У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

«Виправдана інвестиція»

У всіх школах Вінниці встановили сучасні системи очистки та фільтрації питної води
5 вересня, 2018 - 10:27

Вінницькі школярі першими в Україні питимуть воду, яка пройшла дев’ятиступеневу очистку. Із 1 вересня її використовують як для приготування їжі й напоїв у шкільних їдальнях, так і для подачі через спеціальні бювети, які встановили в загальнодоступних місцях, щоб діти упродовж свого перебування у школі мали можливість споживати достатню кількість корисної рідини. На інноваційні системи очистки з міського бюджету надали 2 мільйони 300 тисяч гривень. Установка однієї обійшлася місту в 63 тисячі гривень. Міський голова Вінниці Сергій МОРГУНОВ каже, що таке комплексне рішення із забезпечення дітей якісною питною водою в освітніх закладах в Україні реалізується вперше. А вінницька розробка не має аналогів, тому її найближчим часом планують запатентувати.

«На початку літа на програму фільтрації води у школах з міського бюджету було надано понад два мільйони гривень. І до 1 вересня високоякісні фільтри встановили в усіх вінницьких школах. На мою думку, це виправдана інвестиція, адже завдяки комплексній системі фільтрації та мінералізації вода в освітніх закладах буде очищена від шкідливих домішок і збагачена корисними речовинами, — переконує Сергій Моргунов. — Кожен заклад має власну установку, через яку проходить водопровідна вода. На ній після очищення готуватимуть їжу й напої для учнів. Також розміщені бювети, аби діти могли втамувати спрагу. Розробка належить вінницькій компанії — і аналогів їй поки що немає в Україні».

Комплексна очистка води передбачає систему зворотного осмосу — це технологія, яка використовує напівпроникні мембрани. Суть її — у продавлюванні води під високим тиском через напівпроникну мембрану задля усунення із води шкідливих речовин, органіки, колоїдних часток і бактерій. Вода проходить дев’ять ступенів очистки з ультрафіолетовою лампою та мінералізатором. Система проста в користуванні й незатратна в сервісному обслуговувані, переконує інженер компанії-розробника Олександр ОМЕЛЬЧЕНКО.

«Ми вперше розробляли і монтували таку систему фільтрації. Вона складається із самої установки очищення питної води, яка розміщена в харчоблоці школи, та бювета, що встановлений у залі їдальні. Головна перевага цієї системи полягає в тому, що вона не просто містить усі ступені захисту, а й дає змогу стежити за якістю води і має датчики контролю від небезпечних моментів (перепадів тиску, напруги тощо), — пояснює інженер. — Подібні системи стоять на заводах, які займаються виробництвам бутильованої води. Єдина відмінність: ми пропонуємо негазовану воду, хоч за бажання її можна наситити бульбашками, які полюбляють діти (посміхається). На сьогодні Вінниця — єдине місто в Україні, де встановлені такі вoдooчиснi системи. Тепер наші школярі можуть не боятися споживати воду з відкритих бюветів, бо вона цілком відповідає стандартам питної води та водопостачання».

На сьогодні більшість шкіл та садочків України використовують хлоровану воду, бо це найдешевший спосіб знезараження. Але хлор негативно впливає на організм, а також має неприємний запах і смак, який відчувається у воді з крана. Це змушує дітей і дорослих відмовитися від її вживання. Як наслідок, в Україні 60% дітей шкільного віку страждають від зневоднення, каже перший заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області Олександр СОРОЧАН. А належний водний режим сприяє не лише підтримці фізичних, розумових функцій, поліпшує пам’ять та увагу, а й підвищує рівень дитячого імунітету.

«Встановлення системи очищення води в загальноосвітніх закладах міста Вінниці було погоджено з Держпродспоживслужбою у Вінницькій області. Ми проводили відповідні дослідження води як до очистки, так і після. Різниця колосальна. Не кажу, що вода з нашого водогону небезпечна, але її якість залишає бажати кращого, — визнає Олександр Сорочан. — Це передусім відбувається через те, що єдиним джерелом водопостачання у Вінниці є річка Південний Буг. І тільки цього року з ініціативи міської та обласної влади почали вживати заходів щодо поліпшення якості питної води (маю на увазі розчистку русла річки від намулу спеціальними засобами). Титанічних зусиль для підготовки води з річки до споживання докладає і місцеве підприємство «Водоканалу», але ті хімічні реагенти, які використовують при очистці та підготовці води до запуску в централізовану мережу, не дають можливості говорити нам про те, що вона якісна. Безпечна, але не якісна. Додаткова фільтрація води у школах дає змогу очистити її від шкідливих домішок та хімічних реагентів, які мають бути у воді (як варіант норми), але вони не бажані для споживання дитячим організмом, який розвивається і росте. Тому забезпечення дітей якісною питною водою — це прекрасна інвестиція у майбутнє міста. Щоправда, оцінити її повною мірою можна буде лише з роками, порівнявши, чи зменшилася кількість захворювань і як змінилася ситуація зі здоров’ям серед шкільного населення міста. Та вже зараз можна відзначити, що такі заходи мають стати системними. Треба забезпечити якісною питною водою не тільки дітей, а й дорослих. Місту потрібно подумати про будівництво бюветів та артезіанських свердловин, які могли б стати альтернативою Південному Бугу як єдиному джерелу води у Вінниці на сьогодні».

***

Встановлення дев’ятиступеневої системи очистки та фільтрації питної води — це лише перший етап реалізації комплексного проекту «Якісна вода — здорові діти — здорова нація», яка діє у Вінниці. На наступний рік у місті планують таким самим обладнанням забезпечити всі дитячі садочки. А це 55 дошкільних навчальних закладів.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця, фото автора
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments