Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч

«Україна – в першій п’ятірці країн з повним циклом виробництва ракетно-космічної техніки»

Про нові розробки КБ «Південне» — ексклюзив для «Дня»
20 березня, 2019 - 18:47

Через кілька тижнів, 10 квітня, конструкторське бюро відзначатиме 65-річчя від дня заснування. Не так давно держпідприємство запустило найпотужніший у країні суперкомп’ютер, наразі ключовим для нього можна назвати канадсько-український проект з будівництва і пусків ракети-носія «Циклон-4М». Ми вирішили дізнатися більше про це, а також про екологічно чисті ракети, асоціацію «Місячне село» й особливості фінансування. На наші запитання відповідає Анатолій КАРМАНОВ, керівник прес-центру КБ «Південне» імені Михайла Янгеля.

1. НОВА КОСМІЧНА ПРОГРАМА

28 грудня 2018 року уряд схвалив проект «Про затвердження Загальнодержавної цільової науково-космічної програми України на 2019—2023 роки». Наразі проект опрацьовується в комітетах Верховної Ради. Наскільки швидко потрібно затвердити цей документ, щоб він запрацював і почав повноцінно втілюватися? Як оцінюєте цю космічну програму?

— Попередня космічна програма завершилася 2017 року, враховуючи процес формування державного бюджету, наступна програма мала бути затверджена ще 2016 року. Таким чином, навіть якщо затвердження відбудеться негайно, то воно вже запізниться на три роки.

Що стосується оцінки космічної програми 2019—2023-х. Ця програма не краща за три попередні, але й не гірша за них. У цій програмі передбачений поступовий розвиток національних можливостей у космічній сфері, але він може бути реалізований лише в разі неухильного виконання закладеного в програмі фінансування галузі.

Для збереження досягнутих на світовому рівні позицій для української космічної промисловості існує два шляхи. Перший — це інтеграція у світовий розподіл праці відповідно до компетенції. Другий — активний вихід на комерційні ринки. Обидва шляхи передбачені законопроектом і можуть бути реалізовані за реальної державної підтримки.

2. «ЦИКЛОН-4М»

Наприкінці цього року на космодромі біля міста Кансо в канадській провінції Нова Шотландія повинні розпочатися будівельні роботи для запуску ракети «Циклон-4М». Цей проект українські підприємства, зокрема КБ «Південне», втілюють разом із канадською компанією Maritime Launch Services Ltd. Проект із ракетою «Циклон-4», яку повинні були запускати з космодрому «Алкантара», зупинили, тому що Бразилія, разом із якою він втілювався, вийшла з угоди про співпрацю. Озвучена причина — зрив термінів реалізації проекту. Які уроки винесли на підприємстві з роботи над проектом «Циклон-4»? Як ця історія вплинула на створення «Циклону-4М»?

— Реалізація таких великих проектів, як створення ракетно-космічного комплексу, куди входить не лише сама ракета-носій, а й обширна наземна інфраструктура з великою кількістю всіляких технічних систем та обладнання, — процес не лише наукоємний і дорогий, а також доволі чутливий до політичних та організаційних ризиків.

Як причина односторонньої денонсації угоди про співпрацю за проектом «Циклон-4», бразильською стороною була вказана втрата рівноваги в технологічно-комерційному балансі проекту. В основі такого рішення були внутрішні проблеми Бразилії: імпічмент президента, високий рівень корупції, падіння рівня економіки та інші. При цьому на момент денонсації розробка в зоні відповідальності української кооперації була практично завершена без суттєвих змін технічних і комерційних параметрів. Велося виготовлення першого льотного зразка ракети-носія «Циклон-4» і поставних комплектів наземного технологічного обладнання.

Високий ступінь готовності ракети-носія і наземних систем став основою для проекту «Циклон-4М» і визначив його комерційну й інвестиційну привабливість, оскільки ракета «Циклон-4М» є розвитком ракети-носія «Циклон-4» і модернізована в частині використання екологічно чистих компонентів палива на першому ступені.

МОЖЛИВО, ТАК РАКЕТА-НОСІЙ «ЦИКЛОН-4М» ВИГЛЯДАТИМЕ НА СТАРТІ. НАПРИКІНЦІ ЦЬОГО РОКУ НА КОСМОДРОМІ БІЛЯ МІСТА КАНСО В КАНАДСЬКІЙ ПРОВІНЦІЇ НОВА ШОТЛАНДІЯ МАЮТЬ РОЗПОЧАТИСЯ БУДІВЕЛЬНІ РОБОТИ ДЛЯ ЇЇ ЗАПУСКУ. ЦЕЙ ПРОЕКТ УКРАЇНСЬКІ ПІДПРИЄМСТВА, ЗОКРЕМА КБ «ПІВДЕННЕ», ВТІЛЮЮТЬ РАЗОМ ІЗ КАНАДСЬКОЮ КОМПАНІЄЮ MARITIME LAUNCH SERVICES LTD

Існує кілька принципових відмінностей проекту «Циклон-4М» від проекту «Циклон-4». По-перше, проект «Циклон-4М» є комерційним і не передбачає безпосередньої участі органів державної влади Канади й України в його реалізації.

По-друге, відповідно до прийнятого учасниками розподілу відповідальності за проектом «Циклон-4М», технічна відповідальність за реалізацію проекту сконцентрована на КБ «Південне» і не вимагає залучення широкої незалежної кооперації, що, за нашою оцінкою, значно знижує організаційні ризики.

Третє — фінансування розробки і створення комплексу забезпечується замовником, компанією MLS, за рахунок залучення комерційних інвестицій. Інвестиційна привабливість проекту визначається, зокрема, прогнозом стану ринку пускових послуг у тимчасовій перспективі. Тобто, потрібні терміни введення комплексу в експлуатацію визначаються вимогами ринку і можуть коригуватися відповідно до зміни ринкової кон’юнктури.

Концентрація технічної та фінансової відповідальності й мінімізація політичних ризиків є, зокрема, результатом отриманого досвіду і підвищують, за нашою оцінкою, перспективи успішної реалізації проекту «Циклон-4М».

3. ЕКОЛОГІЧНО ЧИСТІ РАКЕТИ

— Читала, що серед перспективних науково-технічних розробок, які цікавлять підприємство, — сімейство екологічно чистих ракет-носіїв «Маяк». Причому в цьому проекті якраз використовуватимуться розробки для «Циклон-4М». Можете розповісти про цей проект детальніше? Яким параметрам повинна відповідати екологічно чиста ракета?

— Сімейство ракет-носіїв «Маяк» — один з основних і перспективних напрямів розробки і вдосконалення ракетно-космічної техніки в КБ «Південне». Базовими принципами, закладеними в розробку, є економічна ефективність, екологічна безпека, висока надійність і конструктивно-технологічна спадкоємність. Як наслідок, ракети-носії сімейства «Маяк» являють собою оптимальне поєднання відносної простоти і дешевизни конструкції з високими технічними характеристиками.

Розробка ракет-носіїв сімейства «Маяк» від початку виходила і розвивалася відповідно до можливих завдань їх використання, з прицілом на заповнення областей світового ринку пускових послуг, де їх використання може бути максимально ефективним. У процесі подальшої еволюції потрібно було також враховувати сучасні реалії, які передбачають мінімальну залежність від зовнішніх постачань матеріалів і комплектуючих, — усі основні компоненти повинні розроблятися і виготовлятися в Україні.

Виходячи з цього і з урахуванням постійного аналізу і моніторингу ринкових тенденцій, сімейство «Маяк» безперервно еволюціонувало, акумулюючи в собі сукупність ідей і технічних рішень розробників, сплав перевірених роками і нових підходів, оптимальне поєднання освоєних маловитратних та новітніх високоефективних технологій і технічних рішень.

А ТАК, МОЖЛИВО, ВИГЛЯДАТИМЕ ПОСЕЛЕННЯ НА МІСЯЦІ. КБ «ПІВДЕННЕ» СТАЛО ПЕРШИМ АСОЦІАТИВНИМ ЧЛЕНОМ ПРОЕКТУ ЄВРОПЕЙСЬКОГО КОСМІЧНОГО АГЕНТСТВА MOON VILLAGE, ЙОГО КОНЦЕПЦІЯ — ЦЕ СУКУПНІСТЬ ІНІЦІАТИВ, ЗДІЙСНЮВАНИХ ЗАЦІКАВЛЕНИМИ СТОРОНАМИ З РІЗНИХ СФЕР ДІЯЛЬНОСТІ: ТЕХНІЧНОЇ, НАУКОВОЇ, КУЛЬТУРНОЇ, ЕКОНОМІЧНОЇ

У сучасному світі вимогам екологічної безпеки індустріальних об’єктів приділяється дедалі більша увага, що знаходить відображення в міжнародному і локальному законодавстві промислово розвинутих країн. Під екологічністю або екологічною безпекою ракети-носія перш за все мається на увазі використання екологічно чистих нетоксичних компонентів палива, продукти розкладання яких у процесі польоту ракети не мають значного впливу на довколишню флору і фауну.

4. НАЙПОТУЖНІШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ СУПЕРКОМП’ЮТЕР

— Наприкінці минулого року в КБ запустили найпотужніший суперкомп’ютер в Україні, який здатен виконувати 300 трильйонів операцій на секунду. Як уже використовується цей апарат?

— Введення в дію суперкомп’ютера надає можливість ефективно вирішувати такі завдання: підвищувати продуктивність робіт із розрахунків аерогазодинаміки, теплових режимів, міцності — за рахунок скорочення часу, необхідного для визначення характеристик. Також серед його завдань — збільшувати точність розраховуваних характеристик, розраховувати характеристики, що раніше визначались лише за результатами експериментальних досліджень.

Нині основне завдання, що забезпечує широке використання суперкомп’ютера в КБ «Південне», полягає в перекваліфікації фахівців для роботи з багатопроцесорною системою інженерного аналізу ANSYS. Але вже зараз силами підготовлених фахівців проводяться серійні розрахункові роботи.

Так, наприклад, визначення аеродинамічних характеристик відокремлюваних частин ракети-носія «Циклон-1М» на суперкомп’ютері займає лише кілька годин у всьому діапазоні кутів атаки і висот польоту, тоді як на персональній обчислювальній машині високої потужності для цього знадобилося б декілька місяців. При цьому для розрахунку характеристик на суперкомп’ютері прийнята більш трудомістка розрахункова модель з високою точністю, що було недоступно на персональній обчислювальній техніці.

5. ФІНАНСУВАННЯ

— Згаданий обчислювальний центр побудували без державних коштів, за рахунок прибутку від міжнародних контрактів. Наскільки надходження на підприємство — і від держави, і від міжнародних угод — дозволяють розвиватися?

— За рахунок державних надходжень коштів торік сформовано 3,5% бюджету підприємства, а за вісім останніх років — щороку трохи більше, ніж  2%. Решта надходжень до бюджету підприємства здійснювалися за рахунок міжнародних контрактів. Отже, наш розвиток можливий саме за рахунок конкурентоспроможності підприємства на міжнародному ринку.

Чи вистачає цього на розвиток? Якщо коротко — так. Окрім згаданого надпотужного суперкомп’ютера, останніми роками ми розвиваємо дослідне виробництво, яке дозволить КБ «Південне» впроваджувати у виробництво прогресивні сучасні технології, що є абсолютно необхідним для того, щоб технічний рівень підприємства залишався конкурентним і затребуваним на міжнародних ринках.

Зростають обсяги виконаних робіт і реалізованої продукції. Більш того, ми маємо можливість працювати на перспективу — за рахунок надходжень від міжнародних контрактів виконувати проекти, які на даний момент не замовлені державою, але в майбутньому будуть життєво необхідні як для підтвердження Україною статусу космічної держави, так і для зміцнення обороноздатності країни.

НАПРИКІНЦІ МИНУЛОГО РОКУ В КБ ЗАПУСТИЛИ НАЙПОТУЖНІШИЙ СУПЕРКОМП’ЮТЕР В УКРАЇНІ, ЯКИЙ ЗДАТЕН ВИКОНУВАТИ 300 ТРИЛЬЙОНІВ ОПЕРАЦІЙ НА СЕКУНДУ

Крім того, ми забезпечуємо роботою чимало суміжних підприємств — наприклад, торік «Південне» профінансувало українську кооперацію на 1 мільярд 130 мільйонів гривень, що дозволяє галузі зберігати свій виробничий і науковий потенціал і забезпечує її розвиток.

6. ДОСТУП ПРИВАТНОГО БІЗНЕСУ ДО УКРАЇНСЬКОГО КОСМОСУ

— На даний момент українське законодавство дуже зарегульоване для того, щоб у сферу космічних розробок входили приватні компанії. По суті, єдиний серйозний гравець тут — КБ «Південне». Чи хотіли б ви розширення конкуренції, приходу на ринок приватного бізнесу? Яким, на вашу думку, має бути його доступ до космічної діяльності?

— Проблема доступу приватного бізнесу до української ракетно-космічної індустрії  необґрунтовано роздута нині. КБ «Південне» не має жодних заперечень і ніколи не виступало проти участі приватного бізнесу в розробці ракетно-космічної техніки. Наприклад, серед нашої кооперації співвиконавців та підрядників є чимало українських компаній недержавної форми власності, що виконують наукові й дослідно-конструкторські роботи в межах різних проектів.

Для розуміння питання доступу українських компаній на міжнародні ринки необхідно зазначити, що нинішнє регулювання визначається, перш за все, міжнародними нормативно-правовими обмеженнями, як, скажімо, «режим нерозповсюдження ракетних технологій», які, звісно, знаходять відображення в українському законодавстві. Очевидно, що таке регулювання повинно і може бути лише єдиним для всіх українських підприємств будь-якої форми власності.

7. «МІСЯЧНЕ СЕЛО»

— КБ «Південне» стало першим асоціативним членом проекту Європейського космічного агентства «Місячне село». Про цей проект у Європі почали говорити ще кілька років тому, він виглядає досить перспективним. Як КБ «Південне» бачить свою участь у цій ініціативі?

— Концепція Moon Village — це не буквально село на Місяці, це не Міжнародна космічна станція на Місяці і не єдиний науковий об’єкт. Це сукупність проектів, здійснюваних зацікавленими сторонами з різних сфер діяльності: технічної, наукової, культурної, економічної. Проект слугує каталізатором для нових союзів між державними і приватними організаціями, зокрема з некосмічних галузей промисловості.

У березні 2018 року держпідприємство «КБ «Південне» як інституційний член приєдналося до міжнародної некомерційної організації Moon Village Association (MVA), яка була заснована 2017 року за ініціативою представників міжнародних галузевих організацій з метою формування платформи з надання всебічних послуг на підтримку концепції Moon Village. Також інституціональними членами Moon Village Association є такі організації, як Lockheed Martin, Ispace, Team Indus Moon Shot, PTScientists, For All Moonkind. До MVA входить близько 200 членів із 33 країн світу.

До речі, членами робочих груп Moon Village Association, за допомогою яких організовано її діяльність і метою яких є формування рекомендацій з різних тематик, включаючи архітектурні концепції, місії і ринки, критичні послуги, питання співпраці і координації в аспекті вивчення й освоєння Місяця, є 12 представників КБ «Південне». Директор європейського представництва КБ «Південне» в Брюсселі Олег Венцковський — член Ради директорів цієї організації.

8. СВІТОВИЙ АВТОРИТЕТ

— Нерідко можна чути докори, що Україна перетворюється на сировинну державу, яка лише постачає умовне борошно за кордон замість того, щоб виробляти макарони. Чи стосується це і космічної галузі? Чим ми можемо зацікавити світ?

— Україна входить до першої п’ятірки країн, які мають повний цикл виробництва ракетно-космічної техніки. Якраз у цій галузі ми здатні показати себе передовою державою, повноцінним учасником освоєння космосу.

КБ «Південне» — одна з небагатьох іноземних компаній, яка безпосередньо бере участь у реалізації проектів NASA, наприклад, ракети «Антарес» з нашою основною конструкцією першого ступеня доставляють вантажі на Міжнародну космічну станцію. Ракета-носій «Вега» з нашим двигуном четвертого ступеня виводить на орбіту космічні апарати за програмою Європейського космічного агентства.

Конструкторське бюро «Південне» в кооперації з підприємствами-суміжниками постачає за кордон не сировину, а готовий продукт, причому продукт високотехнологічний, сучасний і більш ніж конкурентоспроможний. Багато наших розробок за технічним рівнем не мають аналогів у світі, а нові проекти допоможуть укріпити статус КБ як одного із найавторитетніших у світі підприємств ракетно-космічної галузі, а України — як передової космічної держави.

Підготувала Марія ПРОКОПЕНКО, «День». Фото надані АКБ «Південне»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ