Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

ОЧIКУЮЧИ...

Костянтин ГРИЩЕНКО: «Я не бачу жодних проблем у тому, що місію може бути продовжено»
15 жовтня, 2013 - 20:21
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Спільна економічна зона від Лісабона до Луганська... Рефрен, який визначає роботу сьогодні в Брюсселі. Учора в стінах Європарламенту стартувала Міжнародна конференція «Угода про асоціацію між Україною та ЄС, зона вільної торгівлі: виклики і можливості для економіки та інвестицій».

У залі — понад півтори сотні журналістів. Лише з України до Брюсселя вчора прилетіли 45 медійників. Відкрив конференцію екс-президент Польщі Александр Квасневський. Вочевидь, його можна назвати ключовою особою вчорашнього дня в Європарламенті. Попри абсолютно оптимістичний виступ, яким він відкрив конференцію, було помітно, що він дуже хвилюється. Квасневський повинен був того ж дня одразу після виступу відзвітувати про роботу комісії Кокса — Квасневського. Звіт мав відбутися о 17.30 за місцевим часом.

Є декілька ключових тез виступу, на яких було б доречно наголосити. По-перше, Квасневський запевнив, що сам беззастережно вірить у те, що Вільнюський самміт завершиться підписання Угоди про асоціацію. Цитуючи єврокомісара з питань розширення та європейської політики сусідства Штефана Фюле про безальтернативність підписання Угоди, Квасневський запевнив: «Із задоволенням можу сказати, що досягнуто визначного прогресу в питаннях реформування правової системи в Україні. Зокрема, новий КПК, нові положення про адвокатуру і прокуратуру. Також ми побачили готовність внести зміни в роботу виборчої системи в Україні й виправити ті недоліки, які були помічені європейськими спостерігачами». Квасневський також наголосив: «Ми спілкуємося з українською владою і сподіваємося, що зможемо знайти рішення, пов’язане з необхідністю проведення операції пані Тимошенко. І я думаю, що ми зможемо знайти такий спосіб, обґрунтований з правової точки зору і такий, що влаштовує всіх». Олександр Квасневський на прес-брифінгу також повідомив, що місія Кокса-Квасневського продовжить працювати в Україні.

Але здається, що серед євродепутатiв дедалі більше таких, які вважають, що інтереси України не повинні залежати від питання долі одного політика, чия біографія, до того ж, далеко неоднозначна.

Віце-прем’єр-міністр України Костянтин Грищенко вважає, що наявна політична ситуація містить один важливий аспект, який «дасть змогу привести Україну до ЄС у цілісності — це лідерство Президента Януковича». За його словами, Янукович має рейтинг і на Сході й на Заході та використовує це як перевагу в тому, щоб об’єднати суспільство у питанні євроінтеграції. Хоча, як зауважив Грищенко, цим Президент до певної міри ризикує своєю політичною репутацією. Вочевидь, це натяк на падіння рейтингу Януковича серед «проросійського» електорату. Другий аспект, на якому наголосив Грищенко — те, що політичні сили в Україні наразі зуміли досягти консенсусу. «У нас зараз є якщо не консенсус, то альянс щодо різних питань», — сказав він.

Віце-прем’єр також наголосив на тому, що «за дуже короткий період часу ми зробили більше, ніж за 10 років до цього. Але не тому, що ми не хотіли цього робити, а тому що не було консенсусу».

Грищенко також наголосив: Україна дуже сподівається, що європейська солідарність поширюватиметься й на Україну. «Ця солідарність повинна включати й Україну. Солідарність для нас є дуже важливою. І нам потрібна вона не лише у формі порад, а й на практиці. Перед нами постає дуже багато питань фінансових, зокрема. Я переконаний, що нам допоможе вирішити їх співпраця з МВФ, із Єврокомісією. Я зараз маю на увазі десяту частину того, що може зробити ЄС для України». Говорячи про майбутнє України, Костянтин Грищенко наголосив, що «майбутнє — це членство в ЄС». «Це (Угода про асоціацію. — Ред.) буде допоміжним для всіх... На сьогодні ми концентруємося на асоціації, але хочемо бачити кінцеву мету — членство», — зауважив віце-прем’єр-міністр.

Водночас, говорячи про місію Кокса — Квасневського, Грищенко сказав: «Я не бачу жодних проблем у тому, що місію може бути продовжено. Ця місія не спрямована на піар того чи іншого політичного діяча. Вона спрямована на те, щоб краще розуміти різні обставини, які необхідно враховувати при вирішенні будь-якої системної або навіть партикулярної проблеми. Це політичні діячі, які мають великий досвід, велику толерантність. Квасневський чудово знає і українські реалії, оскільки він відвідував нашу країну більше, ніж будь-хто з політичних лідерів світу. Тому продовження місії може бути тільки на користь України». Костянтин Грищенко також наголосив, що не бачить жодного негативу в тому, що «людина, яку поважають у Польщі, Європі та Україні, кілька разів приїжджала до України».

ГОЛОС IЗ FAСEBOOK

Валерій ЧАЛИЙ, заступник керівника Центру Разумкова:

«Скоріше за все, місія Кокса — Квасневського ще продовжить роботу, питання виходу з тюрми Юлії Тимошенко зависло, Віктор Янукович тягне час, deadline остаточної оцінки з боку ЄС готовності України до підписання УА постійно відсувається (початок вересня, 15 жовтня, 21 жовтня, 18 листопада). Простіше, мабуть, Вільнюський саміт перенести (ні, я до цього не закликаю), ніж спрогнозувати, коли вже нарешті в Україні зірки зійдуться. І це є велика політика? Як на мене, все це — непередбачуваність, нестабільність і безвідповідальність».

Про перебіг конференції за результатами місії Квасневського і Кокса читайте в найближчих номерах «Дня».

Алла ДУБРОВИК, «День», Київ — Брюссель
Газета: 
Рубрика: