Немає людини, яка б не любила свободу; але справедлива людина вимагає її для всіх, а несправедлива – лише для себе
Карл Людвіг Берне, німецький публіцист і письменник, поборник емансипації євреїв.

«Альянс чекає можливості навчитися з досвіду України»

Які теми були в фокусі дискусії щодо дій України та країн-членів НАТО в умовах нестабільності на Київському безпековому форумі
13 квітня, 2018 - 16:12
Фото: twitter.com/MVS_UA

Другий день Київського безпекового форуму стартував із дискусії на тему: "Україна та союзники: спільні дії в умовах нестабільності". Варто зазначити, що учасники цієї панелі звернули особливу увагу на перспективи та незмінний курс на членство України в НАТО, ЄС, а також на необхідності продовжувати реформи в Україні. 

Наприклад, у вступному слові екс-прем'єр-міністр України Арсеній ЯЦЕНЮК зазначив, що ця панель присвячена безпеці України, тому, як союзники допомагають їй позбутися російської військової присутності і відновити територіальну цілісність України та про те, яка роль України в збереженні миру в Європі та світі. Він також висловив сподівання, що Україна посяде своє місце за столом країн-членів НАТО. Незмінний курс України на вступ до Альянсу підтвердив глава РНБО Олександр Турчинов і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Також доповідачі часто згадували про нещодавній випадок із отруєнням Сергія і Юлії Скрипалів у Солсбері і відзначали важливість солідарної реакції світу на нього.

УКРАЇНСЬКИЙ ДОСВІД - ДЛЯ НАТО

Першою з промовою виступила заступник Генсека НАТО Роуз Геттемюллер, яка наголосила, що зараз триває гарячий конфлікт на Донбасі, відбуваються кібератаки, дезінформація, втручання в вибори, використання хімічної зброї, за якими стоїть РФ. "Я знаю, що Україна навчилася, як відбиватися від цього. Один експерт сказав мені минулого вечора, що Україна тепер отримала вакцинацію від дезінформації", - наголосила заступник генсека. Вона також додала, що Альянс чекає можливості навчитися з досвіду України.

Геттемюллер звернула увагу на те, що варто робити для того, щоб захиститися від гібридних і асиметричних загроз. "Ми маємо бути більш обізнаними, готовими,  стійкими до атак, готовими відповісти - можливо, асиметрично" - сказала вона і додала, що потрібно також краще використовувати відкриті джерела, соцмережі, співпрацювати в регулюванні кризових ситуацій, проводити спільні навчання, тренування, обмінюватися інформацією. Вона відзначила, що треба протистояти хімічній, бактеріологічній, ядерній зброї. Насамкінець представниця НАТО подякувала Києву за те, що він долучився до країн-членів Альянсу та партнерів, відповівши на випадок із отруєнням подвійного екс-шпигуна Сергія Скрипаля. За її словами, солідарність України високо цінують.

САНКЦІЇ - НЕ ДАРУНОК, А ЗАСІБ ЗАХИСТУ ВСІЄЇ ЄВРОПИ

Досить сильним і насиченим був виступ Секретаря Ради національної безпеки та оборони Олександра ТУРЧИНОВА. Він зазначив, що російська агресія проти України триває вже четвертий рік, при цьому ворог "не гребує навіть проведенням диверсій і терактів" у центральній частині нашої держави. Він зазначив, що домовленість про режим припинення вогню на час Великодніх свят взагалі не була реалізована і жодного дня не дотримувалася, навпаки було зростання кількості обстрілів і зафіксовано використання забороненої Мінськими угодами важкої зброї. Тільки за останню добу було 66 обстрілів, внаслідок яких один військовий загинув, один отримав поранення.

Турчинов сказав, що "світ сьогодні балансує на межі конфлікту". Він навів детальні дані щодо того, яка чисельність російських військ може бути задіяна проти України. За його словами, "це війська, готові до ведення масштабної континентальної війни". "Разом проти нашої держави можуть уже сьогодні бути задіяні майже 260 тис. російських військовослужбовців, 3.5 тис. танків, 11 тис. броньованих машин, близько 4 тис. артилерійських систем, понад 1 тис. реактивних систем залпового вогню", - пояснив Турчинов. При цьому він навів приклад Сирії, порівнявши, що в цій країні знаходиться військовий контингент РФ чисельністю всього 3.5 тис. людей. "І ми бачимо, як наші стратегічні партнери - США і Великобританія - які, до речі, були гарантами нашої політичної безпеки і недоторканності наших кордонів, відповідно до Будапештського меморандуму, сьогодні підтягують потужний флот, готові до рішучих дій, - сказав він і додав: - Я не хочу нікого образити, але я не пам'ятаю ні американський, ні британський флоти в лютому 2014 року, коли розпочалася агресія проти нас у Криму. І я хочу поставити питання, болісне для нашої держави: а коли Росія кине ці армії проти нашої держави, з'явиться цей флот у Чорному морі? На жаль, я переконаний, що наші партнери не дадуть нам на це відповіді". Втім він подякував союзникам України за підтримку і продовження санкцій.

Згадав доповідач і про газопроводи Північний потік-2 і Турецький потік - теми, що є досить болючими та обговорюваними. "Коли однією рукою ми говоримо про продовження санкцій, а іншою підписуємо угоди щодо створення реальної небезпеки, в тому числі військової для своїх партнерів, я не бачу тут жодної логіки та здорового сенсу", - додав він. Турчинов підкреслив, що санкції - це не дарунок для нашої країни, це елементарні заходи захисту Європи проти нарощування військового потенціалу такої агресивної держави, як Росія.

КИЇВ ЧЕКАЄ НА КОНКРЕТНІ КРОКИ

Міністр внутрішніх справ України Арсен АВАКОВ під час виступу навів слова  політичної діячки Голди Меїр, яка свого часу зазначила: "В нас була секретна зброя - відсутність альтернативи". "Союз з країнами НАТО та ЄС - це абсолютна правда, але в нас є ще одна дефініція, що знаходиться вище - у нас немає альтернативи на компроміси, які змушують нас позбутися тієї чи іншої частини своєї незалежності", - повідомив глава МВС. "Для нас дискусії та ввічливі розмови з нашими партнерами, які дійсно нам допомагають і яким ми вдячні - це все-таки розмова на межі існування нашої країни", - додав Аваков і наголосив, що для нас дуже важливе надання летальної зброї, "як символ" і конкретні кроки.

УКРАЇНА ЗАХИЩАЄ ПІВДЕННО-СХІДНИЙ ФЛАНГ НАТО І ЗАХІДНОГО СВІТУ

Міністр національної оборони Литви Раймондас КАРОБЛІС підкреслив, що відбиваючи агресію РФ Україна захищає південно-східний фланг НАТО і Західного світу. Він наголосив, що його країна заплатила за своє бажання бути незалежною, але для України ця ціна є ще вищою, бо внаслідок війни тисячі людей загинули і мільйони стали внутрішньо переміщеними особами. За його словами, Європа та США останнім часом "починають прокидатися, усвідомлюючи реальну загрозу, що надходить з Росії" і доброю новиною є те, що Захід нарешті сформував солідарність і єдність відносно агресивних дій РФ. Він наголосив на необхідності практичної підтримки та допомоги Україні.

Втім Каробліс усе-таки згадав про те, що в міжнародної спільноти існує розчарування щодо темпу реформ і боротьби з корупцією. "Українці, пожертвувавши своїми життями, мають високі очікування щодо реформ", - наголосив він. Він також сказав, що необхідно мислити стратегічно та допомагати Україні і підкреслив, що двері НАТО мають залишатися відчиненими. "Ми будемо продовжувати з терпінням і довірою допомагати Україні", - підтвердив він, додавши що це є в інтересах його держави та євроатлантичного співтовариства.

Держсекретар Великобританії у закордонних справах (1995-1997) сер Малькольм РІФКІНД у своєму виступі торкнувся теми Холодної війни, наголосивши, що, на його думку, найближчим часом перспективи її виникнення немає, адже Росія не є наддержавою, якою свого часу був СРСР, тепер її місце посів Китай. Він також наголосив на тому, що зараз Україна набагато більш упевнена та об'єднана країна, незважаючи на ті труднощі, через які проходить.

Наталія ПУШКАРУК, "День"
Рубрика: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments