Надмірна спрага влади призвела до падіння ангелів; надмірна спрага знання призводить до падіння людини; але милосердя не може бути надмірним і не заподіє шкоди ні ангелу, ні людині.
Френсіс Бекон, англійський політик, державний діяч, вчений, філософ і есеїст

Як голосують у Норвегії?

Учора в країні фіордів відбулися парламентські вибори
10 вересня, 2013 - 13:35
Фото redigo.ru

Голосування на одній з виборчих дільниць Осло в школі, де навчаються діти віком з 13—16 років, почалося рівно о 9.00. Десяток виборців одразу попрямували до кабінок голосування. У кабінеті на поличках рівномірно розкладено у різних віконцях бюлетені 18 партій, окремо бюлетені для тих, хто голосує проти всіх. Причому після певного проміжку часу працівник на дільниці спеціально поповнює бюлетенями віконця, щоб у виборців не склалося враження, що за якусь партію більше голосують.

Голосування відбувається дуже швидко, виборець заходить в кабінку і обов’язково закриває її шторкою, вибирає бюлетень відповідної партії і якщо бажає, когось може викреслити чи поміняти місцями кандидатів. Але це фактично не грає ролі, оскільки потрібно, щоб 50% виборців зробили теж саме, тоді ця дія матиме ефект.

Завдяки картці виборця, на якій є штрих-код, при його зчитуванні комп’ютерна система моментально перевіряє, чи знаходиться виборець у реєстрі виборців і автоматично відбувається реєстрація голосу даного виборця. Тобто він більше не зможе проголосувати. Також виборець обов’язково повинен продемонструвати своє посвідчення. Це може бути внутрішній паспорт, посвідчення водія або банківська картка, на якій є фотографія.

Тим часом, інша людина за столом ставить печатку на бюлетені, без чого він не буде враховуватися під час підрахунку голосів. І виборцю залишається лише кинути бюлетені. В Осло їх два, крім партійних бюлетенів оранжевого кольору в кабінці для голосування є бюлетені зеленого кольору, які призначені для референдуму. Влада Осло вирішила запитати у виборців, чи проводити Зимову Олімпіаду в столиці Норвегії в 2022 році. Дехто приходить на дільниці зі своїми зеленими бюлетенями. Можна брати з собою і бюлетені партії, але я цього не бачив. Хоча не забороняється взагалі самому розробити свій дизайн бюлетеня, щоб він відповідав стандартам, складався вдвоє і міг читатися сканером.

Дільниці для голосування обладнані для голосування інвалідів, і таких виборців приходило на дільниці чимало. Більшість з них спирається на візок. А один інвалід заїхав на дільницю на інвалідній машині, що рухається завдяки електричному двигуну.

Біля входу в дільниці можна зустріти агітаторів, зокрема Правої консервативної і Лівої ліберальної партій, які тримають у руках пачку бюлетенів своєї партії. Це не забороняється робити в день голосування, головне, щоб не було агітації всередині виборчої дільниці. Також поблизу виборчих дільниць можна зустріти агітаторів за проведення Зимової Олімпіади в Осло. Вони роздають бюлетені зеленого кольору і, що цікаво, коли їм кажеш, що з України, вони зразу відповідають, що ми конкуруватимемо за проведення цих Ігор. До речі, в Осло не всі хочуть, щоб ці змагання відбувалися тут, зокрема, дехто вважає, що це зашкодить довкіллю. Інші ж питають: а хто буде за це платити?

На запитання, за кого голосуватимете чи вже проголосували, більшість норвежців ухиляється від відповіді. Деякі жінки кажуть, що їхній чоловік навіть не знатиме, за кого вона проголосувала. І це робиться, щоб не було скандалу в сім’ї, оскільки чоловік і дружина часто не поділяють однакові політичні погляди.

Більш відкритими до цього є члени партії: вони одразу кажуть, що проголосували за свою партію. Так, зокрема, зробив керівник виборчої дільниці у другій школі, яку відвідав автор у якості спостерігача. Він проголосував за Праву консервативну партію. До речі, за законом журналістам заборонено брати інтерв’ю і фотографувати всередині дільниці.

На іншому пункті голосування, розташованому в спортзалі школі, член виборчої комісії прошепотіла, що вона проголосувала за Трудову партію, пояснивши, що всередині не можна агітувати і говорити, за яку партію хто проголосував. Вона також сказала, що сьогодні небагато людей голосує. Можливо, зробила вона припущення, більше людей прийде після школи, коли батьки будуть забирати своїх дітей. Працівниця також зауважила, цього року більше людей голосували достроково. І як повідомили ЗМІ, достроково проголосувало 800 тис. норвезців. За її словами, завдяки введенню нової автоматизованої системи, голосувати стало значно легше і простіше. Вона також висловила сподівання, що підрахунок голосів буде швидкий, і вона зможе вночі спати. До речі, і тут перед дільницею був представник Правої консервативної партії.

Характерною особливістю цьогорічних парламентських виборів є те, що чимало норвежців іноземного походження голосують за Партію прогресу. Як розповів автору охоронець Джек у Міністерстві місцевого самоуправління і регіонального розвитку, він голосує за цю партію, бо вона обіцяє скоротити податки, поліпшити охорону здоров’я, піклування людей літнього віку, а також скасувати плату за проїзд автомагістралями. Цікавим є те, що батьки Джека, в’єтнамці, втекли у 1980 роках з країни до Норвегії.

Деякі молоді виборці не визначилися за кого голосувати, у цьому зізналася Ана-Лена з цього міністерства. А її інша співробітниця Сірі сказала, що буде голосувати за лейбористів, Робітничу партію, і свої вибір вона робить виходячи з особистості нинішнього прем’єра Єнса Столтенберга.

До речі, сам Столтенберг в інтерв’ю ЗМІ англійською мовою сказав, що за вісім років правління країною уряд довів, що він уміє працювати — стан освіти і охорони здоров’я поліпшується, рівень безробіття є найнижчим у Європі.

Однак опитування свідчать, що переможе Консервативна коаліція, яку тут називають антиіміграційною коаліцією. Це обумовлено тим, що Партія прогресу, яка увійде до складу уряду, виступає за посилення контролю над іміграцією.

Але чи справдяться такі прогнози — стане відомо після завершення голосування о 22 годині за київським часом.

Про те, як завершилися вибори в Норвегії, читайте у наступному числі «Дня».

Микола СІРУК, «День», Осло
Газета: 
Рубрика: