеціальне обладнання та захищені канали зв’язку.

«Коли ви замовляєте послуги, то без паперової довідки про реєстрацію місця проживання у більшості державних чи приватних установ не приймуть лише паспорт у формі картки, – звертає увагу учасниця руху «Стоп цензурі!» Наталія СОКОЛЕНКО. –Інформацію про місце проживання не наносять на пластикову поверхню карткового паспорта, вона тільки у чипі. Щоб зчитати з нього інформацію, потрібне спеціальне обладнання, а його скрізь не вистачає. І така довідка у форматі А4 є вкрай незручною».

Крім цього фахівці зазначають, що перелік документів, необхідних для отримання внутрішнього та закордонного паспортів, сьогодні врегульований лише на підзаконному рівні: він не прописаний у законі, і це на практиці створює громадянам проблеми. Експерт Центру політико-правових реформ Євген ШКОЛЬНИЙ зауважує, що особливо це стосується внутрішньо переміщених осіб, тому що від них вимагають набагато більше інших документів. 

«Саме тому ми розробили законопроект, щоб вирішити усі болючі проблеми паспортної сфери, – продовжує Євген Школьний. – У ньому ми пропонуємо законодавчо закріпити суму єдиного платежу за внутрішній і закордонний паспорти, надати громадянину право замовляти ID-картку з чипом або без нього, а в ID-картці відображати інформацію про місце реєстрації на пластиковій поверхні та вносити її за бажанням громадянина. Також ми виступаємо за ліквідацію держпідприємства «Документ», але якщо Міграційна служба проти, то пропонуємо інший варіант. Зокрема, частину адміністративного збору за паспорт – 60% – підприємство залишає у себе, а 40% надходить до спеціального фонду держбюджету, але сума для всіх має бути одна. Також пропонуємо визначити вичерпний перелік документів для отримання паспорта. Ми вже направили цей законопроект до Міністерства внутрішніх справ і Державної міграційної служби України».

Оксана МИКОЛЮК, «День»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments