Ніхто так не шанує нашої свободи як Бог. Але ми не маємо відваги бути вільними. Бо бути вільними – це бути відповідальними.
Любомир Гузар, український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви (2001—2011)

Електорат під прицілом

Таліби погрожують зірвати вибори в Афганістані
18 серпня, 2004 - 00:00
ТОМУ ЩО ФАВОРИТ. ХАМІД КАРЗАЙ — ЛІДЕР АФГАНСЬКОЇ БОРОТЬБИ ЗА ПРЕЗИДЕНТСЬКЕ КРІСЛО / ФОТО РЕЙТЕР

Уперше за 20 років війн і міжусобиць афганці вирішуватимуть долю країни на вільних загальнодержавних виборах. Не виключено, президентом Афганістану залишиться Хамід Карзай, однак від того виборчий процес в державі не позбавлений інтриги. Приміром, про участь у афганських перегонах заявила лікар-педіатр із Кабула Масуда Джалаль. Це при тому, що донедавна жінки в країні фактично не мали жодних політичних прав. Два роки тому під час виборів президента в Афганістані так званою Лойя Джирга (або Народними зборами) пані Джалаль посiла друге місце.

Остаточна дата виборів цього року відкладалася вже тричі. Спочатку їхнє проведення очікувалося в червні нинішнього року. Пізніше через погіршення ситуації з безпекою та труднощами в реєстрації виборців довелося перенести вибори на вересень. Розбіжності всередині керівництва країни спричинили до нових змін у виборчих планах. Тоді й було названо останню дату — 9 жовтня. Афганський лідер уже звернувся до НАТО з проханням збільшити міжнародну військову присутність у переддень виборів. Нині на півдні Афганістану дислокується 20-тисячний американський контингент, ще 6,5 тис. «натовських» вояків перебувають на безпечнішому північному заході країни. Після недавнього Стамбульського саміту Альянс пообіцяв доправити ще три з половиною тисячі військовослужбовців. Від дня саміту минуло шість тижнів, до намічених на жовтень виборів лишилося два місяці, однак досі незрозуміло, коли прибуде обіцяне підкріплення. Лише кілька днів тому нарешті почали прояснятися деталі розміщення додаткового контингенту від Євросоюзу.

Тимчасом місцеві жителі дедалі частіше потерпають від атак талібів, які пообіцяли будь- що завадити виборам. Особливо напружена обстановка в північних та східних районах. Організаторам виборів — Організації Об’єднаних Націй — поки що вдається тримати ситуацію під контролем. Так, згідно з останньою інформацією уже зареєстровано 9,9 млн. виборців. Це досить багато, оскільки в Афганістані мають право голосу трохи більше десяти мільйонів громадян. Паралельно з оформленням списків виборців відбувалася і реєстрація кандидатів у президенти. Тут уже «оонівцям» нікого припрошувати не довелося. Кількість тих, хто прагне змагатися за найвищий пост держави, уже сягнула 18, що цілком природно, адже боротися є за що. Згідно з прийнятою конституцією в січні цього року новообраний лідер Афганістану матиме досить широкі повноваження. Фактично четверо зареєстрованих у кандидати в президенти лідерів найчисленніших нацменшин мають реальні шанси на перемогу. На сьогодні чинний глава країни Хамід Карзай вважається беззаперечним фаворитом кампанії. До того ж, «вестернізованому» та стильному лідеру симпатизує міжнародне співтовариство. 46-річному кандидату, якого підтримує пуштунська більшість, протистоятимуть троє впливових конкурентів — узбецький генерал Абдул Рашід Дустум, колишній міністр освіти етнічний таджик Юнус Кануні та Мохаммед Мохакік. Останнього прагнуть бачити керівником країни в основному представники хазарейського народу. Враховуючи велику кількість претендентів, оглядачі прогнозують, що Карзай не зможе відразу здобути прихильність більшості виборців, і переможець визначиться лише в другому турі, який відбудеться через два тижні після першого.

Тетяна СТРУК
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ