Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

Монгольський інтерес

13 січня, 2004 - 00:00


Співробітництво з віддаленими країнами завжди стикається з об’єктивними труднощами. Проте розвитку відносин України та Монголії сприяє вже те, що монгольський президент Нацагійн Багабанді здобув вищу освіту в Одесі. Монголія — одна з небагатьох країн, з якими Україна має безвізовий режим. Під час торішнього візиту Президента Кучми до Улан-Батора пріоритетними сферами співробітництва було названо машинобудування, енергетику, геологію та гірничодобувну промисловість, металургію, транспорт й агропромисловий комплекс. Втілювати досягнуті домовленості в життя повинні Посольство України в Пекіні, що за сумісництвом представляє інтереси нашої країни і в Монголії, а також Почесний консул України в Монголії Пуревсамбуу Батсайхан, який днями відвідав Київ разом із делегацією товариства дружби «Монголія — Україна» і зустрівся з кореспондентом нашої газети. Випускник Московського державного інституту міжнародних відносин пан Батсайхан заявив, що Монголія цілком підтримує вступ України до СОТ, і поділився своїм баченням перспектив українсько-монгольських відносин.

— Які завдання двосторонніх відносин ви б назвали пріоритетними?

— Політичні відносини між нашими країнами досягли вищого ступеня розвитку — минулого та позаминулого року президенти України та Монголії обмінялися взаємними візитами. На цей рік заплановано провести в Києві четверте засідання міжурядової комісії. Торгово-економічне співробітництво між Україною та Монголією поки що не відповідає потенціалу, хоч і щорічно зростає. У 2002 роцi товарообіг становив лише $11 млн., 2001 — $7 млн.

Основна стаття поставок із Монголії до України (98%) — плавиковий шпат. Великі можливості для співпраці існують у гірничодобувній галузі, будівництві, розвитку інфраструктури Монголії, енергетиці, освіті. Багато наших фахівців здобули середню спеціальну та вищу освіту в Україні за часів СРСР. Монгольські студенти навчаються в Україні й сьогодні.

— Чи зроблено вже конкретні кроки для участі України в розробці рудників і видобутку золота на території Монголії?

— Ми досягли попередньої домовленості з цього питання. Важливо, що для співпраці України та Монголії вже створено договірно-правову базу. Підписано угоди про уникнення подвійного оподаткування, про підтримку й захист інвестицій, а також низку документів на міжвідомчому рівні. Активній реалізації можливостей, за словами бізнесменів, заважає велика відстань між нашими країнами. Але вважаю, що цю проблему можна вирішити. Головна перешкода активізації співпраці — брак інформації, а також певні фінансові труднощі. Потрiбно регулярно організовувати зустрічі представників ділових кіл, обмін міністерськими делегаціями. Ми запрошуємо українські компанії брати участь у галузевих виставках, які проходять у Монголії. Я готовий сприяти розвитку подібної співпраці. Хоча найближче до нас Китай та Росія, Україну в Монголії також сприймають як сусіда.

— Чи означають ваші слова, що у традиційно близькій до Радянського Союзу Монголії сьогодні сприймають Україну як самостійну державу, окрему від Росії країну?

— Звичайно. Ми поважаємо суверенітет, незалежність і територіальну цілісність України, так само, як Україна поважає нас.

— Як Почесне консульство України представляє нашу країну в Монголії?

— Моє головне завдання — захищати інтереси України й українських громадян у Монголії, і звісно, розвивати двостороннє співробітництво в усіх галузях. За неофіційними даними, сьогодні в Монголії живуть близько 1200 українських підданих — навчаються, працюють у різних галузях, у тому числі в гірничодобувній, будівельній. Українські фахівці чудово себе зарекомендували, дехто посiдає вищі керівні посади. Я хотів би, щоб активно створювалися українсько-монгольські компанії, українські фірми працювали в Монголії, де сьогодні багато російських і спільних із Росією підприємств.

Ми сподіваємося в найближчому майбутньому підписати угоду про співробітництво у сфері культури. Одне з першочергових завдань — проведення днів культури України в Монголії, а також організація виставки українських товарів. Можливо, цього року буде відкрито торгове представництво України в Улан-Баторі. Активізації двосторонніх відносин сприятиме й призначення міністерством закордонних справ Монголії почесного консула в Україні.

— На якій стадії перебуває розгляд питання про режим вільної торгівлі між Україною та Монголією?

— Проект угоди перебуває на стадії вивчення. Сподіваюся, що його обговорять на четвертому засіданні міжурядової комісії.

— Як розвивається військово-технічне співробітництво?

— Напередодні нового року було підписано угоду між оборонними відомствами двох країн, і парламент Монголії вже її ратифікував, тож попереду — плідне співробітництво. Напрямів для нього багато — модернізація й поставка військової техніки, навчання, підвищення кваліфікації монгольських фахівців, спільні навчання.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, фото Михайла МАРКІВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ