Ми зовсім не хочемо завойовувати космос, ми тільки прагнемо розширити Землю до його меж
Станіслав Лем, польський письменник-фантаст

Terra Futura освоює музейний простір

Під час фестивалю сучасного мистецтва в Херсоні художники трьох країн створюватимуть із традиційних закладів новітні арт-об’єкти
28 вересня, 2012 - 00:00

Фестиваль сучасного мистецтва Terra Futura, що нині триває в Херсоні, по праву вважають однією з найцікавіших культурних подій регіону. Вже водинадцяте Центр молодіжних ініціатив «Тотем» збирає найкреативніші та найоригінальніші ідеї в рамках цього проекту.

Цього року Terra Futura змінила свою дислокацію. Торішній, ювілейний, захід був присвячений практикам і перспективам ревіталізації міського середовища і проходив на території колишньої взуттєвої фабрики. Тоді вперше фест вийшов за рамки показів арт-проектів, набувши завдяки роботі з урбаністичним контекстом концептуально іншого масштабу. Актуальність теми була безперечною: в Херсоні, як і в інших містах України, є багато покинутих промислових об’єктів. Учасники фестивалю хотіли довести, що в такі місця можна вдихнути нове життя, перепрофілювавши їх в арт-зони — так, як це вже років 30 робиться в Європі.

ХІ фестиваль освоює новий простір — музейний. Мету цьогорічної Terra Futura організатори сформували сміливу: внести в традиційні музеї частку сучасного мистецтва, показати культурну й історичну спадщину з нового боку, зробити її привабливою для молоді. Про особливості мистецьких заходів, які відбуваються у рамках фестивалю, «Дню» розповіла куратор заходу Олена АФАНАСЬЄВА. «Протягом 10 днів група креативної молоді, у складі якої будуть художники, дизайнери, фотографи, медійники з трьох країн (України, Грузії та Вірменії), вивчатиме місцевий «музейний» контекст і створюватиме на його базі інноваційні арт-проекти — на предмет переформатування традиційного музею в інформаційний майданчик і справжній культурний центр. — говорить Олена. — Для цього молоді творці зануряться в атмосферу музею, надихатимуться його колекціями, пропустять побачене крізь себе і спробують відобразити відчуте у своїх роботах (графіці, живописі, інсталяціях, перформансах тощо). Назустріч такому сміливому експерименту пішов Херсонський обласний художній музей ім. Шовкуненка, у залах якого і проходить фестиваль. Більше того, дізнавшись, що в Херсон приїдуть молоді творці з Грузії та Вірменії, співробітники музею самі зініціювали виставку грузинських і вірменських художників ХХ століття. Багато з цих прекрасних робіт, які зберігаються у фондах музею, виставлені на огляд вперше! Складно передбачити реакцію молодих креативників із Грузії та Вірменії, коли вони побачать цю експозицію, адже вони навряд чи підозрювали про такі глибокі зв’язки їхніх країн із Україною».

Іноземних гостей вдалося запросили завдяки проекту «Нове дихання культури: мистецтво оживляє спадщина». Цей проект реалізує Центр «Тотем» у рамках Програми східного партнерства з питань культури в Україні, Грузії та Вірменії за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Щоб потрапити на майстер-класи та стати співавторами фестивалю, молодим людям потрібно було не просто заповнити анкету та надіслати своє творче портфоліо, але й написати есе на тему «Я прийшов у музей — і...». «Потрібно було продемонструвати своє, оригінальне бачення музеїв, довести, що саме ти можеш розповісти про музеї так, як ніхто інший — це і було «квитком» на Terra futura, — продовжує пані Олена. — В результаті цього року фестиваль у його звичному форматі (виставки, перфоманси, відео-покази) буде всього лише фінальною крапкою більш тривалого і цікавого процесу, що включає в себе і майстер-класи, і лекції, і створення молоддю альтернативного арт-путівника по музею. Подібний формат нашого заходу в дусі cultural discovery був заданий іще першими фестивалями. Мало хто знає, що Херсонщина — батьківщина футуризму. Тут, а саме в с. Чорнянка Каховського району, Давид Бурлюк організував літературно-мистецьке об’єднання кубофутуристів «Гілея». 2002 року в команди «Тотема» виникла ідея проведення фестивалю сучасного мистецтва, який під різними назвами і з різними темами проходив у Чорнянці, Херсоні, та в Цюрупинську. Тож арт-інтервенції у просторі, що вимагають сучасного переосмислення як їх функцій, так і внутрішнього змісту, — добра традиція фестивалю».

На думку організаторів Terra futura, ідея такого мистецького форуму ще довго себе не вичерпає, незважаючи на фізичну обмеженість потенційних майданчиків. Креативний імпульс людей, небайдужих до того, що їх оточує, й охочих активно творити локальну культурну ситуацію, не має видимих меж. І Terra Futura — очевидне тому підтвердження.

Іван АНТИПЕНКО, Херсон
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments