Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Хто стоїть за «дипломатичним успіхом»?

ЗМІ — про візит Володимира Зеленського та Петра Порошенка в Париж
15 квітня, 2019 - 19:19
ФОТО PRESIDENT.GOV.UA

Минулої п’ятниці обидва українських кандидати на посаду президента — актор Володимир Зеленський та чинний глава держави Петро Порошенко — побували в Парижі, де провели переговори з французьким президентом Еммануелем Макроном. При чому, зустріч Макрона з Зеленським відбулася раніше, ніж із чинним Президентом Порошенком.

«Зустріч була дуже конструктивною. Я зустрівся з лідером об’єднаної Європи... Ми обговорили найбільш важливі теми для українського суспільства та України», — так прокоментував переговори з французьким президентом Володимир Зеленський, цитує його RFE/RL. Керівник його передвиборчого штабу Іван Баканов тим часом уточнив агенції AFP, що їхня розмова стосувалася конфлікту на сході України, корупції, економічних реформ і другого туру виборів.

Президент Петро Порошенко після зустрічі з лідером Франції написав на Facebook: «Радий зустрічі зі щирим другом України Еммануелем Макроном». Пізніше в ефірі телеканала «Інтер» глава держави заявив, що під час переговорів і з канцлером Німеччини Ангелою Меркель (що відбулися раніше того дня), і з президентом Франції Еммануелем Макроном обговорив тему «встановлення миру». За його словами, в разі його переобрання «відкривається вікно можливостей і буде скликано засідання на найвищому рівні Нормандського формату», повідомляє прес-служба Адміністрації Президента. Крім того, Порошенко сказав, що піднімав питання звільнення українських заручників, зокрема й із президентом Макроном він окремо підняв питання звільнення українського журналіста Романа Сущенка, який працював у Парижі.

Французькі ЗМІ досить активно відреагували на цю подію.

AFP пише, що приймаючи Зеленського, Париж викликав роздратування в Києві, та посилається на високопоставлене дипломатичне джерело в Україні, яке зазначило: «це дуже неприємна та дивна ситуація». Тим часом аналітики пояснюють рішення Єлисейського палацу успіхом Зеленського в першому турі виборів 31 березня, за результатами якого він здобув 30% голосів. Крім того, ЗМІ посилається на дані нового опитування, яке засвідчило, що 61% українців готові проголосувати за Володимира Зеленського, в той час як Петро Порошенко може розраховувати на підтримку 24%.

Le Monde називає Володимира Зеленського «молодим і недосвідченим коміком», а Порошенко — «його суперником». «За нашою інформацією, це команда пана Зеленського запропонувала французькій стороні переговори. Для молодого кандидата, який себе уявляє «українським Макроном», інтерес є очевидним: показати в Україні свою близькість до популярного керівника, встановити свій міжнародний статус, і після того, як його представляли особою, якою маніпулюють росіяни, — нагадати про його вірність Заходу», — пише видання. Крім того, зазначається, що коли Президент Порошенко домовлявся про зустріч у Єлисейському палаці, там вирішили додати до порядку денного і зустріч із Зеленським, щоб не здавалося, що вони є прихильниками якогось табору. Тим часом на думку Le Monde, команда Зеленського зупинила вибір саме на Парижі через упевненість у тому, що Берлін підтримує кандидатуру Порошенка.

Le Figaro в повідомленні щодо зустрічі посилається на офіційні пояснення Єлисейського палацу. Відповідно до них, зустріч із чинним президентом мала «дозволити обговорити взаємні проекти двох країн для розвитку двосторонніх відносин і перспективи врегулювання конфлікту на Донбасі». Тим часом Зеленського приймали, як «іншого кандидата, який отримав право взяти участь у другому турі українських виборів».

Видання L’Obs назвало зустріч із Макроном «хрещенням дипломатичним вогнем» для комедійного актора. ЗМІ нагадує, що пан Зеленський «розглядається своїми прихильниками як нове обличчя на політичному пейзажі, що вважається скомпрометованим», проте він не організовував жодного виборчого мітингу й головним чином висловлювався за допомогою соціальних мереж.

«Суперники президентських виборів в Україні переносять свою битву до Парижа», — під таким заголовком вийшла стаття в Financial Times. У ній зазначається, що такий «шквал активності» кандидатів свідчить про важливість для них обох західної підтримки, адже Київ залишається втягнутим у довготривалий конфлікт із Росією, яка 2014 року анексувала Крим та спровокувала війну на сході України. Видання також називає візит Зеленського «інтригуючим наступом на міжнародній арені», адже його політичні погляди практично не відомі, й він увійшов у виборчі перегони лише після того, як зіграв президента в серіалі.

Radio Free Europe вважає, що Петро Порошенко здійснив візит до Парижа та Берліна, намагаючись заручитися міжнародною підтримкою перед другим туром виборів 21 квітня.

Тим часом німецьке інформагентство DW повідомляє, що Соціал-демократична партія Німеччини розкритикувала канцлера Німеччини Ангелу Меркель за те, що вона зустрілася лише з чинним лідером Петром Порошенком. За словами зовнішньополітичного речника політсили Нільса Шміда, «це була політична помилка» і через неї «виникло враження односторонньої підтримки». Він додав, що Зеленський також виступає за проєвропейський курс України, боротьбу з корупцією та об’єднання країни.

Однак достеменний зміст переговорів кандидата Зеленського з президентом Макроном залишається досі не відомим, як і те, хто саме посприяв цій зустрічі на найвищому рівні. У статті «Передвиборні оглядини: як Зеленський потрапив до Макрона і що змінюють зустрічі в Парижі», опублікованій на «Європейській правді». автор називає одним із таких людей французького філософа Бернара-Анрі Леві. Проте підтвердження цій інформації поки що немає.

Водночас стало відомо, що перебуваючи у французькій столиці, Володимир Зеленський в готелі Hyatt встиг дати інтерв’ю для видання «Новини України», що було опубліковане не YouTube-каналі «Нейтральний». Коментуючи нещодавні перемовини, він назвав Макрона «приємним хлопцем», додавши: «я ні до кого не напрошувався, нас запросили, мені було дуже приємно, було пристойне знайомство».

Тим часом журналістка Алла Лазарєва у статті для Тиждень.ua не виключає варіанту, що до організації зустрічі доклав зусиль Леві, нагадуючи, що він уже возив на подібні «оглядини» напередодні виборів до Парижа Петра Порошенка та Віталія Кличка. «Натомість сам Зеленський на відео, записаному  в готелі «Hyatt» у Парижі представниками телеканалу «Нейтральний», що мовить з окупованих територій, каже, ніби його «запросили». В унісон кандидату виступають сумнівні сайти на кшталт «Странa.ua», що розповсюджують, зокрема, сфальшовані інтерв»ю французького журналіста Стефана Сіоана з компліментами Зеленському. Було б не так принципово знати, хто першим висунув ідею зустрічі з лідером, до якого прагне дорівнятися, в очах опінії, Зеленський, якби не роль «нового та чесного обличчя», яку цей кандидат вирішив зіграти під час президентських виборів, — пише вона і додає в кінці: — Скажи мені, хто просуває тебе брехнею та вигадками, і я скажу тобі, які політичні сили побачили в тобі свої можливості. Активність прокремлівських ресурсів щодо «дипломатичних успіхів» Зеленського в Парижі показова. Навряд чи стільки зусиль робилося б для кандидата, якого Москва бачить собі загрозою».

P.S.

Варто при цьому взяти до уваги, що спілкування з українськими ЗМІ та участі в офіційних дебатах Володимир Зеленський досі уникає.

Наталія ПУШКАРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ