Найбільша честь, яку може зробити людині історія, - це нагородити її званням миротворця.
Річард Ніксон, 37-й Президент Сполучених Штатів Америки

«Місія ООН могла би бути альтернативою ОБСЄ»

Володимир ВАСИЛЕНКО — про необхідність заміни спостерігачів на Донбасі
12 листопада, 2014 - 11:24
«Місія ООН могла би бути альтернативою ОБСЄ»
ФОТО REUTERS

Робота спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі і раніше викликала багато запитань та зауважень. Найголовніше з них — чому за подіями в зоні АТО слідкують спостерігачі з Росії — країни, яка є стороною та палієм цього конфлікту? Днями Організація з безпеки та співробітництва в Європі заявила, що її спостерігачі зустрілися з представниками України та Росії у Спільному центрі контролю і координації та повідомили їм про «важку артилерію і танки, які вони бачили поблизу Карлівки», що контролюється українськими силами. Тобто, де-факто, російські військові дізналися про дислокацію сил АТО... У повідомленні також йдеться, що моніторингова місія «продовжить співпрацювати з центром контролю і координації»... Але чи слід продовжувати «таку» співпрацю?

Група «Інформаційний спротив», координатором якої є Дмитро Тимчук, співпрацювала з ОБСЄ ще з березня цього року. Але днями Тимчук повідомив, що вони не тільки відмовляються від експертних консультацій з цією організацією. «...З огляду на останні події (мається на увазі звіт спостерігачів ОБСЄ щодо загибелі людей поблизу школи №63 у Донецьку в результаті обстрілу, як і раніше мали місце факти співпраці ОБСЄ з терористами і діяльність на користь агресора в особі РФ) ми, тобто група «Інформаційний Спротив», змушені відмовитися від контактів з представниками Вашої організації», — написав Тимчук у Facebook. Він також додав: «Поки в ОБСЄ широко представлені громадяни Росії, ця організація, до нашого глибокого жалю, дуже часто виступає в ролі ширми для агресивних планів РФ проти України. Зважаючи на це ми вважаємо неможливою подальшу спільну роботу з даною організацією».

«День» вже неодноразово повідомляв про необ’єктивну роботу ОБСЄ на Донбасі із-за наявності в моніторинговій місії громадян Росії (див. числа «Дня»: №186, «Про «прикрий інцидент» зі спостерігачами», №181, «Моніторинг через призму Кремля» та №201 «Що з оптикою»?). Проте, як свідчать останні події, ця проблема і досі лишається невирішеною. Чи є якась альтернатива роботі ОБСЄ на Донбасі? І чи можливо прибрати представників Росії з моніторингової місії на Сході України? Про це «День» поговорив з юристом-міжнародником, професором Володимиром ВАСИЛЕНКОМ:

— Щойно стало відомо, що в місії спостерігачів ОБСЄ задіяні представники Росії, — то стало зрозуміло, що вона приречена на невдачу і буде спрямована проти інтересів України. Представник держави, яка втягнута в конфлікт, не може бути суддею у власній справі. Українці також не повинні бути в подібних місіях, й їх там немає. Тоді з якого дива до цих спостерігачів включені росіяни? Це — неправильний підхід.

Виключити росіян з моніторингової місії ОБСЄ неможливо та й вони ніколи не погодяться на це. Навпаки, вони будуть нападати і посилатися на правила Організації, в якій всі рішення ухвалюються консенсусом.

Найкращим у вирішенні цього питання був би «женевський формат» (Україна—ЄС—США—Росія. — Ред.). ЄС, між іншим, також може формувати моніторингові місії, так само як і ООН. До речі, незважаючи на те, що Росія має право вето в Раді Безпеки ООН, я би звернувся до Радбезу з пропозицією надіслати на Схід України миротворчу місію ООН. У цієї організації є досвід в проведенні таких місій і ООН могла би бути якраз успішною, якщо її розташувати по всій лінії кордону.

Звичайно, Росія відмовиться, але це знов свідчитиме про її небажання врегулювати ситуацію мирним шляхом, відмовитися від продовження агресії.

Місія ООН могла би стати альтернативою ОБСЄ. І це також було би випробовуванням доброї волі Росії. Це відповідало би загальновизнаним принципам і методам врегулювання. Якщо на двосторонньому рівні переговори учасників конфлікту не дають результату, то запрошують третю, нейтральну сторону. Зараз саме той випадок.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: