Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч

«Так ми хочемо зупинити епідемію»

У МОЗ обіцяють вилікувати усіх пацієнтів із гепатитом С, які є у реєстрах
27 липня, 2018 - 17:15

Добра новина до Всесвітнього дня боротьби з гепатитом, який відзначається 28 липня: з цього року українці, що стоять на черзі на лікування гепатиту С, безкоштовно отримуватимуть високоякісні ефективні ліки, які держава змогла закупити дуже дешево. У 2018 році лікування зможуть отримати шість тисяч хворих (ті, яким лікування потрібне терміново), у наступному – близько 50 тисяч. Це стало можливим завдяки державним закупівлям через міжнародні організації, зокрема домовленості з однією міжнародною компанією-виробником, яка знизила вартість ліків майже у сто разів. Тобто, Міністерство охорони здоров’я закуповуватиме інноваційний курс лікування не за 8,5 тисячі доларів, як це сьогодні відбувається у США, а за 89 доларів.

Як пояснюють фахівці, зниження ціни відбулося завдяки проведенню майже дворічних переговорів на різних рівнях із компанією-виробником. Маємо генеричну версію препарату, яка абсолютно аналогічна оригінальній. Також цей генерик випускається за ліцензією від компанії, котра є оригінальним виробником препарату й повністю гарантує його якість і безпечність. Важливо, що ця компанія має кваліфікацію Всесвітньої організації охорони здоров’я, а сам препарат закуповується через міжнародні організації, що додатково гарантує якість. Це пропозиція не тільки для України, а й для країн, які заявили про свою готовність проводити цю програму. Зокрема, для Грузії і Білорусі.

«Ми будемо робити тестування через сімейних лікарів. Вже у 2018 році вони отримуватимуть тест-набори для цієї діагностики, а також для діагностики ВІЛ. Вони надаватимуться пацієнтам, які мають високий рівень ризику. Ефективність цих сучасних ліків сягає майже 90%. Цими  ліками користуються у США, Канаді та Європі. Курс лікування буде не лише через державну програму – та сама ціна буде в аптеках, - повідомила в. о. міністра охорони здоров’я Уляна СУПРУН. - Такими діями ми хочемо зупинити епідемію і до кінця 2019 року сподіваємося, що більшість пацієнтів, які є нині у наших реєстрах, будуть вилікувані. Щороку ми маємо близько шести тисяч додаткових інфікованих, і вони матимуть доступ до якісних ліків».

Експерти стверджують, що вірусні гепатити В і С сьогодні є серйозною загрозою для системи охорони здоров’я не тільки в Україні, а й в усьому світі. За даними МОЗ, близько 5% українців - близько двох мільйонів громадян - інфіковані вірусом гепатиту С. Багато з них не знають про свій статус. Офіційно зареєстрованих хворих – майже 53 тисяч. Серед найвищого ризику – споживачі ін’єкційних наркотиків (поширеність гепатиту С - до 60%), особи, які надають сексуальні послуги за плату (11%), збільшується кількість інфікування в учасників АТО/ООС (8-10%).

«Програма лікування гепатитів, яку ми розпочали у 2013 році, дозволила тоді пролікувати 193-х пацієнтів за кошти держбюджету, у 2014-му їх було 886. У 2019 році ми  зможемо пролікувати 50 тисяч хворих. Таким чином ми зможемо повністю ліквідувати чергу на лікування, - зазначає Володимир КУРПІТА, генеральний директор Центру громадського здоров’я МОЗ України. - Це дуже велике досягнення у регіоні, тому що формально тільки Грузія заявляла про можливість лікування вірусного гепатиту С. Ми говоримо про те, що такого ж рівня може досягти Україна. Також ми говоримо про збільшення доступу до діагностики. Це важливо, вона стане можливою на рівні первинної медичної допомоги».

Також у нову програму увійде лікування та профілактика гепатиту В, а в Україні є 20 тисяч таких хворих. Сучасний метод профілактики інфікування гепатиту В, наголошують лікарі, – це щеплення, яке робиться тричі і повністю захищає від захворювання у дорослому віці.

Лікарі наголошують, що від гепатиту С немає специфічної профілактики і щеплень. Єдиний спосіб запобігання – час від часу проходити діагностику, плюс особиста гігієна й одноразове та стерильне обладнання в поліклініках і салонах краси.

За  словами Уляни Супрун, на сайті МОЗ вже з’явилася інформація про нову програму боротьби з гепатитами, в якій йдеться не лише про лікування, а й про раннє виявлення гепатитів і превентивні заходи.

Оксана МИКОЛЮК, «День»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ