Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

Бий розслідувачів, рятуй отруйників!

Російські правоохоронні органи та спецслужби порушили справи проти тих, хто надав дані, пов’язані зі злочином проти Навального, незалежним журналістам
2 березня, 2021 - 19:47

Головне слідче управління Слідчого комітету по Санкт-Петербургу порушило кримінальну справу про перевищення посадових повноважень щодо майора поліції. За версією слідства, він продав дані із службової системи про пасажирів, які летіли одним рейсом з Олексієм Навальним із Томська в день його отруєння. Оперативний супровід у справі виконує ФСБ. У справі вже є підозрюваний  — майор поліції, який нібито продав інформацію із службової бази даних «Розшук-Магістраль», яка містить інформацію про всі поїздки рейсовими видами транспорту. У СК його дії оцінили як перевищення посадових повноважень (ч. 3 ст. 286 КК РФ). За цією статтею можна дістати до десяти років позбавлення волі із забороною обіймати певні посади на державній службі упродовж трьох років.

Ймовірно, ця справа стала причиною суботнього затримання і багатогодинного допиту без адвоката журналістки видання Baza Мяйле Мачюліте. Як стверджує «Коммерсант», рапорт про несанкціоноване отримання інформації з «Магістралі» подали прицівники Управління власної безпеки Головного управління МВС по Санкт-Петербургу у січні 2021 року. Перевірка засвідчила, що 8 і 9 вересня 2020 року до бази даних з авіаперельотів заходив якийсь майор поліції Петербурга (його прізвище відоме журналістам), який нібито шукав інформацію про рейси з Томська до Домодєдово 20 і 21 серпня 2020 року, потім обрав рейс 2614 авіакомпанії S7 «і отримав персональні дані», які «передав якійсь особі».

Раніше, 19 січня 2021 року, щодо старшого лейтенанта шостого відділу поліції Самари Кирила Чупрова було порушено кримінальну справу за тією ж статтею про зловживання посадовими повноваженнями. Самарський районний суд посадив його під домашній арешт аж до 28 лютого. Невідомо, чи запобіжний захід Чупрову продовжили. Йому інкримінують те, що він пробивав для команди Олексія Навального через систему «Розшук-Магістраль» інформацію про переліт отруйників, причетних до замаху на опозиціонера. Прізвища, які він перевіряв, потім опубліковали в розслідуванні про отруєння Навального. Чупрову нібито платили за передачу даних бази про одну особу винагороду в розмірі 300 рублів (близько 4 доларів). Хоча, якщо купували весь рейс цілком, сума могла бути більшою в 100-150 разів. Проте такса аж ніяк не видається вражаючою  — старшому лейтенантові одного гонорару ледь-ледь вистачило б на пляшку не найякіснішої горілки.

Скільки платили за ті ж таки послуги неназваному поки що майорові з Петербурга, невідомо, але, з огляду на вищий статус «північної столиці» Росії, ставка могла бути вищою. Чупров нібито «зливав» різні бази даних правоохоронних органів до «Даркнету». Вочевидь, тим самим займався і анонімний поки що пітерський майор. Мають велику підозру, що існує цілий легіон лейтенантів, капітанів і майорів МВС, ФСБ та інших правоохоронних структур, які за помірну плату продавали, продають і продаватимуть інформацію зі службових баз даних. Арешт та ув’язнення двох-трьох офіцерів принципово ситуації не змінить. Хіба що тепер підвищаться розцінки на інформацію і, заходячи до службових баз даних, продавці інформації дотримуватимуться більше запобіжних заходів.

Але в даному разі важливішим є інше. Замість того, щоб розслідувати вже доведений факт отруєння Навального, російські правоохоронні органи та спецслужби порушили справи проти тих, хто надав дані, пов’язані з отруєнням опозиціонера, незалежним журналістам. Так, ці дані були здобуті незаконно, так, за винагороду, але при цьому надана інформація, безумовно, має найвищу суспільну значущість і допомагає розкрити злочин, який також має підвищену суспільну небезпеку, оскільки було скоєно із застосуванням забороненої бойової отруйної речовини. Гадаю, що в будь-якій справді демократичній країні за таке перевищення службових повноважень поліціянтів не тільки не притягли б до відповідальності, а ще й нагородили б. Затриманням поліціянтів, причетних до розслідування отруєння Навального розслідувальною групою Bellingcat, The Insider, CNN, Der Spiegel і Фонду боротьби з корупцією, справа не обмежується. Російські спецслужби намагаються паралізувати діяльність розслідувачів. Колишній польовий командир так званої ДНР Ігор Безлер (позивний «Біс») подав позов до суду на групу Bellingcat. Він вимагає виплатити йому півмільйона рублів як компенсацію і прибрати всі згадки його імені з розслідувань краху малазійського лайнері MH17 та спростувати публікації, які спираються на перехоплені СБУ перемовин комбрига про «пташку», що летить високо над хмарами. Можна не мати жодних сумнівів, що ініціатива належить не «Бісові», а ГРУ і ФСБ. З вересня 2020 року позов Безлера розглядають у Жовтневому районному суді Петербурга. А наприкінці минулого року до Слідчого комітету Росії було подано заяву про порушення кримінальної справи проти Романа Доброхотова, який очолює видання The Insider. Заявник, голландський блогер Макс ван дер Верфф, теж, за твердженням The Insider, пов’язаний з ГРУ. Його адвокат Сталіна Гуревич має намір захищати інтереси не лише голландського блогера, а й неназваних «осіб з-поміж працівників ГРУ», яких Роман Доброхотов нібито зганьбив «в очах західних партнерів». Якщо позови Безлера і ван дер Верффа задовольнять, то Bellingcat та The Insider будуть заблоковані в Росії, чого, вочевидьо, і домагаються російські спецслужби.

Тим часом Олексія Навального етапували до колонії у Володимирській області. Керівництво ФСВП обіцяє, що з його голови там й волосина не впаде і що за його здоров’ям та безпекою ретельно стежитимуть. І в колонії навіть змінили керівництво перед прибуттям опозиціонера, оскільки колишнє мало звичай пресувати ув’язнених. Ну, припустімо, якщо в Кремлі приймуть інше рішення щодо безпеки Навального, перешкодити його виконанню ФСВП жодним чином не зможе. Міжнародний же тиск у справі Навального, як і раніше, залишається багато в чому символічним. Рада з прав людини ООН закликала Росію погодитися на міжнародне розслідування отруєння російського опозиціонера, але ніхто не має сумніву, що Москва цей заклик проігнорує. Усі надії тепер  — на американські санкції у зв’язку зі справою Навального, що їх мають запровадити упродовж найближчих тижнів.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва
Газета: 
Рубрика: