Безлад не створює порядку. Якщо око зодчого — хаос, будівля буде Вавилонською вежею.
Віктор Гюго, французький письменник

Як столична влада зиму зимує...

11 лютого, 2010 - 00:00
ФОТО НАДАНЕ ТЕЛЕКАНАЛОМ СІТІ

«Готуй сани влітку, а воза — взимку», — небезпідставно вважали наші предки й мали рацію. Проте цього року столичні керманичі, схоже, забули про народну мудрість, тож до приходу календарної зими зі снігом та морозами, попри прогнози синоптиків і штормові попередження МНСників, комунальні служби в Києві не були готові. Цьогорічна зима черговий раз продемонструвала всім повну нездатність столичної влади вирішити хоча б невеличку (прогнозовано!) проблему. Адже, погодьтеся, сніг — це не найстрашніше, що може статися у великому місті... Про роботу київських комунальників у зимовий час дізнавалася програма «Правда СІТІ», що на телеканалі СІТІ.

Цьогорічні зимові ранки для багатьох киян почалися з того, що автомобілісти самостійно відкопували свої автівки з-під кучугур снігу. Маршрутники розчищали місця для стоянок, аби виїхати в рейс. Пішоходи, поспішаючи на роботу, продиралися крізь замети і так само, невпевнено крокуючи, самостійно проторювали собі доріжки до зупинки. Падали. Травмувалися. Ішли проїжджою частиною доріг, всупереч всім правилам дорожнього руху. Попри всі обіцянки й переконання київської влади, що вона повністю готова до календарної зими, прихід останньої у місто викликав сезонну катастрофу.

На офіційному веб-сайті Київради до сьогодні рапортують: у столиці працюють снігоочисні машини, частину з яких оснащено спеціальним обладнанням для розкидання солі. Ці машини мають спеціальні бортові комп’ютери, які дозволяють дозувати реагенти автоматично. Комп’ютер враховує не тільки погодні умови, але й швидкість руху автомобілів і, залежно від цього, дозує сіль в діапазоні від 5 до 40 грамів на квадратний метр. Крім того, з негодою воюють бригади працівників Київавтодору, які несуть цілодобову вахту. Їх забезпечено всім необхідним для термінової ліквідації снігових заметів та ожеледиці. Додатково розчищають майданчики на зупинках громадського транспорту ще 116—140 дорожніх робітників.

Утім, переможні реляції столичної влади не надто відповідають реаліям, бо ж сьогодні побачити на вулицях снігоочисну машину так само складно, як голку в копиці сіна. Та й сіль не надто допомагає пішоходам, адже відкриємо вам таємницю: коли температура нижча 10 градусів за Цельсієм, сіль втрачає свою реагентну властивість, натомість осідає в грунт і повністю нищить кореневу систему дерев у місті. «Через сіль, якою посипають взимку дороги, гине 30% дерев у місті», — стверджує інженер по озелененню комунального підприємства «Трест зеленого господарства і протизсувних робіт» Алла Хомутовська.

Єдине твердження, з яким, напевно, можна погодитися й не помилитися, то це з тим, що на вулицях міста донині зі снігом та льодом намагаються боротися дорожні робітники. Практично в кожному районі міста люди в помаранчевих жилетах і розбивають ломами лід, пробиваючи серед криги стежки для пішоходів, або ж з лопатами в руках розгрібають і відкидають з тротуарів кучугури наметеного снігу, заміняючи собою техніку. Але якщо центральні вулиці вже практично розчищені, то мешканцям віддалених від центру районів пощастило значно менше: крига й досі вкриває тротуари. Але врешті-решт скільки тої зими: за місяць й само розтане.

«Робочих бригад багато, — розповідає пані Валентина Комкова, дорожня робітниця. — Але на таку кількість льоду додаткові руки були б не зайвими. Та й снігоприбиральна техніка вкрай потрібна. Робочі сніг приберуть, а от хто його вивезе?». Каже, працювати неймовірно важко, снігу та криги багато, погодні умови змінюються щодня, тож від початку зими працює, не покладаючи рук.

Олександр Корнієнко, водій тролейбусу вже понад 16 років, але таку підготовку столичних комунальників до зимового сезону бачить вперше: «Ніхто нічого не робить», — бідкається водій. — «Сніг випав, потім розтанув, потім замерз і випав знову. Дороги слизькі, нечищені. На зупинках сніг та льодові гірки, тож під’їхати до них майже неможливо».

Якщо залізним коням нечищеними дорогами їхати важко, то що вже говорити за пересування по льоду пересічних пішоходів? Як повідомляє Головне управління охорони здоров’я та медичного забезпечення міськадміністрації, з огляду на сьогоднішні погодні умови, кількість травм у порівнянні з таким же періодом минулого року значно збільшилася.

Статистика першого місяця зими в 2010 році показує, що рівень травматизму став вищим в середньому на 30% у порівнянні з рівнем у листопаді та грудні минулого року. Зараз на добу фіксується від 170 до 200 звернень людей з переломами й ударами. При цьому 20—30% з них — діти. Загальна кількість людей, що травмувалися в період 17 грудня — 27 січня — 8 567 осіб.

От хто, напевно, виграв від зимової сплячки столичної влади, — так це таксисти, які скористалися ситуацією сповна. В перші снігові дні тарифи піднялися у півтора рази, замовити таксі «на зараз» можна було лише за подвійним тарифом, а за простій у заторі могли запросити ще й додаткову платню. Підвищення тарифів триває й донині.

«Технологія прибирання вулиць і доріг від снігу регулюються щонайменше двома документами, — коментує юрист Андрій Нечипоренко. Перший — це технічні правила ремонту та утримання міських вулиць і доріг. Другий — правила благоустою м. Києва. З того, що ми можемо бачити на наших вулицях, при виїздах з Києва, у прилеглих населених пунктах до м. Києва, то можна стверджувати те, що ці правила, на жаль, не виконуються».

«За недотримання цих правил передбачена адміністративна й кримінальна відповідальність, — пояснює пан Андрій. — Адміністративна, очевидно, не дуже лякає чиновників, адже штраф у тисячу гривень — для них смішне покарання. Кримінальна, судячи зі стану наших доріг, теж. Адже випадків, коли простий громадянин зміг виграти справу в чиновників, дуже й дуже мало».

Професор Преображенський, герой булгаковського «Собачого серця», сказав: «Розруха — вона не в сортирах, вона — в головах». Заперечити класику, погодьтеся, не вистачає аргументів...

Але правда є. Шукайте її і боріться разом з програмою «Правда СІТІ»! Дивіться щосуботи о 21.00 на телеканалі СІТІ!

Ніна ГЕРАСИМЕНКО
Газета: 
Рубрика: