Ми досі ще рятуємо дистрофію тіл, а за прогресуючу дистрофію душ — нам байдуже.
Василь Стус, український поет, перекладач, прозаїк, мислитель, правозахисник,

«Якщо нічим похвалитися...»

Київрада оголосила конкурс на розробку нового герба — уже третього для міста
8 лютого, 2019 - 10:52
ЗА ГЕРБ ГЕОРГІЯ КУРОВСЬКОГО МІСЬКА РАДА ПРОГОЛОСУВАЛА ЩЕ 18 КВІТНЯ 1995 РОКУ, ПІДТРИМАВШИ РІШЕННЯ «ПРО ГЕРБ МІСТА КИЄВА»

Наразі деталей про терміни проведення конкурсу, його тривалість і механізм відбору переможця в Київраді не повідомляють. Депутати лише кажуть, що обрати новий герб для столиці — це нагальна необхідність, бо нинішній не відповідає принципам, правилам і традиціям європейської геральдики. Та до якого саме герба в міста такі претензії? Нагадаємо, в Києві одночасно використовується два герби, Юрія Соломінського та Георгія Куровського. На обох символах зображено архангела Михаїла, різниця в колористиці його вбрання та... законності.

За герб Георгія Куровського міська рада проголосувала ще 18 квітня 1995 року, підтримавши рішення «Про герб міста Києва». Оскільки жодні правки до цього документа не вносилися, а рішення ніким не скасовувалося, чинним і законним вважається герб Куровського. 

Істинність герба Куровського також довела громадська діячка та депутат Київради VII скликання Олена ТЕРЕЩЕНКО. За своєї каденції вона отримала з міських архівів увесь пакет документів щодо затвердження герба та прапора Києва з їхнім повним описом. Справжній герб — саме Георгія Куровського, стверджувала «Дню» Олена Терещенко.

Утім, за мера Олександра Омельченка місто починало використовувати герб Юрія Соломінського, який на той час працював у міській раді. Проте за його пропозицію депутати не голосували («День» розповідав про це детальніше в матеріалі «Двогербна схема», №140 за 7 серпня 2018 року).

Тепер міські депутати хочуть затвердити для Києва третій герб, абсолютно новий. Про це заявляв ще восени минулого року мер столиці Віталій Кличко. Згодом тема трохи стихла, а тепер у Київраді створили робочу групу, до якої увійшли депутати всіх фракцій і представники Українського геральдичного товариства, щоб напрацювати технічне завдання для майбутнього конкурсу на розробку герба.

«Ескізні проекти мають бути розроблені на основі історичних традицій із використанням відомих символів місцевого самоврядування Києва. Таким чином оновлений герб столиці відповідатиме вимогам історії та сучасності водночас, — наголосив Володимир ПРОКОПІВ, голова робочої групи, заступник міського голови — секретар Київради. — Учасники конкурсу мають представити ескізний проект герба міста Києва — кольоровий та одноколірний. Також конкурсанти надаватимуть пояснювальну записку з геральдичним описом і обґрунтуванням композиції».

Це вже не перший конкурс на створення символіки Києва. Нагадаємо, наприкінці минулого року громаді мали представити новий талісман столиці, який так само шукали шляхом конкурсного відбору. Однак у останній момент журі відмовилося від фіналу, бо не змогло визначити переможця. Киян тоді обурила якість фінальних проектів.

Чи не повториться ця історія вже з гербом? Перший київський міський голова Леонід КОСАКІВСЬКИЙ раніше пояснював «Дню», що наразі немає жодних підстав для його заміни. Колишній очільник столиці дивується, чому міські депутати не полишають цієї ідеї.

«У мене виникає два питання — чим завинив чинний герб і що, немає більше чим зайнятися міській владі? Люди це не сприймають і не розуміють, — коментує Леонід Григорович. — У міськраді пишуть, що герб не відповідає якимсь геральдичним канонам. Але раніше Володимир Прокопів на запит про надання публічної інформації відповів, що чинний герб не був предметом експертизи геральдичного товариства, а давалися оцінки тільки фейковому гербу Соломінського. Ніде ніхто не приймав рішення і не оцінював опис герба, який теж ставиться під сумнів. І Прокопів теж відповідав, що жодних рішень щодо неправильності чи правильності опису чинного герба не приймалося. Тож це абсолютно брехлива інформація, коли змішується все докупи».

«Якщо, наприклад, геральдичне товариство дало оцінку, що фейковий герб, який сьогодні використовується, не відповідає канонам, то це розв’язує проблему — поверніться до першоджерел і використовуйте той герб, який ніхто не скасував. І, до речі, який уже закарбований на пам’ятній монеті Національного банку України, — додає Леонід Косаківський. — Люди питають: а дороги вже всі поремонтували, метро добудували? Займіться якимись конкретними справами. Якщо немає чим реальним похвалитися, то починають проводити якісь конкурси, витрачати гроші, показувати свою європейськість, а закінчується це нічим».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ