Безлад не створює порядку. Якщо око зодчого — хаос, будівля буде Вавилонською вежею.
Віктор Гюго, французький письменник

Опала iракських фаворитів

Ахмеду Чалабі загрожує арешт
10 серпня, 2004 - 00:00
ФОРТУНА ВІДВЕРНУЛАСЯ ВІД ОПОЗИЦІЙНОГО ЛІДЕРА / ФОТО РЕЙТЕР

Колишній член Тимчасової ради правління Іраку Ахмед Чалабі потрапив у немилість. Днями іракський суд видав ордер на арешт Чалабі та його небожа Салема, який повинен був очолювати трибунал судового процесу над екс-президентом Іраку Саддамом Хусейном. Обидва ордери підписано призначеним американцями суддею Зухейром аль-Малікі. Ахмеда Чалабі підозрюють у підробці грошей, його ж небожа — в організації убивства одного з керівників міністерства фінансів Хайтема Фадхіля. Обидва Чалабі відкидають будь-які звинувачення, називаючи їх безглуздими та безпідставними. Ахмед Чалабі, який на момент видання ордеру перебував у Тегерані на економічній конференції, заявив у інтерв’ю Сі-Ен- Ен, що незважаючи на сумнів у справедливості іракської системи правосуддя, він обов’язково повернеться додому. Вашингтон поки що відмовився коментувати таку опалу Чалабі, пославшись на самостійність іракської влади у прийнятті рішень.

Родину Чалабі справді можна назвати «зірковою». Не так давно Ахмед Чалабі, давній опозиціонер режиму Саддама і голова Іракського Національного Конгресу був одним із найбільш бажаних Сполученими Штатами наступників Хусейна. Були сподівання побачити його як на посту прем’єр- міністра, так і в кріслі президента. Однак Чалабі, незважаючи на опозиційність та імідж шиїтського популіста, залишився непопулярним серед іракців. У результаті після отримання Іраком суверенітету він опинився за межами кабінетів проміжного уряду. До цієї поразки долучилася і втрата довіри збоку Вашингтона. США нещодавно звинуватили Чалабі в передачі таємної інформації сусідньому Ірану та у привласненні коштів, що виділялися Конгресом США на підтримку іракської опозиції. Ім’я Ахмеда Чалабі не вперше пов’язують із фінансовими махінаціями. У 1992 році суд Йорданії заочно засудив його до 22 років ув’язнення за обвинуваченнями в банківських махінаціях на суму в $200 млн., пов’язаних із банкрутством Petra Bank, одного з найбільших йорданських банків. Тоді Чалабі виїхав до Лондона й уник покарання.

Що стосується молодшого Чалабі, то його вважають однією із центральних політичних фігур Іраку. Уродженець Багдада, він отримав освіту в Йелі та Колумбійському університеті за спеціальностями юриспруденція та міжнародні відносини. По поваленню режиму Саддама Хусейна був радником у Тимчасовій раді правління та одним із десяти членів комітету, що займався розробкою перехідного законодавства Іраку. Якщо звинувачення в організації убивства будуть доведені, не виключено, що Салема Чалабі чекає смертна кара, днями відновлена в Іраку.

Віра КОВТИХА, «День»
Газета: 
Рубрика: