Надмірна спрага влади призвела до падіння ангелів; надмірна спрага знання призводить до падіння людини; але милосердя не може бути надмірним і не заподіє шкоди ні ангелу, ні людині.
Френсіс Бекон, англійський політик, державний діяч, вчений, філософ і есеїст

Студентів звільнять від благодійних внесків

Микола Томенко зареєстрував у парламенті законопроект, який забороняє фінансування вишів за рахунок благодійних внесків людей, що навчаються в них
26 жовтня, 2012 - 00:00

Відповідний проект закону було зареєстровано у Верховній Раді України 24 жовтня. Цим документом віце-спікер Микола Томенко пропонує заборонити фінансування вищих навчальних закладів за рахунок пожертв, подарунків, матеріальної допомоги та благодійних внесків осіб, які там навчаються. Він аргументує законодавчу ініціативу тим, що сьогодні в багатьох вишах поширена практика «благодійних внесків», під якими насправді ховається обов’язковий збір коштів зі студентів. Їх змушують перераховувати кошти, погрожуючи відрахуванням чи дисциплінарними стягненнями. При цьому студент позбавлений можливості відслідкувати, на що саме було витрачено ці кошти, — він не дістає жодних послуг за сплачені гроші, а виш не несе перед ним жодних зобов’язань. Ті ж студенти, які відмовляються сплачувати внески, часто відчувають на собі тиск з боку адміністрації вишів — несправедливе оцінювання знань, виселення з гуртожитків, дисциплінарні стягнення тощо, пояснює Томенко. На думку віце-спікера, сьогодні це явище набуло масового характеру і в тій чи іншій формі спостерігається майже у всіх ВНЗ України. Він сподівається, що ВР підтримає цей законопроект.

Ігор ЛИКАРЧУК, директор Українського центру оцінювання якості освіти:

— Я оцінюю цю ініціативу абсолютно позитивно. Якщо студент вступив на бюджетну форму навчання, який благодійний внесок від нього можна вимагати? І що це означає — благодійний внесок? По-перше, він має бути добровільним, а якщо він перетворюється на обов’язковий, то це вже не благодійний внесок, а прихована плата за навчання. Крім того, механізми сплати таких внесків ніколи не були прозорими і навряд чи зможуть такими бути. Якщо це благодійний внесок, то студент повинен знати, на які саме потреби використали ці кошти. Такого механізму немає, а отже, цей внесок просто розчиняється в загальній масі фінансування.

Я розумію ректорів вищих навчальних закладів, яким потрібно виживати в умовах, коли катастрофічно не вистачає грошей. Але робити це за рахунок студентів — щонайменше аморально. Автор законопроекту зробив дуже правильно: колись на цьому потрібно було поставити крапку.

На мою думку, цей законопроект потрібно поширити не лише на виші, а й на школи та професійно-технічні навчальні заклади. Хоча наш народ надзвичайно винахідливий, і гадаю, що, замість благодійних внесків, моментально знайдеться якийсь інший варіант. Потрібно передусім ліквідувати сьогоднішню диспропорцію у фінансуванні освіти, змінити всю систему фінансування освіти загалом. Різноманітні благодійні внески, благодійні фонди тощо виникають довкола освіти тому, що немає ефективної фінансової політики в цій галузі. У нас бюджетні кошти виділяють на утримання університету, а не на оплату вартості навчання одного студента. У багатьох країнах світу вже давно перейшли на систему фінансування за принципом «гроші ходять за студентом». За системи фінансування освіти, яка сьогодні існує в нас, грошей ніколи не вистачатиме, скільки б їх не було в бюджеті.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: