Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам викликати поваги до себе.
Олесь Гончар, український письменник

Рейкотрон — привід для порушення справи?

Харківського ученого звинувачують у шпигунстві. Таке може статися з кожним українським дослідником у галузі технічних наук, переконаний правозахисник
30 жовтня, 2013 - 11:27

Коли 2008 року до викладача Харківського університету радіоелектроніки, професора Володимира Чумакова прийшов його колишній студент із пропозицією знайти закордонні інвестиції для наукових досліджень, учений погодився з радістю і надією на нові розробки і відкриття. Ні він сам, ні молоді засновники інвестиційної компанії не могли передбачити, що бажання розвивати українську науку за китайські гроші перетвориться 2010 року на обвинувачення в державній зраді із загрозою тюремного ув’язнення до 15 років.

СВІТИЛА НАУКИ ВРЯТУВАЛИ КОЛЕГУ ІЗ СІЗО

За словами вченого-радіоінженера, він сам привернув увагу органів СБУ, коли спробував з’ясувати, чи дозволять зарубіжне фінансування його проектів, а співробітники держбезпеки вгледіли в описі технології назву зброї. 2010 року було заарештовано двох засновників компанії Тор Science Ukraine Олексія Рудя і Сергія Чичотку, вони наразі перебувають у Полтавському СІЗО й обвинувачуються за статтею 111 «Державна зрада». У їхній справі відбулося близько десяти судових засідань, але ухвалу досі не винесено. Сам професор Володимир Чумаков того самого 2010 року переїхав із Харкова до Севастополя, оскільки його науковий напрям було закрито. Зараз він працює завідувачем кафедри захисту інформації в Академії ВМС, але регулярно приїздить до Харкова за викликами слідчого СБУ. У лютому 2013 року ученого взяли під варту, але випустили на свободу завдяки поручництву світил науки. Рятувати професора із СІЗО приїхав знаменитий астроном Юрій Волощук, ім’ям якого названо малу планету Сонячної системи, і видатний хірург професор Сергій Бичков. «Вони примчали до СБУ о 9 годині вечора, кинувши всі свої справи, шоковані тим, що відбувається, — згадує Володимир Іванович. — Якби не вони, я зараз сидів би в камері! Я їм дуже вдячний...»

«ОБВИНУВАЧЕННЯ — БРЕХНЯ ВІД ПЕРШОГО ДО ОСТАННЬОГО СЛОВА!»

60-річний професор Володимир Чумаков стверджує, що обвинувачення у шпигунстві, що пред’явлене йому, — фальсифікація. За його словами, слідство вгледіло державну таємницю в навчально-методичному посібнику «Імпульсні процеси і системи», який був призначений для студентів і опублікований із дотриманням вимог закону. Описи приладу «рейкотрон», які в СБУ визнали технологією створення секретної зброї, широко представлені у відкритих джерелах із кресленнями та інструкціями з виготовлення. «У будь-якій пошуковій системі на запит «рейкотрон» випадає понад 400 тисяч посилань. Із таким самим успіхом можна назвати державною таємницею цифри «50/220» на розетці, — з гіркотою жартує вчений. — До речі, з моїх студентів жоден не знав, що «50» — це частота синусоїдального струму, 50 Герц». Його слова підтверджує професор Харківського фізико-технічного інституту, учений-фізик Юрій Лонін. «Ми провели незалежну експертизу за матеріалами обвинувачення — це навчальний матеріал, виданий 2009 року, і дали виписку про результати. Нас було троє фахівців, професорів. Я повинен сказати, що справа яйця виїденого не варта! Це, даруйте, з 1986 року відкриті матеріали абсолютно по всьому світу. У них немає абсолютно нічого секретного. Це суто методична інформація про рейкотрон та інше, — запевняє Юрій Федорович. — Я не знаю, кому треба це слідство, запитуйте у тих, хто ним займається — це дурість безпросвітна. Виходить, треба Ампера судити за те, що він визначив силу струму і вивів закон Ампера, і всі природні явища — наприклад, грозу — вважати цілком таємними! Виходить, треба повернутися в XVII століття...»

На своєму сайті професор Чумаков опублікував пред’явлене йому обвинувачення, в якому зазначається, що він передав державні секрети «у невстановлений час на невстановленому носії невстановленій особі». «Це навіть не детектив, це пародія на детектив! — коментує Володимир Іванович формулювання документа. — Це брехня від першого до останнього слова! Такі обвинувачення можна пред’явити будь-якій людині».

Слідчий СБУ Андрій Просняк, який, за словами вченого, вів розслідування, відмовляється коментувати те, що відбувається. «У телефонному режимі я не можу вам говорити, вів я цю справу чи не вів. А для зустрічі у мене немає часу. Вибачте, що я нічим не зміг вам допомогти, — відповідає Андрій Олександрович. — Зверніться з інформаційним запитом до відділу з роботи зі ЗМІ. Слідство вже закінчене. Справа розглядається в суді по суті. Хоча я точно не пам’ятаю, в якому — по-моєму, в Орджонікідзенському».

«ЯКЩО СПРАВУ ВИЗНАЮТЬ «СФАБРИКОВАНОЮ», ВИННИХ НІЯК НЕ КАРАЮТЬ»

Дослідження Володимира Чумакова стосуються концентрації енергії в короткі проміжки часу, його розробки можна застосовувати у швидкій стерилізації, створенні штучного метеора, економному запуску космічних кораблів, виготовленні потягів на магнітній подушці. Проте наразі професора Чумакова усунули від керівництва проектом. Роботи, які могли принести велику економічну користь країні, закрито. Професор нарікає, що на нього чинять психологічний тиск, у нього вдома і на робочому місці тривають обшуки.

«Відбувається цілеспрямоване знищення науки, і воно переросло у фізичне знищення носіїв цієї науки — учених», — впевнений науковець. Він вважає, що сьогодні головним секретом України є те, що у неї вже не залишилося секретів і технологій. «Технології — це капіталовкладення, це уми, це освіта, а в Україні це планомірно знищується», — переживає професор. Він пригадує свого студента, який 2010 року на міжнародній конференції продемонстрував лампочку, що горіла на одному дроті. Професор і студент збиралися спільно реалізувати проект «однодротового тролейбуса», що дозволило б здійснити переворот у транспорті і заощадити великі кошти. Проте слідство ставить хрест на інноваціях. Ученого обурює, що його обвинувачі не бояться юридичної відповідальності і покарання за помилкові обвинувачення на його адресу.

«Наскільки мені відомо, досі в Україні не було порушено жодної справи за статтею 372 «Незаконне притягування до кримінальної відповідальності», яка передбачає позбавлення волі до десяти років, — стверджує адвокат Володимир Тимошенко, коментуючи цю ситуацію. — Якщо справу визнають «сфабрикованою», винних у фальсифікації ніяк не карають! У нас ця стаття не працює».

ПРОФЕСОР ЧУМАКОВ ЗАКЛИКАЄ УЧЕНИХ ДО ОБ’ЄКТИВНОСТІ

Зараз у справі Володимира Чумакова призначено чергову, вже сьому експертизу про державну таємницю в його навчальних матеріалах. Експертизу спільно проведуть Міністерство оборони й Академія наук України. Професор Чумаков звертається до членів Академії наук із проханням дати об’єктивний чесний висновок у його справі. Він побоюється, що вчених «пресуватимуть» і залякуватимуть, щоб вони підтвердили обвинувачення СБУ. Професор Юрій Лонін вважає, що для судової експертизи призначать спеціальних експертів і навряд чи врахують думку визнаних наукових авторитетів.

Справа професора Володимира Чумакова симптоматична для нинішньої України, вважають правозахисники. «Подібне може статися з кожним українським ученим у галузі технічних наук!» — упевнений правозахисник Євген Захаров.

На 5 листопада призначено суд у цій справі. Раніше професор Чумаков клопотав про те, щоб слухання перенесли до Севастополя, де він працює, проте суд відбудеться в Харкові.

Олена СОКОЛИНСЬКА, Харків
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ