Історія – наука про людей у часі, наука, в якій безперервно треба пов’язувати вивчення мертвих з вивченням живих.
Марк Блок, французький історик

«Різьблені двері в старих будинках — те, що варто берегти»

У обласному центрі Волині ухвалили програму «Автентичний Луцьк»
26 квітня, 2019 - 11:43
ФОТО НАДАНО АВТОРОМ

Сесія Луцької міської ради ухвалила програму реставрації історичних вхідних дверей та вікон будинків у місті на 2019 — 2020 роки «Автентичний Луцьк». Місто має чимало цікавих вхідних дверей, яким по сто і більше років, які збереглися практично в первісному вигляді і варті того, аби не зникли безслідно чи були замінені на пластикові. Відповідно до прийнятої програми, невідкладні роботи з реставрації автентичних дверей проведуть за адресами: вул. Словацького,1; вул. Крилова, 3; вул. Кривий Вал, 32; вул. Лесі Українки, 7; вул. Ковельська, 18. Програма «Автентичний Луцьк» функціонуватиме на умовах співфінансування з міського бюджету та коштів балансоутримувачів будинків. На двері встановлено такі умови: 70% — місто, 30% — власник; вікна: 60% — місто, 40% — власник.

Ще два роки тому в місті провели флешмоб заради порятунку сторічних дверей у будинку на вулиці Словацького. Ці зелені двері мають гарне різьблення та свою історію, і попри свій вік, зберегли досить презентабельний вигляд. Але споруда мала пережити великий ремонт. Аби двері не замінили, не знищили, лучанин Володимир Павлік і закликав жителів міста врятувати старовинні двері, зробивши на їх тлі селфі, а знімки розмістили в соцмережі та в «Таблоїді Волині». Значною мірою і завдяки громадськості старовинні зелені двері під час реконструкції загального приміщення не зачепили.

Олександр КОТИС, дослідник історії Луцька, краєзнавець:

— У Луцьку що далі, то менше залишається історичних артефактів, які збагачують наш культурний простір. Різьблені двері в старих будинках — те, що варто берегти. В українських містах це давно стало модним. Львів, Франківськ уже можуть похвалитися гарними результатами зі збереження та реставрації дверей. Радий, що нарешті до цього долучився й Луцьк. На жаль, у нас цю спадщину раніше не цінували і багато чого просто пішло на смітник. Сподіваюся, тепер ситуація зміниться. Важливо також те, що йдеться про співфінансування міськради та мешканців, таким чином для них з’являється додаткова — економічна — мотивація. Я особисто також планую приєднатися до комісії, яку мають створити в міськраді щодо реставрації дверей.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ