Нації, де переважають «нейтральні»... неминуче засуджені на смерть і рабство.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

«Троянський кінь» від Путіна

Як нашу перемогу не перетворити на поразку
12 серпня, 2014 - 18:55
«Троянський кінь» від Путіна
ФОТО REUTERS

Ситуація з так званим «гуманітарним конвоєм» Російської Федерації в Україну все більше нагадує детектив. Більше того, все виглядає так, що Росія, яка є агресором, не лише хоче отримати бонус завдяки цій акції, але водночас прагне нав’язати Україні свій порядок денний.

З одного боку, російський президент Володимир Путін в односторонньому порядку, як кажуть, довів до відома президента Єврокомісії Жозе Баррозу про відправку цієї допомоги за згодою Міжнародного Червоного Хреста. З іншого боку, в Україні заявляють, що нічого не знають про цей «гуманітарний конвой», оскільки російська сторона не узгоджувала це питання з українською владою. Зокрема, речник МЗС України Євген ПЕРЕБИЙНІС сказав «Дню»: «У нас немає достеменної інформації, яким чином і за яким сценарієм російська сторона має намір надати цю гуманітарну допомогу». Він також наголосив, що «саме Україна має визначати, як, коли і куди гуманітарну допомогу буде направлено. І звичайно, не може бути мови про будь-який іноземний супровід цієї допомоги». 

Заступник голови Адміністрації Президента Валерій Чалий також заявив, що  українська влада не чекає на жодні «гуманітарні конвої» з Росії. «Йдеться про ініціативу Президента України про міжнародну гуманітарну допомогу для населення Луганська за участі ЄС, США, Німеччини, інших партнерів. Росія може долучитися», — написав він на своїй сторінці у Facebook. За його словами, Росія може долучитися до допомоги, але «згідно з міжнародними нормами, законами України, через контрольовані нами пункти перетину кордону під егідою Міжнародного Комітету Червоного Хреста».

Проте прес-секретар Путіна Пєсков заявляє, що домовленості щодо гуманітарної допомоги були досягнуті з Києвом у неділю (!)

...А українці дізналися про це від російського президента. Більше того, ніхто в Україні не пояснив, чому ми вирішили прийняти допомогу від агресора. «Щось явно не в порядку з комунікацією в нашій державі», — зазначила директор Інституту світової політики Альона Гетьманчук на сторінці Facebook.

І тут з’являється заява Леоніда Кучми про те, що гуманітарна допомога Луганську, спрямована Росією під егідою Міжнародного Комітету Червоного Хреста, перетне українсько-російський кордон на митному посту в Харківській області! В інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна» другий президент повідомив, що «на засіданні контактної групи в понеділок було вирішено, що гуманітарна допомога пройде через Харківську область, маршрут до Луганська також визначено. І допомога буде під егідою Міжнародного Червоного Хреста, а колону супроводжуватимуть представники ОБСЄ».

І тут виникає запитання, чому саме Кучма інформує про таке делікатне питання, а не Адміністрація Президента. Більше того, на Банковій так і не пояснили, чому саме Кучма, за яким тягнеться шлейф невирішених судових справ, бере участь у втаємниченій контактній групі з вирішення проблем Донбасу.

Відомий український політик та громадський діяч Левко Лук’яненко з цього приводу чітко відзначив: «Не можна було доручати Кучмі таку відповідальну місію. Це абсолютно неправильно! Дехто каже, що для вирішення проблем на Донбасі можна піти на змову навіть з дияволом. Але вони не розуміють, що якщо йдеш на змову з дияволом, то вирішиш не свої завдання, а його».

Тим часом у Міжнародному Комітеті Червоного Хреста (МКЧХ)  відзначають, що перш ніж ця ініціатива з відправки гуманітарної допомоги може бути реалізована, потрібно уточнити практичні деталі цієї акції. Про це, зокрема, зазначив голова операцій МКЧХ у Європі та Центральній Азії Лоран Корбас у прес-релізі, опублікованому вчора на сайті організації.

«Сьогодні представники МКЧХ зустрілися з українським і російським посадовцями і ухвалили документ, який визначає, як така операція може мати місце. Це включає в себе згоду всіх сторін, що МКЧХ буде дозволено доставити допомогу з належним дотриманням основних принципів нейтралітету, неупередженості та незалежності. Документ також передбачає, між іншим, що до початку операції МКЧХ має отримувати без невиправданої затримки від влади Російської Федерації всі необхідні деталі, що стосуються допомоги, в тому числі обсягу та типу елементів, а також вимоги щодо транспорту і зберігання», йдеться у прес-релізі.

В українському представництві Червоного Хреста «Дню» пояснили, що коли організовують доставку гуманітарного вантажу від іншої країни, до них мають звертатися за допомогою, аби волонтери допомогли з розвантаженням. Тоді відповідальність за таку поміч лягає і на плечі червонохресного товариства. Та у випадку з Росією таких звернень наше товариство не отримувало. 

«Із самого початку до товариства в Україні ніхто не звертався з цього питання. Лише Сергій Лавров звертався до МКЧХ з проханням надати сприяння у доставці гуманітарної допомоги, але Росії було висунуто умови, що вантажі повинні бути без усякого конвою, склад вантажу мають узгодити з тією країною, куди його направляють. Єдині, хто його можуть супроводжувати, це волонтери Червоного Хреста. Це ціла процедура, якщо її буде витримано, буде добре для наших людей, — коментує Валерій Серговський, завідувач міжнародного відділу Товариства Червоного Хреста України. — Та головна проблема — безпечний доступ до місць призначення допомоги. Для цього треба, щоб усі сторони домовилися про зупинення бойових дій. Але як це зробити і з ким домовлятися?»

І вчора більш-менш ситуацію з «гуманітарним конвоєм» пояснили в РНБО. Речник інформцентру РНБО Андрій Лисенко заявив на брифінгу, що жодна несертифікована Червоним Хрестом колона гуманітарної допомоги на територію України не потрапить. За словами пана Лисенка, впродовж тижня експерти Червоного Хреста мають визначити потреби громадян східних областей України в допомозі, і лише після цієї оцінки буде організовано надання допомоги. «Поки не буде ухвалено рішення щодо кількості, місця призначення і маршруту доставки гуманітарного вантажу, в Україні він не з’явиться», — сказав пан Лисенко.

Однак досі з українського боку ніхто так і не пояснив, навіщо нашій країні приймати гуманітарну допомогу від агресора. І тим більше, що це може мати вигляд своєрідного «троянського коня». Принаймні такі побоювання висловлюють за кордоном. Зокрема, у Франції підозрюють, що відправлений до України російський «гуманітарний конвой» може виявитися лише прикриттям для встановлення довгострокової військової присутності Росії на сході України. Про це заявив учора вранці в інтерв’ю радіо France Info міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус. «Ми повинні бути вкрай обережними», — наголосив він. На його думку, російські війська, які було зібрано на кордоні з Україною поблизу Донецька та Луганська, можуть скористатися «гуманітарним приводом» для вторгнення та поставити Захід перед здійсненим фактом. Так званий гуманітарний конвой, акцентував французький міністр, можливий лише за дозволом Червоного Хреста.

Подібні ж побоювання висловила напередодні речник Державного департаменту США Марія Гарф. «Росія не має жодного права втручатися в українські справи без дозволу на це з боку Києва», — наголосила Гарф. США скептично ставляться до запланованої міжнародної місії допомоги на сході України, тому що в ній візьме участь Росія. Це дає привід для занепокоєння, що Москва використає її для військового втручання, акцентувала речниця Держдепартаменту. За її словами, США мають намір ретельно спостерігати за російськими діями, тому що Росія зібрала на українському кордоні значні сили.

Відтак виникає питання: чому б Києву взагалі не відмовитися від такого «гуманітарного подарунка» північного сусіда? Тим більше, що попередній досвід на Південному Кавказі свідчить про те, що така «допомога» погано закінчувалася.

Про це попереджає колишній радник президента Путіна Андрій Ілларіонов. «Нині покійний Едуард Шеварднадзе свого часу змушений був дати згоду на розміщення російських «миротворців» і «конвоїв МНС» на території Грузії. В результаті керована ним країна тимчасово втратила два регіони — Абхазію і Південну Осетію. Керівництву України не слід забувати, що компроміс з агресором від агресії не рятує. Він лише погіршує ситуацію, що склалася. Згода на операції за участю російського «гуманітарного конвою» означає добровільну здачу і подальше «отконвоірованіє» під чужу юрисдикцію частини власної території», — наголосив він в інтерв’ю виданню «ГОРДОН».

Будемо сподіватися, що до цього застереження прислухається українська влада і не допустить «троянського коня» від Путіна на територію України і тим самим не дозволить нашу перемогу перетворити на поразку.

Росія з одного боку поставляє «Гради», інші важкі озброєння та бойовиків, створюючи гуманітарну катастрофу на сході України, а з іншого зараз намагається допомогти її вирішити за допомогою «гуманітарного конвою». На Заході уже багато хто називає це «гуманітарною агресію» або «флотилією Газа в Україні».

З іншого боку на цьому тлі дуже дивним виглядають заяви з Банкової, що «гуманітарного конвою» не буде, а потім з’являється заява РНБО, що російську допомогу буде перевантажено на українські вантажівки на пунктах пропуску. А тут ще висувається зі своєю заявою Кучма про те, що гуманітарна допомога пройде через Харківську область до Луганська. Хто уповноважував Кучму говорити це і ставити українську адміністрацію в незручне становище?

«Києву категорично не можна погоджуватися на російський гуманітарний конвой»

Семен НОВОПРУДСЬКИЙ, незалежний журналіст, Москва:

— З одного боку, ідея гуманітарного конвою може бути спробою перевірити можливість вторгнення. З іншого, в Росії зараз починає розгортатися внутрішня пропагандистська тема. У колах поміркованих людей в оточенні президента циркулюється тема про те, що Росії варто взяти участь у миротворчому контингенті ООН. Тобто вперше почали говорити про те, що, можливо, є сенс вводити такий контингент.

Однак навряд чи Росія готова приєднуватися до гуманітарних місій США або Євросоюзу, якщо вони матимуть місце. До того ж російська влада поки що не знає, як відвернути увагу публіки від проблеми України. З іншого боку, воєнна перемога Києва над самопроголошеними республіками зрозуміла, а ось з боку ДНР і ЛНР явно незрозуміла.

В Росії кажуть, що нібито «гуманітарний конвой» (як вони його називають) має підійти до кордонів України 13 серпня, і в ньому не буде військових. Довіра до такої інформації не надто велика. У голові російського президента немає розуміння, як діяти далі. Ідея можливого спрямування миротворців ООН — ознака того, що Росія починає посилено шукати вихід.

На сайті президента Росії взагалі не було жодних подробиць, про що розмовляли Путін з Баррозу. Єдиною людиною, яка сказала, що нібито така місія погоджена, став навіть не Путін, а міністр закордонних справ РФ Лавров. Згідно із заявами, що прозвучали, зокрема, президента Франції Франсуа Олланда, ця місія не погоджена. Більше того, Олланд дав чітко зрозуміти, що Франція розглядає це як спосіб військового вторгнення.

Російські ЗМІ також тиражують заяву федеральної міграційної служби про те, що вона збирається згорнути до вересня пункти тимчасового розселення так званих біженців з України. Це очевидна ознака того, що в Росії намагаються знайти вихід з цієї ситуації до осені.

Що може зупинити «гуманітарну місію» РФ? Це той випадок, коли важливими є публічні заяви. Якщо ця місія відбудеться без узгодження з українською владою, то буде запроваджено нові санкції. Я не думаю, що вони дуже сильно лякають російську владу. Можливо й так, але це навряд чи може зупинити конвой. Принципово важливо, аби всі сторони — Євросоюз, США і українська влада — максимально публічно і злагоджено говорили, що таку місію не погоджено. До цього Росія безуспішно намагалася підняти це питання на Радбезі ООН. Необхідна солідарна позиція: в Росії немає права на введення одноосібного гуманітарного конвою без його узгодження з українською владою. Києву категорично не можна погоджуватися на російський гуманітарний конвой — лише на російський конвой, який буде у складі місій США та ЄС.

Ігор САМОКИШ, «День»

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ