Війна - не продовження політики, а поразка політики.
Ганс фон Зект, німецький державний і політичний діяч

Польща, Україна, Грузія і США протестують проти продажу «Містралів». Франція не реагує

Експерт: Месидж made in France асоціюватиметься із Севастополем і анексією Криму
22 травня, 2014 - 11:41
Польща, Україна, Грузія і США протестують проти продажу «Містралів»
ФОТО РЕЙТЕР

У світі останніх подій, анексії та окупації Криму й небажання Кремля деескалувати ситуацію на сході України, в центрі уваги багатьох ЗМІ не менш важлива тема — контракт з поставки Францією вертольотоносців Росії. Як відомо, ще 2011 року Париж і Москва підписали контракт на суму 1,2 млрд євро на поставку чотирьох вертольотоносців класу «Містраль». Тоді проти цього виступили Грузія, балтійські країни, деякі країни Центральної та Східної Європи. Тодішній президент Франції Ніколя Саркозі знехтував цими застереженнями й підписав контракт, який, за його словами, був свідченням партнерства між країною— членом НАТО і Росією. І на його рішення не вплинуло навіть те, що Москва не виконала угоди Саркозі — Медведєв. Очевидно, для Саркозі більше важило завантаження французької верфі й, таким чином, отримання більше голосів на президентських виборах 2012 року.

За повідомленням західних ЗМІ, уряд США постійно наполягав на тому, щоб Франція не підписувала контракт з Росією. Навіть у середині квітня держсекретар Керрі вів розмову з Фабіусом, коли той відвідував США, про необхідність скасування цього контракту. Та все марно. Президент Франції Франсуа Олланд заявив на це, що контракт залишається чинним, і остаточне рішення про відправку першого готового корабля буде ухвалено в жовтні.

І така «рішучість» викликає здивування. Адже події в Україні продемонстрували, що агресивна щодо свого сусіда Росія аж ніяк не може бути партнером НАТО.

Днями в Києві та Варшаві відбулися акції протесту проти продажу французьких військових кораблів «Містраль» Росії. Протестувальники вважають, що такі дії французької влади є «ганебними, негідними країни, що декларує свою відданість ідеалам демократії».  На одному з плакатів запитання: «Чому ви хочете нас вбивати?». На іншому — твердження: «Підтримувати Росію, щоб вбивати українців, — сором для Франції!» Протестувальники поставили навпроти посольства Франції басейн із червоною рідиною, яка символізувала кров. У ньому плавали іграшкові кораблики.

Директор програм з питань зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник в коментарі «Дню» сказав, що час, який залишається до передачі першого вертольотоносця «Владивосток», має бути використано для того, щоб уряд Франції подумав над тим, наскільки економічний ефект цієї угоди переважає безпековий. І про те, яких наслідків слід очікувати, якщо другий вертольотоносець матиме назву «Севастополь».

«Це буде свого роду пляма на репутації Франції. Тому що корабель французького виробництва матиме назву, яка асоціюється з анексією та окупацією Криму. Оскільки ці два «Містралі» є фактом, то акцент треба робити на тому, що наступні два підуть на Арктику. І якщо в Криму присутність «Містралю» має символічний характер, то там, з огляду на те, яка напруженість наростає в Арктиці, існує велика ймовірність, що ці кораблі через п’ять-десять років можуть бути використані проти військових НАТО. І головне, що месидж made in France асоціюватиметься з Севастополем і анексією Криму», — наголосив експерт.

Микола СІРУК, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments