Не міць армії, не якість зброї, а сила духу забезпечує перемогу.
Йоганн Фіхте, німецький філософ, педагог, громадський діяч

Візит Папи: привід до міжцерковного діалогу

Інтернет та Церква. Свобода та Цензура
28 березня, 2001 - 00:00

У зв’язку з публікацією (13.03.01) у газеті «День» уривків з інтерв’ю, даного єпископом Тульчинським і Брацлавським Іполитом (УПЦ МП) прес- секретарю Союзу православних громадян Кирилу Фролову (Москва), редакція газети отримала листи від пана Фролова і від Преосвященного владики.

Пан Фролов у своєму листі звинувачує журналіста К. Гудзик у порушенні журналістської етики, що, на його думку, проявилося у несанкціонованому — (!) передруку інтерв’ю з Інтернету, а також несанкціонованому скороченні тексту інтерв’ю.

Вважаємо за необхідне повідомити, що К. Гудзик отримала повний текст згаданого інтерв’ю електронною поштою на своє ім’я і без будь-якого супровідного листа. Прикра технічна помилка полягає в тому, що, одразу оцінивши інтерв’ю і прочитавши внизу, не без деякого подиву, підпис пана Фролова, вона негайно переписала текст у Редактор, не перевіривши адресу відправника. (Кожний, хто працює з електронною поштою, знає, що така помилка цілком можлива при збереженні на диску файлу, що міститься в електронному листі). Перевірка цієї адреси — вже після отримання листа пана Фролова — показала, що інтерв’ю було надіслано на ім’я Гудзик одним з читачів газети «День».

З цього приводу редакція газети «День» просить вибачення як у єпископа Іполита, так і у пана Фролова.

Дозволимо собі процитувати слова з листа пана Фролова: «Сподіваюся, що надалі газета «День» буде об’єктивно висвітлювати проблеми релігійного життя України й історично близьких їй держав, у тому числі давати можливість висловити свою точку зору представникам канонічної УПЦ, що об’єднує понад 35 мільйонів громадян України, і православної громадськості України та Росії». Чесно кажучи, публікуючи, хоча й у скороченому вигляді, інтерв’ю Преосвященного Іполита, єпископа Тульчинського і Брацлавського, ми були впевнені, що робимо саме те, чого чекає від нас пан Фролов.

Що стосується скорочень у передрукованому інтерв’ю, то тут була одна єдина причина — занадто великий для газетної публікації обсяг. Ми щиро вважали і вважаємо, що скорочення не призвели до якогось перекручування ідей, аргументів або позиції Преосвященного владики Іполита. З цього приводу пропонуємо наступне: надрукувати в газеті «День» — з дозволу єпископа Іполита і пана Фролова — ті частини інтерв’ю, що не увійшли до публікації 13 березня. Відсилаємо читачів також до Інтернету, де повний текст розміщений на сайті з адресою www.pravoslavie.ru.

В аналогічному листі єпископа Іполита висловлені такі ж самі претензії до Клари Гудзик, але трохи менш коректно, ніж це зробив публіцист Кирило Фролов. (Суть висловлень Його преосвященства нагадує ті анонімні телефонні дзвінки, якими аноніми, що представляються членами Православних братств України, намагаються «перевиховати», як правило, не соромлячись у висловах, нашого журналіста Клару Гудзик.) Що стосується оцінки професійних і особистісних якостей нашого шановного автора Клари Гудзик, висловлених у листі, то багаторічний досвід співробітництва редакції з Кларою Пилипівною дозволяє рішуче не погодитися з Преосвященним владикою. Ми також здивовані, що Його преосвященство вважає за можливе накласти «заборону» на нашу свободу публікацій, забезпечувану Конституцією України. Ось слова з його листа: «Прошу врахувати наступне: без моєї письмової згоди не публікувати і не використовувати ніяких матеріалів, де б згадувалося моє ім’я, не публікувати моєї фотографії». Єпископ так само вважав за потрібне відзначити: «Прошу не публікувати ніяких відгуків на цю статтю раніше, ніж буде опублікований матеріал, що роз’яснює мою особисту позицію». Вимоги єпископа Іполита тим більше дивні, що повний текст інтерв’ю, витримки з якого були надруковані в «Дні» від 13 березня, кожен може в будь-який момент прочитати в Інтернеті у вільному доступі.

З іншого боку, Його Преосвященство може бути цілком впевнений, що ми відкриті до вільного обміну думок і готові опублікувати наданий ним матеріал.

ДО РЕЧІ,«Журналісти «Дня» висловлюють стурбованість з приводу атмосфери нетерпимості та агресії, що нагнітається деякими прихильниками й ієрархами УПЦ (Московський патріархат) навколо майбутнього візиту в Україну Папи Римського Івана Павла II. Звертаємо увагу Блаженнійшого Митрополита Володимира, предстоятеля УПЦ МП, на неприпустимість тиску на пресу з боку його підлеглих з приводу вільної публікації різних точок зору на майбутній візит глави Римо-католицької церкви. Пропонуємо йому дати публічну оцінку цим фактам. «День» має намір відстоювати в рамках діючого законодавства своє право на висвітлення дискусії, що виникла у суспільстві, як із приводу візиту Папи, так і з приводу процесів, що відбуваються нині в українському Православ’ї. А факти погроз журналісту «Дня» Кларі Гудзик, безумовно, заслуговують на реакцію з боку відповідних державних органів.

Сьогодні ми публікуємо лише невелику частину тих численних листів, які газета «День» отримала у відповідь на публікацію інтерв’ю московського публіциста Кирила Фролова, взятого у Преосвященного Іполита, єпископа Тульчинського і Брацлавського УПЦ Московського патріархату.

Листи прийшли від православних і від католиків, від українців і від росіян України. Переважна більшість дописувачів висловилася на користь нормальних католико-православних стосунків і не розділяє радикальних поглядів єпископа Іполита. Ми знаємо, звичайно, що в нашому суспільстві є чимало однодумців Владики; досі, однак, газета отримала від них тільки одного листа без конкретних підписів. Тому ще раз запрошуємо іншу сторону висловити свої думки як із приводу майбутнього візиту Івана Павла II в Україну, так і об’єднавчих процесів (і їхнього суспільно-політичного підтексту) в українському Православ’ї.

Лариса ІВШИНА, головний редактор газети «День», 26.03.01
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments