Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

Закарпаття: за крок до «червоної» зони

Основна причина різкого поширення хвороби — низький рівень свідомості населення
2 березня, 2021 - 20:18
ФОТО УКРІНФОРМ

Попри постріздвяний локдаун, затяжні шкільні канікули та інші превентивні заходи злісний COVID-19 в останній місяць зими таки стрімко поширився в Закарпатті.  Наприкінці лютого в обласному центрі та низці районів, передовсім на Рахівщині, котра межує з Івано-Франківщиною і де також розташовані зимові курорти, темпи поширення хвороби стали набирати загрозливих масштабів. Станом на ранок 2 березня за добу у 438 осіб підтверджено коронавірус методом ПЛР, 11 чоловік померло, серед них і відомі в краї особи. А загалом з початку пандемії у 40933 закарпатців встановлено діагноз COVID-19, з яких — 2828 медики, 2104 діти, 31136 одужали, 929 людей померло.

Особливо тривожною є найсвіжіша статистика дитячої захворюваності. З початку року на Закарпатті кількість дітей із підтвердженим діагнозом COVID-19 зросла у 17 (!) разів: з 9 випадків на першому тижні 2021 року — до 157 випадків на восьмому тижні. Частка дітей до 17 років серед загальної кількості захворілих становила 1,8% на початку року, а зараз вже 5%.

Хворих на COVID-19 госпіталізують до 17 закладів охорони здоров’я області.  Загалом у цих лікарнях виділено 2300 ліжок для хворих,  кисневим забезпеченням обладнано 65% ліжок. Відсоток завантаженості місць у закладах охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підозрілим/підтвердженим випадком COVID-19, — 76%.

Основна причина різкого поширення хвороби — низький рівень свідомості населенняНа жаль, зусилля медиків не спроможні зупинити поширення хвороби. Як лікарі, так і представники органів місцевого самоврядування, наголошують: основна причина різкого поширення хвороби є низька свідомість населення: весілля, родинні урочистості, інші масові заходи на кількасот чоловік влаштовуються і надалі. З цього приводу ужгородський лікар Ярослав Глагола сумно пожартував: «інфіковані на COVID-19 перед тим, як втратити нюх і смак, втрачають страх і совість...». У результаті таких проявів масової безвідповідальності уже в середу, 3 березня, Закарпатська область може опинитися у «червоній» зоні, коли працюватимуть лише продуктові магазини і аптеки.

Складна епідеміологічна ситуація спонукала керівників найбільших медичних закладів області, які лікують «ковідних» хворих, звернутися до земляків із закликом схаменутися. Головний лікар Закарпатської обласної клінічної лікарні ім. А. Новака Юрій ЯЦИНА наголошує, що «сьогодні ми переживаємо третю хвилю захворювання на COVID-19, яка є ще більш складною, ніж дві попередні. Усі лікарні Ужгорода, куди привозять «ковідних» хворих, заповнені. На межі заповнення й обласна лікарня — щодня бригади «швидких» привозять нових пацієнтів, а лікарі виснажені і морально, і фізично. Найгірше те, що 80% хворих — киснево залежні, які самостійно не можуть дихати. Ми ніколи не зупинимо поширення цієї підступної і небезпечної хвороби, якщо цього не робити спільно. Ситуація є дуже складною і я прошу всіх дотримуватися карантинних вимог: відмовитися від традиційних масових заходів, не допускати скупчення людей. Збільшення кількості лікарняних ліжок у спеціалізованих відділеннях не вирішує проблеми — наявна система забезпечення киснем не витримує навантаження, медичний персонал виснажений щоденною боротьбою за життя своїх земляків. Якщо ми сьогодні усією громадою не зупинимо поширення хвороби, то через тиждень-два отримаємо незворотні процеси. Багато закарпатців, які сьогодні потребують невідкладної спеціалізованої медичної допомоги, не можуть отримати її через перевантаження медичних закладів хворими на  COVID-19. Тому прошу не звинувачувати лікарів, що вони не виконують свій професійний обов’язок. Найперше кожен з нас повинен усвідомлено виконувати свій громадянський обов’язок і неухильно дотримуватися усіх карантинних вимог. Лише так ми зможемо зупинити поширення хвороби».

Директор Центральної міської клінічної м. Ужгород Іван КУРАХ наголошує, що лікарня практично заповнена і попри зусилля медиків у ній щодня помирають 2-3 пацієнти. Упродовж минулого тижня бригади «швидких» доставили до міського шпиталю 107 пацієнтів, 19 чоловік померло. На даний час у лікарні перебуває 169 «ковідних» хворих, 94 перебувають на кисневій підтримці, реанімаційні ліжка заняті повністю. «Третя хвиля  COVID-19 значно відрізняється від попередніх. Хворі поступають здебільшого з двостороннім ураженням легень та з легеневою недостатністю. Хвороба, на жаль, «помолоділа» — від неї помирають люди у віці 40—50 років. Медичний персонал працює з неймовірним навантаженням. Цю небезпечну хворобу легше попередити, ніж вилікувати, тому лікарі просять вас неухильно дотримуватися карантинних вимог: у громадських місцях перебувати виключно у масках, не допускати скупчення людей, з виявленням перших ознак захворювання невідкладно звертатися до сімейних лікарів, при підтвердженні хвороби — перебувати на самоізоляції та виконувати усі призначення сімейного лікаря».

Василь ІЛЬНИЦЬКИЙ, Ужгород
Газета: 
Рубрика: