Свобода не може бути частковою.
Нельсон Мандела, південноафриканський державний і політичний діяч

Що «розповість» Ступниця?

Археологи новітніми методами досліджують стародавнє городище на Львівщині
21 квітня, 2016 - 10:31

У рамках проекту «Локальна історія», який реалізовує Українська Галицька Асамблея, та за сприяння польських колег з Католицького університету імені Івана Павла ІІ в Любліні львівські археологи та історики взялися детально вивчати стародавнє городище в селі Ступниця Дрогобицького району. Городище має досить вузькі часові рамки: друга половина X ст. — кінець XI століття, хоча історики припускають його функціонування ще в XII-XIII століттях. Хорошим хронологічним індикатором Ступниці в княжу добу є свинцева печатка — булла, випадково виявлена в 1895 р., яка, можливо, походить з теренів самого городища.

1377 року стародавнє городище згадане в документах як надане князем Володиславом Опольським волоському воєводі, одному з найвідоміших шляхтичів Перемишльської землі Джурджі. А потім його спадкоємці тривалий час були власниками села.

Директор археологічного музею Львівського національного університету імені Франка Ярослав ПОГОРАЛЬСЬКИЙ розповідає: «Археологічна робота полягала в тому, щоб провести попереднє обстеження пам’ятки, за допомогою інноваційних методів новітніх технологій — геомагнітної зйомки». «Будь-яке втручання в землю — будівництво фундаменту, господарських житлових споруд — робить у землі аномалії. Тому за допомогою сканера можна виявляти ті чи інші об’єкти, — запевняє Ярослав Погоральський. — До цього часу археологи копали, можна сказати, навмання. Тепер після сканування видно усе, що знаходиться під землею. І археологи вже на наступному етапі дослідження — проведення розкопок».

«Городище нам показує, як відбувалась трансформація хорватських племінних великих городищ у невеличкі феодальні замки, які були князівськими фортецями або боярськими замочками на цих теренах, багатих покладами, і важливих як укріплені пункти на торговельних шляхах», — зазначив археолог.

«Уже проводили дослідження цього городища, але вони були незначними. Та коли польські колеги, зокрема Марцін Петровські, запропонували провести геомагнітну зйомку, ми не могли не погодитись. Ці технології є дуже дорогими. Тому в сьогоднішніх умовах археологам важко дозволити собі такі дослідження», — стверджує Ярослав Погоральський. Під час геомагнітної зйомки було зафіксовано залишки чотирьох будівель, які знаходились на землі геомагнітних аномалій.

«Це — пам’ятка національного значення, одна з 14 на території Львівщини, — говорить про важливість дослідження Ярослав Погоральський. — Як і на багатьох інших пам’ятках археології України, відбуваються скарбошукацькі «наїзди» — розграбування пам’яток за допомогою металошукачів, тому є потреба в пам’ятко-охоронних і рятівних археологічних дослідженнях».

Кандидат історичних наук, науковий керівник проекту «Локальна історія» Віталій ЛЯСКА акцентує: «Cподіваємось, що дослідження Ступниці — одного з найдавніших сіл Галичини, започаткують добру традицію вивчення сіл та містечок на пограниччі наук, де спільно працюватимуть історики, археологи та етнологи. Тому, окрім археології, у рамках проекту «Локальна історія» ми розпочали збір свідчень мешканців Ступниці — старожилів, які були сучасниками і очевидцями важливих історичних подій минулого століття. Ми також оцифрували кількадесят цінних давніх світлин та документів, які дозволяють всебічно відтворити різні сторони історії цього села. Невдовзі усі накопичені аудіо-, відео- та фотоматеріали після їхнього детального опрацювання будуть доступні загалу на інтернет-сайті проекту «Локальна історія».

Оксана ГРУБА, Львів
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments