Які ж несвоєчасні рішення можновладців... Коли вони за що-небудь, нарешті, після довгих сумнівів вирішують взятися, життя вже пішло вперед, і вони знову залишаються перед розбитим коритом.
Павло Скоропадський, український державний, політичний і громадський діяч, останній гетьман України

«Давайте позики бідним жінкам», —

радить нобелівський лауреат Мухаммед Юнус
26 березня, 2008 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Найближчими днями українці зможуть дізнатися рецепт подолання бідності від нобелівського лауреата Мухаммеда Юнуса. Автор книжки «Створення світу без бідності» на запрошення Фонду Віктора Пінчука 8 квітня прочитає публічну лекцію про використання ринкової економіки для подолання голоду та соціальної нерівності. У 2006 році доктор Мухаммед Юнус отримав найбільш престижну Нобелівську премію — премію м иру. Це перший випадок, коли Нобелівську премію миру було надану за банківську діяльність, і перший випадок, коли вона була дуже близькою до Нобелівської премії з економіки. Доктор Мухаммед Юнус є засновником першого в світі банку для бідних — Grameen bank. Він глибоко переконаний, що кредит — це невід’ємне людське право. Своє завдання професор бачить у тому, щоб допомогти людям врятуватися від бідності, забезпечуючи їх позиками на прийнятних для них засадах, та навчити їх базовим фінансовим принципам для того, щоб вони змогли допомогти собі.

Ідея мікрокредитування зародилася ще на початку 70 х,коли Юнус — викладач економіки бангладеського університету Chittagong — відправив на виробничу практику до бідного села своїх студентів, де вони зустрілися з жінкою, яка робила бамбукові стільці. Юнус дізнався, що вона позичала гроші на бамбук під десятивідсотковий кредит на тиждень. У результаті у жінки залишався мізерний прибуток — два пенні на день. Але якби вона могла позичати гроші на чесних умовах, то змогла б накопичити значні кошти.

Професор Юнус усвідомив, що є щось дуже неправильне в тій економіці, яку він викладав в університеті. Тому він вирішив взяти справу в свої руки. Його студенти віднайшли у тому ж селі ще 42 жертви нечесної системи позичок. Юнус сам надав біднякам кредит загальною сумою на $27. Цей скромний експеримент виявився успішним в інвестуванні бізнесу, яким займалися жінки.

Всупереч порадам банків та уряду, які відмовляють у позиках бідним людям як неспроможним виплатити кредит, Юнус почав надавати мікропозики і у 1983 році сформував Grameen — «сільський» банк. Клієнти-жінки почали отримували 97% усіх кредитних коштів, оскільки вони значно частіше, ніж чоловіки, вкладали позику у власний бізнес і вчасно повертали гроші. «Бідність вчить жінок заробляти та заощаджувати. Все, що необхідно бідній жінці, щоб розпочати власну справу — незначний капітал», — каже Мухаммед Юнус. Теорія Юнуса стосовно жінок була підтверджена на практиці: показник неповернення кредитів для заснованого ним банку становить тільки 2%, і це значно менше, ніж у будь-якій іншій банківській системі.

Від самого свого заснування банк надавав позики бідним людям, але формальних гарантій повернення кредитів не було: люди, що брали гроші в борг, не підписували жодних юридичних документів. Це стало винаходом професора Юнуса — банківська система, заснована на довірі.

Кредити в банку Grameen надаються не тільки на розвиток власного бізнесу, а й на навчання: на даний момент позику надано 21 тис. студентів, переважно медичних університетів. Кредити надаються навіть старцям, їх у банку називають «бійцями». Завдяки кредитам вони можуть припинити старцювати і розпочати свій малий бізнес — продавати їжу, іграшки, посуд. Зараз у цій програмі задіяно 100 тис. «бійців». 10 тис. з них уже стали успішними торговцями, решта вимушена старцювати лише іноді. Grameen забезпечує цих людей кредитами під надзвичайно низькі відсотки. Ці кошти можуть бути вкладені у будь-який вид діяльності, але загалом передбачається, що банку повернуть приблизно дві третини інвестованих у «бійців» коштів.

Оскільки більшістю користувачів банку є жінки, Grameen має соціальні програми-тренінги. Як результат — ріст населення у Бангладеші в останні роки зменшився, і однією з причин Мухаммед Юнус називає більшу впевненість жінок у своєму майбутньому. Grameen спонукає своїх клієнток вивчити 16 правил перед тим, як брати кредити, і шосте правило говорить про те, що родина повинна бути маленькою. Більшість жінок не можуть прочитати ці правила, але запам’ятовують їх на слух. Стримування росту населення стало важливою частиною програми мікрокредитування.

Починаючи від надання невеликих позик власних коштів доктора Юнуса, банк Grameen став лідером світового руху за ліквідацію бідності шляхом мікрокредитування. На сьогоднішній день Grameen обслуговує понад 7 млн. людей з 80 тис. сіл. Методи цього банку широко застосовуються в 58 країнах світу, включаючи США. За останні п’ять років 64% клієнтів «сільського» банку подолали бідність.

Мухаммед Юнус переконаний, що бідність можна подолати. На одній з лекцій він, зокрема, зазначив: «Єдине місце, де повинна зберігатися бідність — це музеї».

Аліна ПОПКОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ