Без знання української мови українські устремління виявляться збудованими на піску.
Олександр Потебня, український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф, літературознавець, педагог, громадський діяч

Покарання за поширення ненависті

Суд ООН засудив сербського радикала Воїслава Шешеля до 10 років позбавлення волі
13 квітня, 2018 - 12:18
ФОТО РЕЙТЕР

11 квітня Апеляційна палата Міжнародного залишкового механізму для кримінальних трибуналів ООН, що після завершення роботи Гаазького трибуналу продовужє вести справи цієї інстанції, засудила до 10 років ув’язнення лідера Сербської радикальної партії Воїслава Шешеля. Таким чином було скасовано попередній виправдальний вирок Міжнародного трибуналу щодо колишньої Югославії від 31 березня 2016 року, коли МТКЮ повністю виправдав сербського радикала.

Воїслава Шешеля, який був заступником прем’єр-міністра Сербії за правління президента Слободана Мілошевича, звинувачували за трьома пунктами в злочинах проти людяності і за шістьма пунктами — у воєнних злочинах через підбурювання до етнічних чисток. Апеляційна інстанція визнала достатніми докази того, що Шешель поширював сповнену ненависті пропаганду, що призвело до насильства та воєнних злочинів та злочинів проти людяності. Зокрема, його визнали винним у причетності до переслідування, депортації та негуманних дій проти хорватів у селі Хртковці у сербській провінції Воєводина.

6 травня 1992 року в Хртковцях, у присутності Воїслава Шешеля, були оприлюднено списки «заборонених» містян, переважно хорватів. Відтоді село стало символом вигнання хорватської меншини із сербської провінції.

Міністерство закордонних справ Хорватії привітало рішення суду, яке встановило покарання за злочини проти хорватів Воєводини. Одночасно, відомство висловило жаль з приводу того, що радикальний сербський політик не відповів за втілення в життя ідеології «Великої Сербії», за розпалювання ворожнечі під час війни у Боснії та Герцеговині й у Хорватії, коли його «варварська риторика» мотивувала переслідувати і вбивати хорватів та босняків.

Президент Демократичного союзу хорватів у Воєводині (DSHV) Томіслав Жігманов каже, що рішення суду ООН стало першим офіційним визнанням з боку високих міжнародних інстанцій  злочинів проти хорватів у цьому регіоні. «Суд міжнародного співтовариства підтвердив те, про що представники хорватської меншини та жертви говорили роками — злочини над хорватами у Воєводині були», — сказав Жігманов. Він очікує, що це рішення зміцнить політику щодо історичної пам’яті в колишній Югославії, тому що не можна забувати, що було вбито 25 людей та близько 35 000 людей було вигнано зі своїх домівок.

Мало хто, до речі, знає, що тиск із боку сербських радикалів за підтримки тодішньої влади чинився і на українців та русинів, що жили в Воєводині. Свого часу сербський журналіст українського походження Борис Варга писав про переслідування та залякування воєводинських українців-русинів, зокрема в муніципалітеті Шид. Але ці випадки залишилися поза увагою правосуддя.

Попри скасування виправдального вироку та рішення щодо позбавлення волі, Шешель не потрапить за ґрати. Справа в тому, що обране для нього покарання — 10 років — виявилося меншим, ніж тривалість попереднього ув’язнення — 11,5 років, які сербський політик вже відсидів у Гаазі.

Воїслав Шешель добровільно здався Гаазькому трибуналові 2003 року і перебував під вартою до 2014 року, коли він був звільнений з-під варти через стан здоров’я. Лікарі діагностували в нього «рак у термінальній стадії» — йшлося про захворювання кишечника та печінки.

Гаазький трибунал відпустив Шешеля на лікування до Сербії за умови, що там він не буде займатися політикою, не буде контактуватиме з жертвами і свідками в його справі, не чинитиме на них тиску і повернеться до трибуналу на першу вимогу.

Втім, після повернення з Гааги до Сербії Шешель повернувся і до активної участі в політичному житті. Зокрема, він балотувався на виборах президента країни, а його політична сила, Сербська радикальна партія, за підсумками виборів потрапила до парламенту. Зараз 63-річний Шешель є депутатом парламенту Сербії.

У грудні минулого року він повідомив журналістам, що повністю вилікувався від раку завдяки відмові від солодкого та вживанню в їжу багато свіжих овочів та зелені, зокрема, моркви, петрушки та селери.

11 квітня Шешель не був присутній в Гаазі на засіданні суду. Політик заявив, що він... спав.

Коментуючи рішення Апеляційної палати, Шешель наголосив, що вважає скасування виправдального вироку незаконним. «П’ять суддів судили мене, які ніколи в житті мене не бачили. За англосакськими законами, вони не могли переробити виправдання на засудження», — написав він в себе на «Твіттері». «Я пишаюсь усіма своїми злочинами проти людства, я готовий знов їх повторити!» — підкреслив Воїслав Шешель.

...Напевно, в цієї ситуації має трохи заспокоювати той факт, що широкої підтримки лідер Сербської радикальної партії не має — на останніх президентських виборах рік тому за Воїслава Шешеля проголосувало лише 4,4% громадян Сербії.

Наталя ІЩЕНКО
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments