У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

Щоб не бути заручниками шантажу

З 29 серпня змінилися правила виїзду дітей за кордон
31 серпня, 2018 - 11:19
Станіслав КУЦЕНКО

Із 6 лютого 2018 року батьки, які проживають із дитиною, отримали змогу без перешкод виїжджати за кордон із дитиною, якщо другий з батьків має заборгованість із аліментів шість і більше місяців.

Довгі роки шантажу від другого з батьків припинились. Так, на виконанні у Солом’янському районному відділі державної виконавчої служби міста Київ перебувало виконавче провадження про стягнення аліментів на користь 12-річного Дмитра. Заборгованість по сплаті аліментів складала майже 200 тисяч гривень. Чоловік уже кілька років шантажував маму хлопчика та не давав дозволу на виїзд дитини за кордон, вимагаючи за це гроші. Проте, коли почали діяти норми щодо посилення відповідальності за несплату аліментів й батько опинився у реєстрі боржників, хлопчик вперше у житті разом із мамою поїхав за кордон у подорож країнами Європи. До того ж, коли горе-батьку заборонили керувати транспортним засобом і самому виїздити за кордон, кошти на власного сина знайшлись. Батько одним платежем погасив борг.

Другий пакет законів #ЧужихДітейНеБуває, який 25 липня поточного року підписав Президент, дає змогу піти далі: за новими правилами з 29 серпня той з батьків, із ким проживає дитина, і який не перешкоджає другому з батьків бачитися з дитиною, зможе виїхати з нею за кордон на термін до місяця без нотаріальної згоди іншого, якщо має рішення суду або органу опіки і піклування, яким підтверджено, що дитина проживає з ним. Таке рішення слід буде пред’явити прикордонникам при виїзді.

Окрім того, один із батьків, який вивозить дитину, обов’язково має повідомити про виїзд другого з батьків рекомендованим листом — у разі наявності інформації про місце проживання другого з батьків, якщо той не ухиляється від сплати аліментів і належно виконує батьківські обов’язки. У листі має бути зазначена мета поїздки, куди їде дитина, а також на скільки покидає територію України. Єдиний виняток із цього правила — відсутність інформації про місце проживання другого з батьків.

Якщо немає нотаріально посвідченої згоди батька, а при розлученні питання щодо визначення місця проживання дитини не вирішувалося, єдиний варіант — звернутися до органів опіки та піклування або до суду для отримання рішення про визначення місця проживання дитини.

У випадку, коли один із батьків відмовляється давати згоду на виїзд дитини за кордон строком понад місяць, але при цьому справно виконує батьківські обов’язки, можливо отримати одноразовий тимчасовий дозвіл на виїзд малолітньої дитини за межі України без згоди та супроводу батька. Для цього потрібно звернутися до суду. 

Зауважте, вивезти дитину може лише матір чи батько, які не перешкоджають другому з батьків бачитися з малюком і брати участь у вихованні свого сина чи доньки.

За умисне порушення місячного терміну встановлена адміністративна відповідальність — штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів, а це від 1700 до 3400 гривень.

Окрім цього, такий батько чи матір втратить на рік право виїзду за кордон із дитиною.

Завдяки другому пакету законодавчих ініціатив #ЧужихДітейНеБуває діти матимуть можливість виїхати за кордон для подорожей, лікування, спортивних змагань і навчання, і не бути заручниками шантажу або суперечок між колишніми чоловіком та дружиною.

Додам, що з початку року державні виконавці столичної юстиції стягнули 170 мільйонів гривень аліментів на користь 26 672 дитини. Завдяки дії першого пакету законів «Чужих дітей не буває» у столиці з недобросовісних батьків стягнули 108,7 мільйона гривень аліментів.

Для прикладу, в Шевченківському районному відділі державної виконавчої служби міста Києва на виконанні перебувало виконавче провадження з примусового стягнення аліментів на утримання дітей — Діани 2010 року народження та Злати 2011 року народження — у розмірі 1/2 частини всіх доходів.

Заборгованість по сплаті аліментів становила 227 357,62 гривні. Під час проведення виконавчих дій державні виконавці виявили місце роботи боржника. До бухгалтерії місця працевлаштування боржника надійшла постанова про звернення стягнення на доходи боржника.

У кінці липня на депозитний рахунок відділу надійшли кошти у повній сумі. Станом на зараз заборгованість погашена в повному обсязі, із заробітної плати боржника відраховуються поточні аліменти.

Захищайте свої права з Мін’юстом!

Станіслав КУЦЕНКО, очільник київської юстиції
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments