Кожен народ пізнається за його богами та символами.
Лев Силенко, український мислитель, філософ, історик, письменник, номінант на Нобелівську премію

«Важко описати, що ми пережили...»

Частина херсонських нацгвардійців повернулася додому після полону у терористів. Щодо визволення інших ведуть перемовини
4 листопада, 2014 - 10:13
ДЕХТО ЩЕ ДО КІНЦЯ НЕ ВІРИТЬ, ЩО ВІН ВЖЕ ОБІЙМАЄ РІДНИХ, ЗНАХОДИТЬСЯ ВДОМА. «ЗАРАЗ Я ХВИЛЮЮСЯ ЛИШЕ ПРО НАШИХ ХЛОПЦІВ, ЯКІ ТАМ ЗАЛИШИЛИСЯ», — ГОВОРИТЬ ПРАПОРЩИК ОЛЕКСАНДР КРИВЦОВ / ФОТО АВТОРА

У неділю ввечері Херсон зустрічав сімнадцять бійців Нацгвардії з військової частини №3056. Понад два місяці вони перебували у полоні, після боїв під Іловайськом. Кількох військових з цієї частини звільнено раніше, більшість тепер, але в руках бойовиків залишається ще не менш ніж дванадцять херсонців.

Зустрічати бійців прийшли рідні, друзі, колеги по службі та просто небайдужі містяни, які з квітами вітали солдатів на рідній землі. «Ми обдзвонили у всі дзвони, хотіли якнайскоріше звільнити дітей з полону. Дістали вже навіть до нового міністра оборони, — коментує «Дню» батько одного з нацгвардійців Сергій ЛЯШКО. — За ці місяці ми роззнайомилися з рідними інших хлопців, підтримували одне одного, обмінювалися новинами. Вдячний командиру частини, який повідомляв нам про ситуацію, волонтерам, які брали участь у визволенні й обміні, всім, хто підтримував нас у ці дні. Із сином тримали зв’язок, він на умови не скаржився, але полон — є полон. Можливо, він не хотів, щоб ми хвилювалися».

Самі ж бійці стомлені, помітно, що декому ще не віриться, що повернувся додому й обіймає рідних. Про полон розповідають мало, кажуть, що особливо над ними не знущалися, хоча моральний і подекуди фізичний тиск був. «Зараз я хвилююся лише про наших хлопців, які там лишилися, — говорить прапорщик Олександр КРИВЦОВ. — Мені важко описати все, що ми пережили, але краще туди не потрапляти — це я вам точно скажу. Ми трималися разом. Але не всі...»

За словами херсонського волонтера Миколи Золотаренка, який активно допомагав у звільненні українських військових, процес щодо обміну іншої групи полонених завершиться успішно, хоча бойовики часто змінюють умови і затягують час. «Було доволі складно, враховуючи, що переговори ми почали ще 3 жовтня. Ми добивалися, щоб цих хлопців тримали в комфортних умовах, якщо такі можна зробити в полоні. Вони були в теплі, останні тижні їх не змушували працювати, хоча раніше експлуатували. Тим, кому треба була медична допомога і ліки, — все це доставили, — коментує «Дню» Микола ЗОЛОТАРЕНКО. — Ми займаємося передусім херсонцями, але не обов’язково з частини №3056. На фронті багато земляків, які розпорошені по різних батальйонах. Мені відомо ще про дванадцять таких полонених, яких зараз тримають у будинку Донецького управління СБУ. Там умови гірші, ніж у Сніжному, де тримали щойно звільнених хлопців. А цих, до речі, вивозили дорогою, яку обстрілюють. Боялися, щоб не було втрат. На щастя, всі цілі. Найближчим часом повернуться й інші, про це вже домовлено».

ДО РЕЧІ

Попри позитивний результат, ситуація довкола звільнення херсонських нацгвардійців мала негативний присмак щодо кадрової політики голови ХОДА Андрія Путілова. Річ у тім, що за кілька годин до зустрічі солдатів, близький до Путілова сайт pik.ua повідомив, що «супроводжує херсонців додому Олег Татаров, який брав безпосередню участь у переговорах із обміну полоненими». Нагадаємо, Олег Татаров — екс-заступник начальника Головного слідчого управління МВС часів Віталія Захарченка. Цей майор міліції запам’ятався скандальними висловлюваннями, що мітингувальники на Майдані убивали одне одного, бо в них виявлені поранення в потилицю. Також він коментував резонансні переслідування Дмитра Булатова, Тетяни Чорновол та інших активістів. У вересні Олег Татаров став радником Андрія Путілова і мав посісти крісло заступника голови ОДА. Втім, критика місцевих і всеукраїнських ЗМІ, тоді ще кандидата у нардепи Єгора Соболєва змусила Путілова відкласти це призначення. Але Татаров нібито відправився в зону АТО за своєрідною індульгенцією. Схоже, таким чином голова ХОДА хоче виправдати Татарова, призначення якого, певно, тримає «на олівці». Хоча сам Татаров, відповідаючи на запитання про свою роль у визволенні військових, зазначив: «моїх функцій ніяких не було...» За словами екс-міліціонера, він допомагав у доставці гуманітарного вантажу солдатам від Путілова. Частину місцевих журналістів обурила чергова поява Олега Татарова у владному оточенні. Чи продовжить він свою кар’єру в Херсоні — поки що невідомо.

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments