«Про події в Україні серби дізнаються із московських джерел…»
Погрози розправи за підтримку Майдану змусили Саманту Рац покинути батьківщину
Упродовж багатьох років діяльності на журналістській ниві доля не раз зводила мене із співвітчизниками, які з різних причин були змушені шукати щастя в чужім краю, як кажуть, «з нуля» починати облаштовувати своє життя. Нещодавно вперше в житті зустрівся з людиною, яка через любов до України змушена покинути свою батьківщину та перебиратися до нас на постійне місце проживання. Це уродженка русинського містечка Руський Керестур у Сербії Саманта Рац-Стоїлкович.
Більшість жителів Руського Керестура – нащадки переселенців із території історичного Закарпаття, які почали прибувати сюди з 1750 року, коли австро-угорська влада всіляко заохочувала переселення працьовитих селян із бідних карпатських Верховин на спорожнілі після затяжної Османської війни родючі рівнини межиріччя Тиси і Дунаю. Русини з Пряшівщини, яка нині належить Словаччині, та українського Закарпаття емігрували здебільшого в сьогоднішні регіони Бачка і Срім автономного краю Воєводіна.
Предки пані Саманти, які поселилися у Руському Керестурі, мали прізвища, що й нині побутують на Закарпатті: Криніцькі, Палко і Віславські. Через якийсь час Криніцькі стали іменуватися Рацами, оскільки тогочасна угорська влада масово замінювала слов’янські прізвища на угорські відповідники. Так один із дідів Саманти по батьковій лінії й позбувся прізвища Криніцькі та став однофамільцем знаних сьогодні футболістів – колишньої «зірки» київського «Динамо» Василя Раца та румунського легіонера донецького «Шахтаря» Резвана Раца.
За фахом Саманта – економіст, п’ять років працювала фінансистом у приватній батьковій компанії, що виготовляє фруктову горілку. Молодий фінансист дуже швидко переконалася, що царина фінансів – не для неї. Її душа прагнула лірики – вона почала писати вірші, яким місцеві композитори надавали музичний супровід, а самодіяльні митці залюбки виконували на численних фольклорних фестивалях, друкується у часопису «Шветлость», досліджувала походження русинів, організовувала семінар, присвячений діяльності Гавриїла Костельника. 2013 року на батьківщині побачила світ її перша поетична збірка «Чорна русалка», яку наступного року було перевидано у Львові.
Помірний плин її життя закінчився наприкінці 2013 року, коли в Києві завирував Майдан. У перші ж його дні вона оприлюднила листа на підтримку української Революції Гідності. Згодом на Майдані загинув її знайомий, і коли вона розмістила на своїй сторінці у ФБ його фото, відверті вороги України почали «засипати» Саманту своїми безглуздими звинуваченнями прокремлівської риторики: мовляв, оскільки вона підтримує Україну, то підтримує нацистів, що вона організувала у Сербії «Правий сектор»… Голова сербської світової діаспори, який упродовж 20 років жив в Україні і мав хороші особисті стосунки із Януковичем, написав про неї пасквіль до російських газет та виступив на московському телебаченні. Після цього на її адресу з’явилися погрози розправитися з родиною. Їхня кількість була такою, що сербська поліція впродовж кількох днів надавала її родині цілодобову охорону.
Люди в Україні та в Сербії, які цькували Саманту, у «Фейсбуці» почали шукати членів її родини та друзів, які листуються з нею. «Одним з таких «фейсбушних» друзів у мене був старший чоловік Віктор Раца з Кіровограда. Я з цим чоловіком переписувалася на теми культури та історії. Мої вороги думали, що він мій батько, тому що був активний на моїй сторінці, та почали писати йому погрози. 8 березня Віктор востаннє написав мені, що йому постійно погрожують, що він погано почувається, у нього хворе серце. Буквально через 10 хвилин після цього він помер від інфаркту», – каже С.Рац-Стоїлкович.
Фонд із захисту прав людини порадив їй на якийсь час полишити Сербію. Їй пропонували переїхати до Німеччини, але вона хотіла лише до України, і ось древній Ужгород, що стоїть на кордоні двох усе ще ментально різних Європ, став для її родини прихистком. Сюди вона приїхала з чоловіком – військовослужбовцем сербської армії, та двома шестирічними доньками-близнючками Глорією і Вікторією. Родина почуваються тут у повній безпеці та затишку. Дітям настільки сподобався Ужгород, його замок, театр, музеї, кафе, що запрошують і бабусю теж перебратися до них.
У Сербії родина Рац-Стоїлковичів звернулася по допомогу до українського посольства у Белграді. Їм порадили оформити статус закордонного українця, але ця процедура є довготривалою. І досі, попри напружену ситуацію, з українського МЗС родина Саманти Рац не отримала конкретної відповіді. Загалом родина планує перебратися на постійне проживання до України. Їхні друзі погодилися знайти роботу в Києві.
Аналізуючи сьогоднішні події на сході України, Саманта каже, що вони є дуже схожими з драматичними подіями 1990-х років у Югославії. Тоді у кровопролитних і жорстоких боях біля хорватського містечка Вуковар, у якому окрім хорватів та сербів мешкають представники української та русинської общини, загинуло багато русинів, мобілізованих до сербської армії з теренів сербської Воєводіни, зокрема й із Руського Керестура. Вони воювали з хорватською армією, у рядах якої було чимало русинів із Хорватії.
«Сьогодні багато пишуть хороших слів про хорватів і недобрих про сербів. Я кажу, що це неправильно, бо не буває поганих і добрих народів. Є нечесні політики, які дезінформують своїх громадян та налаштовують проти них сусідів. У Сербії національні меншини мають право на школи з рідною мовою, газети, за державний кошт видають книжки авторів нацменшин. У нас добрі люди, і мені там, як корінній русинці, добре було жити. Єдине, що маю особисті проблеми через свою громадянську позицію щодо подій в Україні», – каже Саманта Рац-Стоїлкович.
«Про події в Україні мої співвітчизники дізнаються майже всуціль із московських джерел – від кореспондентів телеканалів, які працюють у… Москві. Центральні бєлградські газети теж переповнені тенденційними статтями про «фашизм і нацизм» в Україні, а публікацій про життя людей у місцях збройного конфлікту практично немає. Якщо хтось немає в Україні родичів чи знайомих – не може відрізнити правду від пропаганди. Звісно, не затуркані пропагандою люди читають статті про Україну в Інтернеті», – констатує пані Саманта.
«Хто винен у цьому більше: сербські ЗМІ, які не надають достовірної інформації прямо з Києва чи Донецька, а «заломлюють» її через московську «призму» інтересів, чи Україна, яка не веде адекватну до ситуації інформаційну роботу на закордон по правдивому висвітленню подій у своїй державі – важко сказати», – дипломатично резюмує молода талановита жінка, яка твердо вірить, що щасливе майбутнє її родини невдовзі буде пов’язане з тими краями, звідки понад 250 років тому її пращури перебралися на «Дольніцу». Наш обов’язок – допомогти цій мрії здійснитися!
P. S. Після місячного строку перебування в Україні Саманта Рац Стоїлкович з родиною повернулася додому, де за кілька днів отримала повідомлення з прокуратури Сербії, що вона є офіційно підозрюваною за позовом … Драгана Станоєвича – сербського «ватника», котрий досить тривалий час відігравав помітну роль у політикумі України і активно брав участь у війні проти нашої країни. Свого часу він зв’язався з «євразійцями» Дугіна, на зборищах яких представляв не лише Сербію, але й Україну. З приходом до влади Януковича, до чого він теж доклав зусилля, виступаючи на численних мітингах регіоналів, Д.Станоєвич налагодив тісну співпрацю з Олегом Царьовим. Під час Революції Гідності його можна було часто бачити на сцені «Антимайдану», у владних кабінетах на нарадах. Він однозначно засуджує учасників Майдану, активно розвиваючи тему «іноземних агентів на Майдані». Під час розстрілів снайперами народу Д. Станоєвича ловлять в урядових кварталах, і його мало не лінчували разом з іншими депутатами-регіоналами, однак він задіює старі зв’язки з «євразійцями», і з рук розлюченого натовпу його виводить… старий дугінець Ігор Гаркавенко, який віртуозно «примазався» до Майдану. Нині він повернувся до рідного містечка Прибой, що на кордоні Сербії з Боснією і Герцоговиною і звідти «дістає» своїх співвітчизників у Сербії, які серцем і душею зі своєю історичною Батьківщиною – Україною.
«Я з нетерпінням чекаю останніх днів квітня, коли в посольстві України у Белграді мають видати мені документи про статус закордонного українця», - каже пані Саманта. Чи справдяться її мрії – пересвідчимося дуже скоро.
Author
Василь ІльницькийРубрика
Суспільство