Гідність держави зрештою залежить від гідності особистостей, які її створюють.
Джон Стюарт Мілль, британський філософ, політичний економіст XIX століття

«Золотий шанс» Латинської Америки

Або Що робити, щоб молодь не перетворилася на бомбу сповільненої дії
20 серпня, 2013 - 12:10
14 СЕРПНЯ 2013, РІО-ДЕ-ЖАНЕЙРО. БРАЗИЛІЯ. МОЛОДЬ І ВИКЛАДАЧІ ВИЙШЛИ НА АКЦІЮ ПРОТЕСТУ ПРОТИ ПОГАНИХ УМОВ НАВЧАННЯ В ШКОЛАХ І ЗАКЛИКАЛИ ВЛАДУ ПОЛІПШИТИ УМОВИ ПРАЦІ, ПІДВИЩИТИ ЯКІСТЬ ОСВІТИ ТА ЗАРОБІТНУ ПЛАТУ / ФОТО РЕЙТЕР

У руках Латинської Америки наразі унікальний скарб — 36 мільйонів хлопців і дівчат. Якщо ними знехтувати і не інвестувати в їхнє навчання та професійну підготовку, молодь може перетворитися на бомбу сповільненої дії. Таким був основний лейтмотив першої Міжнародної конференції з питань народонаселення і розвитку в країнах Латинської Америки та Карибського басейну, що відбулася цього тижня в Монтевідео.

Латинська Америка переживає нині «демографічний бум», і, незважаючи на падіння народжуваності, більша частина регіону складається з економічно активного населення віком від 15 до 59 років.

Це стало можливим завдяки високому рівню народжуваності упродовж останніх десятиліть. Але «демографічний бум» має тимчасові обмеження. Тому якщо зараз країни Латинської Америки і Карибського басейну не зуміють належним чином підготувати молодь у професійному плані, то регіон не зможе в майбутньому ефективно вирішувати проблему старіння населення.

Ця проблема вимагає термінового вирішення, оскільки влада залишається у великому боргу перед латиноамериканською молоддю. Ось лише деякі тривожні дані, які було оприлюднено на конференції. Понад 30% дівчат віком до 20 років уже стають матерями. Одна з п’яти молодих осіб у регіоні ніде не навчається і не працює.

На думку Дірка Ясперса, керівника демографічного відділу народонаселення Економічної комісії для країн Латинської Америки і Карибського басейну (ЕКЛАК), упродовж останнього десятиліття відбувається значне старіння: зменшується чисельність населення віком до 15 років і збільшується населення регіону віком 65 років і старше.

Як очікується, 2020 року розрив між економічно активним населенням і пенсіонерами значно зросте. З кожним роком старіння населення буде дедалі помітнішим.

У деяких країнах, таких як Куба і Чилі, кількість утриманців постійно зростає. У Болівії і Гватемалі цей процес менш помітний, лідери цих країн повинні якнайшвидше скористатися «золотим шансом», який їм дає молодь.

Експерти ЕКЛАК упевнені, що в регіоні зростатиме число економічно неактивного населення, унаслідок чого відбудеться збільшення навантаження на працездатне населення. У зв’язку з цим на перший план виходить завдання щодо підвищення продуктивності, збільшення інвестицій в освіту, створення нових робочих місць.

МАТЕРІ-ПІДЛІТКИ

«У Латинській Америці близько 30% жінок — матері в підлітковому віці. Лише африканські країни перевершують за цим показником Латинську Америку», — повідомила виконавчий секретар ЕКЛАК Алісія Барсена.

На її думку, зростання кількості випадків підліткової вагітності важко пояснити, оскільки в регіоні впродовж уже багатьох років ведеться активна компанія з пропаганди контрацепції. Незважаючи на це, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в середньому близько 20% пологів у Латинській Америці припадає на дівчат віком до 20 років. Спостерігається тенденція зростання кількості небажаних вагітностей серед дівчат-підлітків.

Підліткова вагітність є однією з найбільших проблем у регіоні, і це пов’язано з низьким рівнем життя.

«Відсоток матерів-підлітків, які живуть у бідних сім’ях, у п’ять разів вищий, ніж у сім’ях зі звичайним достатком», — зазначила виконавчий секретар ЕКЛАК.

У сфері освіти лише половина учнів середніх шкіл їх закінчує. Понад 50% випускників середніх шкіл не мають базових навичок, що відповідають вимогам працедавців. Такі дані дослідження, проведеного інвестиційним фондом Міжамериканського банку розвитку.

У доповіді наголошується, що в країнах Латинської Америки і Карибського басейну проживає близько 32 млн молодих людей віком від 15 до 29 років. Кожен п’ятий із них ніде не навчається і не працює. За оцінками експертів, латиноамериканський регіон налічує близько 148 мільйонів осіб віком від 15 до 29 років.

БАЧЕННЯ МАЙБУТНЬОГО

У Латинської Америки є «золотий шанс» для того, щоб скористатися унікальною можливістю, яку їй надає молодь. Необхідно інвестувати в молодих людей і таким чином забезпечити краще майбутнє регіону, заявив на форумі спецпосланець у справах молоді Генерального секретаря ООН у справах молоді Ахмад аль-Хіндаві.

Нинішні проблеми Латинської Америки сягають своїм корінням у минуле, коли наприкінці минулого століття політики відкладали вирішення проблем, що стояли перед ними, на майбутнє. Демографічний бум і старіння населення висувають нові виклики, які необхідно буде вирішувати в середньо- і довгостроковій перспективі.

Слід зазначити, що лідери країн Латинської Америки починають усвідомлювати проблеми, які стоять перед ними. Приходить розуміння того, що економіки країн, що розвиваються, які покладаються здебільшого на сировину, повинні реінвестувати гроші в молодих людей, оскільки це роблять Південна Корея і В’єтнам.

Латинська Америка повинна скористатися своєю демографічною перевагою і на ділі, а не на словах забезпечити гідну освіту молоді, дати їй можливість створювати свій власний бізнес, полегшити доступ до кредитів.

Від успіху або невдач молодих людей залежатиме майбутнє регіону.

ВВС World, Великобританія, 16 серпня 2013 року, переклад ИноСМИ.ru

Алехандра МАРТІН
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ