Найрідкісніша мужність - це мужність думки
Анатоль Франс - французький прозаїк, літературний критик

«Балканський синдром»

пiд слiдством
18 січня, 2001 - 00:00

Європейська комісія створила робочу групу з проблеми використання військами НАТО боєприпасів, котрі містять збіднений уран. Учора уранову проблему обговорював Європарламент. До кінця лютого експерти, що входять до групи Єврокомісії, мають підготувати доповідь, в якій буде проаналізовано всі наслідки впливу збідненого урану. Створення групи відображає думку деяких країн НАТО, які вважають, що солдати, котрі мали під час служби справу із цим радіоактивним матеріалом, тепер схильні до ракових захворювань. Проблема виникла на початку року, коли Італія, Франція, Бельгія та Португалія заявили про декілька випадків захворювання на лейкемію серед солдатів, які служили на Балканах. За час, який минув із часу конфлікту на Балканах, коли такі боєприпаси використовувалися особливо активно, через онкологічні захворювання вже померло принаймні 18 миротворців.

Минулого тижня Альянс повідомив про створення спеціального комітету, співробітники якого розслідуватимуть ситуацію з використанням збідненого урану. У вівторок представники комітету повідомили, що їм не вдалося встановити зв’язок між використанням збідненого урану та виникненням лейкемії в миротворців, які брали участь у розв’язанні балканського конфлікту. Утім, деякі з країн НАТО вже почали і власні розслідування того, як саме під час балканського конфлікту використовувався збіднений уран.

Новим поворотом в «урановому скандалі» стало виявлення експертами ООН із навколишнього середовища ізотопу урану-236 у фрагментах боєприпасів, які застосовувалися НАТО в Югославії. Експерти провели дослідження фрагментів боєприпасів, зібраних на поверхні землі в Косово близько двох місяців тому, однак, поки що не можуть твердити, що ці зразки мають більш високий ступінь радіоактивності, як збіднений уран у чистому вигляді. Учені не беруться прямо пов’язувати використання в Косово снарядів зі збідненим ураном із випадками захворювань на лейкемію серед військовослужбовців НАТО, які проходили службу на Балканах. Очікується, що результати експертизи ООН буде обнародувано на початку березня.

Денис СКЛЯРЕНКО, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments